Különös boldogsággal tölt el, hogy megszületett a kormánydöntés, ami nem csak a Várbazárról, hanem a teljes vári rekonstrukcióról szól. Itt mindenki meggyőződhet arról, hogy milyen rossz állapotok vannak. A határozat részletesen határozza meg két és fél év feladatait – mondta a sajtótájékoztatón Zumbok Ferenc kormánybiztos. Elmondta: 2014. március 30-án számításaik szerint megtörténik ennek az épületegyüttesnek az átadása. Az elmúlt száz évben folyamatosan alulhasznosított volt a Várbazár, soha nem volt egy központi tere a város látogatottságának. A legbonyolultabb és legnehezebb feladat az lesz, „hogy megtaláljuk azokat a funkciókat, amelyekért turisták tízezrei idejönnek. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy itt húsz évig ifjúsági park volt, ami viszont túlhasználta az épületet” – tette hozzá. Mint aláhúzta, az építési engedélyek birtokában hamarosan megkezdődhet az építkezés, kulturális és gasztronómiai központ alakulhat ki. „A napokban megállapodtunk az Iparművészeti Múzeum főigazgatójával, hogy egy nagyon értékes, török–oszmán szőnyeggyűjtemény kerül ide az északi részre.”
A kormányhatározat kifejezetten szól arról, hogy 2012. május 31-éig el kell készíteni a hosszú távú fejlesztési koncepciót, „ehhez különböző dolgozatokat számtalan civil szervezetnek elküldtem, de mindenkinek szeretettel és szívesen várom a gondolatait” – mondta Zumbok. Még két dolgot említett: az egész bazárfelújítás uniós pénzből történik, nem költségvetésiből és nem magánból. Ehhez bizonyos bürokratikus utakat végig kell járni, ez lassíthatja esetleg a folyamatot, de magát az építkezést nem.
A sajtótájékoztatón szintén felszólaló Nagy Gábor Tamás várkerületi polgármester 15 éve foglalkozik személyesen a Várbazár ügyével, egyik kezdeményezője volt annak, hogy veszélyeztetetté nyilvánítsák ezt a műemléket. „2001 tájékán elkezdődött egy közös gondolkodás, 2002-ben ez meghiúsult. Ez a helyzet mára viszont tarthatatlan, Ybl Miklós fantasztikus alkotását meg kell mentenünk az utókornak. Kezdettől szorgalmaztuk, hogy a vári fejlesztéseknek prioritása legyen a Várkert bazár” – fogalmazott a kerület vezetője. A környék közlekedési koncepciója elkészítésének február vége a határideje, húzta alá. „Igenis olyan beruházás legyen, amiben az állam vállalja a főszerepet. Persze a kisebb részekbe, üzletekbe be lehet majd vonni magántőkét is” – tette hozzá. „Hogy fog ez kinézni? Most ez egy elhanyagolt vége a Várnegyednek, a Várban 2014-ben megújult utakon, gyönyörűen helyreállított Mátyás-templomot láthatunk, hogy mindannyiunk számára méltó és büszke arcát mutassa ez a városrész. Mindenki, aki idelátogat, azzal kell, hogy hazamenjen, hogy ide vissza kell jönni” – zárta szavait Nagy Gábor Tamás.
Kérdésre válaszolva Zumbok elmondta, körülbelül 120-130 férőhelyes mélygarázs épül majd (a korábbi 300-as tervek helyett), valamint egy 1600 négyzetméternyi, kétszintes rendezvénytér (a korábbi 6000 négyzetméteres tervet kiváltva). A teljes összeg több mint 8 milliárd lehet majd, ez tartalmazza az épületek rekonstrukcióját, mozgójárda kialakítását a Vízhordó-lépcső mentén, és a királyi kertek rekonstrukcióját. „Minden bontás tartalmaz meglepetéseket, természetesen nem tudjuk, mi van a föld alatt, de aki foglalkozott már műemlékvédelemmel, az tudja ezt” – figyelmeztetett a szakember. Az uniós pénz egy része a meghiúsult Szépművészeti-átalakításból jön, mondta el szintén kérdésre válaszolva. Nagy mindehhez hozzátette, hogy ha marad a pénzből, a kormány szabadon átcsoportosíthatja, s hozzátette, a közlekedési rendezés nincs benne ebben az összegben. Külön megköszönte Zumbok Ferenc munkáját, amit a Sándor-palota kormánybiztosaként az ezredfordulón elvégzett. A kormánybiztos arról is beszámolt, hogy a Várbazár hatástanulmánya a napokban kezd elkészülni december 15-i záró határidővel, a Közti Zrt. tavalyi tervei alapján. „Folyamatosan próbáljuk a legideálisabb formát megtalálni, célunk az, hogy fenn tudja magát tartani az épület” – zárta szavait Zumbok.
A sajtótájékoztató után a kormánybiztos bemutatta a Várbazárnak olyan részeit is, amit évtizedek óta nem látott a nagy nyilvánosság.
Az Orbán-kormány október 19-én döntött a Várbazár teljes rekonstrukciójának megkezdéséről, a döntés november 9-én jelent meg a Magyar Közlönyben. Mint Giró-Szász András kormányszóvivő hangsúlyozta, a kormányzat már januárban, az Új Széchenyi-terv elindulásakor jelezte, hogy a budai Várbazár és a Várnegyed felújítása az ország egésze számára érezhető előnyöket jelentő fejlesztések közé fog tartozni. A hely emblematikus jelentőséggel bír hazánkban, a nemzeti identitás és történelmünk kulcsfontosságú része, helyrehozatala ezért is kulcsfontosságú. A vár felújításához, valamint a Várnegyed hosszú távú fejlesztési koncepciójának kidolgozásához szükséges állami feladatok koordinálására Fellegi Tamás Zumbok Ferencet nevezte ki kormánybiztosnak, e kinevezést augusztusban további fél évvel meghosszabbították.
Az Ybl Miklós által tervezett és a világörökség részét képező Várbazárt egy nemzetközi szakmai szervezet a világ száz legveszélyeztetettebb műemléke közé sorolta 1996-ban.