Egy következmények nélküli ország

2005. 07. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassan egy évvel a tavalyi, az ország közvéleményét megrázó és megosztó kormányfő- és kormányváltás után még egyszer gondoljuk végig ennek összes tapasztalatát, amely talán a jövőre nézve is tanulságokkal szolgálhat.
Érdemes ebből a szempontból egyfelől a nemzetközi tapasztalatokat figyelembe venni, másfelől az alkotmányos feltételeket, illetve a kormányváltás politikai körülményeit és előzményeit. Miután a magyar kormányzati rendszer kancellári típusú, ezért elsődlegesen a német rendszer hasonló eseteit szükséges alapul vennünk. Annál is inkább, mert mind Németországban, mind Magyarországon a kormányfő egy személyben testesíti meg és képviseli a kormányzatot, így ha lemond vagy lemondásra kényszerül, akkor vele együtt a kormány is bukik. Milyen, a magyarhoz hasonló esetek voltak Németországban? Három ilyenről számolhatunk be.
1. 1974-ben, ciklus közben Willy Brandt lemondott, őt követte a szintén szociáldemokrata Helmuth Schmidt, s nem került sor előre hozott választásokra. A kancellár lemondásának azonban kifejezetten személyes okai voltak: egy volt Stasi-ügynök került a munkatársai közé, ezt nem jól kezelte, s végül bizonyos nőügyei is előtérbe kerültek. Ebben az időszakban a német gazdaság prosperált, a kormány jól működött, ezért az ellenzék nem látott okot arra, hogy a kormányfő és a kormány lemondása után előre hozott választásokat követeljen.
A következő két eset nem teljesen megegyező a magyarral, mégis elemzésre érdemes. E két esetben a kancellárokat konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal próbálták elmozdítani a helyükről. Ez nem lemondás, mégis arról van szó, hogy ezen az úton is a kormányfő megbuktatásáig jutunk el – ami kancellári rendszerben a kormány bukását is jelenti –, s ugyanúgy felmerül a kérdés, hogy mi a megoldás ilyen helyzetben? Ráadásul azért is érdemes e példákkal foglalkozni, mert az SZDSZ ugyancsak konstruktív bizalmatlansági indítványnyal akarta eltávolítani Medgyessy Pétert, s vélelmezhető, hogy ha ez a forgatókönyv érvényesül, a végeredmény akkor is hasonló lett volna, mint a miniszterelnök lemondása esetében.
2. 1972-ben Willy Brandt a fogyatkozó parlamenti többsége miatt nehéz helyzetbe került, a kormányzás akadozott, az ellenzék támadásba lendült. Konstruktív bizalmatlansági indítványt kezdeményeztek ellene, ám ha szorosan is, de az indítvány kudarcot vallott, Brandt – akkor még – a helyén maradt. Azonban – és ez a fontos – ez nem csupán egy személyes ügy volt, mint az 1974-es; a kormányzat működési gondjaival nemcsak az ellenzék, de a közvélemény is elégedetlen volt. E közhangulat, illetve az ellenzék nyomásának eredményeképpen még 1972-ben előre hozott választásokat tartottak Németországban.
3. 1982-ben Helmut Schmidttel szemben alkalmaztak konstruktív bizalmatlansági indítványt, amely végül is azért lehetett sikeres, mert az ellenzékben lévő CDU–CSU (kereszténydemokraták és keresztényszocialisták) megegyeztek a szociáldemokratákkal koalíciót alkotó szabad demokrata párttal. Mindez nem volt véletlen: ebben az időszakban a német gazdaságban erős dekonjunktúra indult el, a kormányzat sorra-rendre kudarcokat szenvedett el különféle területeken. Az indítvány sikeres volt, Helmuth Schmidt és kormánya megbukott, ezután Helmuth Kohl alakított kormányt, tehát ciklus közben történt kormányváltás. A kormányváltás azonban kétségtelenül a választópolgárok felhatalmazása nélkül történt meg; a közvélemény és az ellenzékbe szorult SPD nyomásának engedett Kohl, s alávetette magát egy alkotmányos procedúrának, aminek az lett a végeredménye, hogy 1983-ban előre hozott választásokat tartottak Németországban. (Más kérdés, hogy ezt ismét
a kereszténydemokraták–keresztényszocialisták nyerték meg.)
A német példák ékesen bizonyítják, hogy a ciklus közbeni kormányfőbukások és -váltások, akár lemondás, akár konstruktív bizalmatlansági indítvány útján, nem tekinthetők természetes, üzemszerű konfliktusnak. Ahogyan a szocialista párt meglehetősen álságos és képmutató módon megpróbálta elhitetni ezt a közvéleménnyel – és tartok tőle, hogy a közvélemény jelenlegi bénult és manipulált állapotában még ez is sikerülhetett nekik. Ha ugyanis azok nem pusztán a kormányfő személyes konfliktusaival függnek össze (korrupciógyanú, erkölcsi elítélhetőség stb.), hanem a kormány teljesítményromlásával, programjának általános, társadalmi elutasításával, működési zavarokkal, koncepcióhiánnyal, avagy a kormányfő szakmai inkompetenciájával, s ezek a tények a közvélemény és az ellenzék számára is elfogadhatatlanokká válnak, akkor a kormányfő megbuktatása vagy lemondása nem pusztán egy önmagában álló aktus, hanem egy megváltozott politikai klíma, közvélemény kifejeződése. Ez pedig arra utal, hogy a korábbi választásokon szerzett társadalmi, állampolgári legitimáció elveszett; ilyen esetekben újra meg kell kérdezni a választópolgárokat arról, hogy milyen és melyik politikai garnitúrának adnak bizalmat a további kormányzásra. Nem véletlen tehát, hogy mind 1972-ben, amikor nem sikerült az indítvány, mind 1982–1983-ban, amikor sikerült az indítvány, a kormányfővel szembeni megbuktatási kísérletek után előre hozott választásokat tartottak Németországban.
De a legjobb példát az utóbbi hónapok szolgáltatták minderre – s ismét csak Németországban. Gerhard Schröder kancellár kormánya hosszú hónapok óta egy átfogó szociális, adó-, foglalkoztatási és nyugdíjreformcsomagot kíván elfogadtatni a társadalommal és a közvéleménnyel, ám a kemény megszorításokat tartalmazó intézkedési terv teljességgel népszerűtlenné tette a szociáldemokrata– zöld kormánykoalíciót. Ezt mindennél ékesebben bizonyították az elmúlt időszak tartományi választásai, amelyeken a baloldali pártok rendre vereséget szenvedtek a kereszténydemokratáktól. Az utolsó nagy csalódás 2005 tavaszán érte Schrödert, amikor még a hagyományosan legbiztosabb terepén, Észak-Rajna-Vesztfáliában is vereséget szenvedett a szociáldemokrata párt. (E tartományban indult politikai karrierje.) Ezután, látva a közvélemény megváltozott hangulatát, váratlan és nagy ívű lépésre szánta el magát: bizalmatlansági indítványt kezdeményezett önmaga és kormánya ellen, 2005. július elsején ezen elvérzett, s ezek után – a német alkotmány alapján – a köztársasági elnöknél kezdeményezte a parlament feloszlatását és ezáltal az előre hozott választások kiírását, amelyekre szeptember 18-án kerül sor. A német kancellár példásan eleget tett az alkotmányos és demokratikus normáknak, a ciklus közben megszűnő bizalmat érzékelve újra a választókhoz fordult, döntsenek arról, kinek adnak felhatalmazást a kormányzás folytatására.
A magyar politikai aktorok azonban nem ezekből a szempontokból indultak ki 2004-ben. Kiindulópontjuk egyfelől az 1989–1990-es rendszerváltó ellenzéki elit szempontjaiig nyúlik vissza, másfelől pedig az az óta eltelt 15–16 év politikai realitásaihoz cövekelte le magát.
A rendszerváltó ellenzék 1989–1990-ben arra törekedett, hogy a lehető legjobban megerősítse az 1990-ben megalakuló kormányzat és a parlament pozícióit. Ennek szerves része volt, hogy az előre hozott választások lehetőségét szinte a minimálisra szorították. A köztársasági elnöknek gyakorlatilag nem adták meg a jogot a parlament feloszlatására (holott ez a parlamentáris demokráciákban bevett alkotmányos formula), miként a kormányfőnek sem; egyedül maga a parlament rendelkezik önfeloszlatási joggal, de ez – a dolog természetéből adódóan – igen kivételes esetekben válhat valósággá. Ezzel tehát alkotmányosan szinte bebetonozták a négyéves ciklusokat.
Az 1990 utáni években, gyakorlatilag a mai napig az a véleménye a rendszerváltó elit döntő részének – kivételek persze vannak –, hogy az 1989–90-es szellem beigazolódott. A négyéves ciklusok stabilizáló erejére hivatkoznak, de nem csak erre. Azt emelik ki, hogy a posztkommunista országok szinte mindegyikében zavaros politikai viszonyok alakultak ki, sorra-rendre következtek előre hozott választások, a demokráciák nem konszolidálódtak. Ezzel szemben Magyarország a béke és kiszámíthatóság szigete maradt, a választások teljes biztonsággal négyévenként követték egymást, s ez azt bizonyítja, hogy a volt kommunista országok közül Magyarországon a legstabilabb és legkonszolidáltabb a demokrácia.
Ez az érvelés nem alap nélküli. Való igaz, hogy 1990-től kezdve Csehországban és Szlovákiában, Lengyelországban, Szlovéniában, Horvátországban, Romániában stb. sorra-rendre buktak meg a kormányok, s került sor előre hozott választásokra. Való igaz, hogy ez joggal kelthette a külhoni megfigyelőkben a kiszámíthatatlanság, a bizonytalanság és visszafordíthatóság látszatát. Ám azt is látnunk kell: ezek az előre hozott választások nemcsak bizonytalanságot keltettek, hanem elindították a politikai tisztulás folyamatát is, elősegítették azt, hogy a különböző politikai irányzatok és a politikai tagoltság karakterizálódjon, a sokféle színezetű kormánykoalíciók lehetővé tették, hogy a pártok megismerjék egymást és egymás motivációit. 15-16 évvel a folyamatok kezdete után, ma már azt látjuk, hogy az említett országokban fokozatosan kikristályosodtak az erővonalak, s arról sem igen beszélhetünk, hogy a sok hektikus politikai mozgás miatt komoly hátrányba kerültek volna velünk szemben ezek az országok – például az Európai Unióba való bekerülés kapcsán. Az előre hozott választás ugyanis nem az ördögtől való dolog; a nyugat-európai, fejlett demokráciákban számos esetben fordult elő, s fordul elő mind a mai napig. Ez az intézmény lehetőséget ad arra, hogy belpolitikai krízishelyzeteket kezeljen egyfajta tabula rasával, s ami nagyon fontos, a politikai pártokat mozgásba hozza, új megoldások, szövetségek és koalíciók kialakítására késztesse, ami viszont egyfajta rugalmasságot, nyitottságot, sőt toleranciát alakíthat ki bennük a politikai partnerekkel szemben.
S éppen ennek a rugalmasságnak és nyitottságnak egyik nélkülözhetetlen, de legalábbis fontos eszköze az előre hozott választás, s megítélésem szerint erre lett volna szükség 2004-ben is. Annál is inkább, mert Medgyessy Péter nem személyes okok miatt mondott le; 2004 tavaszán a gazdaság egyre rosszabb állapotba került, az ország közvéleménye előtt egy sodródó, koncepciótlan kormány képe bontakozott ki, s ebben nagyon sokan éppen a miniszterelnököt tették a fő felelőssé. Az MSZP, a kormány és a kormányfő népszerűsége nagymértékben visszaesett, s ékesen bizonyította a közvélemény hangulatának éles változását a 2004. júniusi európai parlamenti választás is, melyen a Fidesz látványos győzelmet aratott az MSZP felett. Ezek után már a kormányzaton belül is nagyon sokan változást sürgettek, s a nyár végére kirobbant a miniszterelnök és az SZDSZ között a konfliktus, bár egyes elemzések szerint a szocialisták egy része a háttérből támogatta a leváltó szándékot. A miniszterelnök végül lemondásra kényszerült, s csak tovább borzolta a kedélyeket, hogy leköszönőbeszédében a vele történteket puccsnak nevezte a szocialisták és szabad demokraták csoportjaira utalva. Ez a lemondás tehát elsőrangúan a kormány és a kormányfő gyenge teljesítményének szólt, s világosan megmutatkozott mögötte a közvélemény elégedetlensége. Ennélfogva pedig természetes dolog, sőt a helyzet kívánkozó politikai igénye lett volna az előre hozott választások követelése. Ha a mérleg egyik serpenyőjében a négyévenkénti ciklusokhoz minden áron való ragaszkodás van, a másik serpenyőben viszont az az igény, hogy egy rossz irányítású, koncepciótlan és gyenge kormánynak ne adjon az ország még két, teljességgel bizonytalan és kiszámíthatatlan évet, akkor azt hiszem, hogy a kettő közül az utóbbi lett volna a súlyosabb, az utóbbi felelt volna meg a társadalom, a közösség érdekeinek.
Úgy látszik azonban, hogy az ellenzék is a feltétlen négyéves ciklusban gondolkodott. E kérdésben tehát találkozott a kormányzati erők és az ellenzék koncepciója, melynek következtében egy látványos belpolitikai válság igen simán elboronálódott – valóságos megoldásról jómagam itt nem beszélnék. A politikai elit itt tehát egyértelműen visszatért a rendszerváltó időszak alapállásához, ahhoz, hogy minden áron és minden módon a kormányzati ciklusok stabilitását kell előtérbe helyezni.
15-16 évvel a rendszerváltás után nem kívánta felülvizsgálni ezzel kapcsolatos álláspontját, nem kívánt szembenézni azzal a világos kihívással, hogy a diktatúrából a demokráciába való átmenet követelményei egészen mások, mint egy már hosszú évek óta stabilan működő demokráciáé. Ebben persze igen fontos szerepet játszhat az a tény – s itt ismét viszszatérünk a lelki alkat problémájához –, hogy 2005-ben gyakorlatilag ugyanaz a politikai elit irányítja az országot, mint amelyik 1989-ben fellépett a Nemzeti Kerekasztal-tárgyalásokon. Ez a környező országokhoz képest szinte példátlan személyi kontinuitás nyilvánvalóan stabilizálta és megmerevítette a demokrácia iránti lelki beállítottságot is.
A politikai gyakorlat állandóságához való ragaszkodás lehet persze példaértékű is, ám a rossz politikai állandóságokhoz való ragaszkodás kifejezetten hátrányos tulajdonság. Valószínűleg abban a régi mondásban van az igazság, hogy sok mindent meg kell változtatnunk ahhoz, hogy a dolgok a régiek maradjanak.
Másfelől viszont azt is látnunk kell, hogy a politikai elitet igen erősen motiválta az elmúlt 15-16 éve politikai küzdelmeinek realitása is. Ez a realitás pedig nem más, mint a táborok közötti radikális megosztottság, az egészen a gyökerekig hatoló törésvonalak megléte, s ennek következményei a politikai élet egészére, különösen a kormányzási ciklusokra. Konkrétan, 1990-től számítva minden választáson megbukott a kormány, s utána a másik politikai tábor került kormányzati hatalomba, s ez így zajlik egészen a mai napig (leszámítva persze a 2004-es politikailag illegitim kormányváltást). Az történik tehát, hogy négy évre hol az egyik, hol a másik tábor kerül hatalomra, s annyi mindenképp elmondható, hogy ezzel a négyéves hatalommal mindkét tábor maximálisan él is. Egyfelől az a szemlélet, hogy a négyéves ciklusok betartása minden felett álló érték, másfelől az a belátás, hogy négyévenként hol az egyik, hol a másik tábor használja ki maximálisan a kormányzati hatalom adta lehetőségeket – sajátos módon a két tábor elitjében egyfajta hasonulást, egy kvázi hallgatólagos kiegyezést hozott létre. Mindkét tábor tudomásul veszi, hogy a négyéves ciklusokat hol az egyikük, hol a másikuk szabad vadászmezőnek tartja, s ez alatt a négy év alatt az összes vadat elejti, amit csak lehetséges, s ami elégségesnek bizonyulhat ahhoz, hogy a következő négy szűk esztendőt átvészelje. Ez bizony egy feje tetejére állított, negatív konszenzus a táborok között, annak rezignált tudomásul vétele, hogy a két elitcsoport nem tud egymással egészséges megállapodásokra jutni, másképpen szólva ez a radikális megosztottság, a konszenzusképtelenség beismerésének konszenzusa. Nyilván döntően ez a beállítottság motiválta a politikai elitet – az ellenzéket is –, amikor a 2004-es kormányválság során hagyták, hogy ez az egyébként komoly válság tragikomikus formában és módon fejeződjön be, ami megítélésem szerint a következőkben semmiképpen sem lehet precedens értékű megoldás.
Úgy vélem, hogy egy olyan új, koherens alkotmányra van szükség, mely a kancellári típusú parlamentáris demokrácia egységes, európai változatát hozza létre, s amely több politikai rugalmasságot és változási készséget enged a rendszer működésébe. Ugyanakkor mindennek alapvető feltétele a jelenlegi politikai elit lelki beállítottságának áthangolása.

A szerző politológus

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.