A munkácsi városi képviselő-testület felszólította a helyi történelmi múzeumot, hogy szereljék le a munkácsi várban lévő turulmadarat ábrázoló szobrot, és cseréljék le az ukrán állami címerre – számolt be csütörtökön a Mukachevo.net hírportál és a Magyar Távirati Iroda nyomán lapunk is. A döntés után a szobrot rapid módon, délutánra már el is távolították. Vajon kiknek szúrta a szemét és miért éppen most jutott bomlott eszükbe elbontani a város – egyben a kárpátaljai, sőt az egész magyarság – egyik kiemelt történelmi jelképének számító műemléket? Mivel erre nem felel senki a háborúba ájult Ukrajnából, kénytelenek vagyunk mi megkeresni e megdöbbentő és elfogadhatatlan intézkedés magyarázatát.
Először is vegyünk számba néhány triviális tényt.
Munkács – egész Kárpátaljával együtt – több mint ezer éven át a történelmi Magyarország része volt, amelyet a trianoni diktátum Csehszlovákiához csatolt, de 1938–1944 között visszatért a Magyar Királysághoz. 1944 őszén a Vörös Hadsereg elfoglalta és Sztálin a Szovjetunióhoz csatolta Kárpátalját, majd 1991-ben az önálló állammá vált Ukrajna
része lett. Tehát a kárpátaljai magyarok alig hét évtized alatt négy impériumváltást is megéltek, noha egy tapodtat sem mozdultak ősi szülőföldjükről.
Magyarország és Ukrajna kormánya 1991 végén írta alá a két ország viszonyát meghatározó alapszerződést, amelyben a két fél vállalta, hogy az 1944-ben önkényesen meghúzott (és a párizsi békeszerződésben szentesített) államhatárt megváltoztathatatlannak tekinti, lemond a területi követelésekről, egyúttal a nemzeti kisebbségek nyelvi, kulturális és vallási identitásának megőrzéséhez megteremti a szükséges feltételeket. A helyzet az, hogy az első vállalás maradéktalanul teljesült. A másodikat azonban az ukrán fél egyre nagyobb mértékben és durvábban elszabotálja (egyébként nem csak) a magyar kisebbséggel szemben.
Tudvalevő, hogy a múlt az azonosság hordozója az emberi közösségekben, a történelmi emlékezet a nemzeti öntudat, identitás alapja.
Ahogy Simone Weil írta, az emberi lélek valamennyi szükséglete közül egy sem olyan élő és éltető, mint a múlt szükséglete. Mikor fordul egy nép korjóslata aggasztóra? – kérdezte Németh László Kiforgatnak a múltunkból című cikkében. A válasz: amikor a múltját elveszíti. Vagy elveszik tőle. A turul a magyarság jelképes értelmű mondai madáralakja, az Árpád-házi fejedelmek, majd királyok mitikus őse volt. A honfoglalás ezredik évfordulójának emlékére Magyarország-szerte állítottak turulszobrokat, ily módon a turul az egész magyarság jelképe, a megmaradás szimbóluma lett. Ekkor került a bronz turulszobor a Munkács várának Hajdú-bástyáján felállított millenniumi emlékoszlop tetejére.
Ha Munkács nevét halljuk, a magyar érzésű és öntudatú embernek rögtön a szabadság jut az eszébe, hiszen a vár már a középkor óta fontos őrálló hely volt, a besenyők, a tatárok és a törökök sem tudták elfoglalni az erősséget.
A XV. században a Hunyadiak birtokában volt, majd a Rákóczi család kezébe került. Leghíresebb, hős lelkű asszonya Zrínyi Ilona volt, aki az állítólag felszabadítóként érkező, de hódítóként viselkedő Habsburg-császári csapatok ostromával szemben több mint két évig tartotta a fontos várat. Az ostrom idején, Ilona napján tízéves fia, II. Rákóczi Ferenc verssel köszöntötte édesanyját: „…Inség bilincseit kerölő magyarság, / Egy Munkács várában szorult az szabadság, / Kit egy Zrínyi szívű tartott meg asszonyság, / Hol vagy s hálát nem adsz, az egész magyarság!”
A Rákóczi-szabadságharc után Munkács osztrák kézre került, előbb hadi szertárnak használták, majd börtönné alakították át (többek között Kazinczy Ferenc is raboskodott itt), ezért írta 175 éve A munkácsi várban című versében az ide látogató Petőfi: „Itt tüzé föl piros zászlaját a / Szabadságnak Zrínyi Ilona? / A szabadság hősinek tanyája / Íme, íme most rabok hona.”
Az 1896-ban felállított millenniumi emlékművet a csehszlovák hatóságok 1924-ben lebontották, majd a turulszobrot 1945-ben a szovjetek beolvasztották és vörös csillagokat öntöttek belőle.
Ám a munkácsi turul főnixmadárként újjáéledt: a városvezetés kezdeményezésére – és a Munkácsról elszármazott Pákh család támogatásával – 2008-ban a szobor pontos mását újraöntötték és visszaállították eredeti helyére, a közös történelmi múlt és a nemzetiségek békés egymás mellett élésének jegyében.
További Vélemény híreink
A magyarellenes kulturális agresszió teljesen érthetetlen és elfogadhatatlan attól a nemzettől, amely katonai agresszió ellen védi a szuverenitását és területi integritását, s amelynek már egymillió menekült tagját fogadta be és segíti önzetlenül, jó szomszédként a magyar állam és társadalom.
Az elvakult ukrán nacionalisták nem tudják, hogy a múlt eltörlése a legszörnyűbb vétkek közé tartozik, ami a leggonoszabb emberellenes – kommunista, nemzetiszocialista, balliberális, anarchista – ideológiák egyik fő célja? Ideje volna megtanulniuk a jézusi aranyszabályt: „Amit akartok, hogy veletek tegyenek az emberek, ti is ugyanazt tegyétek velük.” Ami fordítva is igaz: ne tégy olyat másokkal, amit nem szeretnél, hogy ők tegyenek veled. Tehát ne próbáljátok elvenni tőlünk a múltunkat, a nemzeti identitásunkat, ha meg akarjátok őrizni a sajátotokat!
Borítókép: A munkácsi turul (Fotó: Bereczky Tamás)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezVidékellenes flaszterhuszárok
A baloldal történelmileg utálja a magyar falut és az ott élőket.
Tovább tart a klímaváltozás okairól folyó tudományos vita
A túlzott fogyasztással kimerítjük erőforrásainkat, a hulladékokkal súlyosan terheljük környezetünket.
Sakkjátszma Ausztriában
Kimarad a győztes Osztrák Szabadságpárt az új koalíciós kormányból.
Magyarellenes rágalmak régen és most
Hatékonyabban segítsük és finanszírozzuk a valóságos magyar múltat és jelent bemutató idegen nyelvű műveket.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezA Hunyadi-film és a román mítoszok
A pöcegödör legalján
Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás
Hígtrágya és pogrom Hollandiában
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezNagy viharba került, nem tudott leszállni Isztambulban a magyar válogatott gépe
Kosárlabdázóink pénteken Eb-selejtezőt játszanak a törökök ellen.
Kerkez Milos miatt megmozdult Manchester egy friss nyilatkozat után + videó
Fabrizio Romano a YouTube-csatornáján a magyar válogatott védőjéről is beszélt.
Baleseti hírek: teljes útzár tömegkarambol után az egyik magyar autópályán + videó
Tizennégy jármű ütközött egymással, meg kellett állítani a forgalmat.
Szoboszlai az egész Nemzetek Ligája legjobbja lett egy nagyon fontos statisztikában!
A magyar válogatott csapatkapitánya huszonhét helyzetet alakított ki.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Órákon át hallgattak ki egy újságírót Lakatos Márk pedofilbotrányáról
Pressman képmutatása nem ismer határokat
"Döntöttem" - Életreszóló döntést hozott Epres Panni, rengetegen támogatják benne
Zaluzsnij bejelentette: elkezdődött a harmadik világháború
"Tudjátok, hányas a kabát..." - máris balhézik a Házasság első látásra új sztárja
Nem fogja kitalálni, most ki balhézott össze a SPAR Magyarországgal
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Itt a legfinomabb csabai kolbász titkos recepteje - a négyszeres kolbászkirály öröksége
Magyar Péter EP-képviselője a hangfelvételekről: Sajnos néha kemény szavak is elhangzanak + videó
Két magyar gólszerző, mégis nyert a Veszprém a Bajnokok Ligája-meccsen
K...rva nagy következmények
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezVidékellenes flaszterhuszárok
A baloldal történelmileg utálja a magyar falut és az ott élőket.
Tovább tart a klímaváltozás okairól folyó tudományos vita
A túlzott fogyasztással kimerítjük erőforrásainkat, a hulladékokkal súlyosan terheljük környezetünket.
Sakkjátszma Ausztriában
Kimarad a győztes Osztrák Szabadságpárt az új koalíciós kormányból.
Magyarellenes rágalmak régen és most
Hatékonyabban segítsük és finanszírozzuk a valóságos magyar múltat és jelent bemutató idegen nyelvű műveket.