Hárman vesztették életüket 2011 januárjában a Nyugati téri West-Balkán szórakozóhelyen. A nyomozás során eredetileg nyolc embert gyanúsítottak meg, végül négyen állnak majd bíróság elé a november 8-án kezdődő perben. Két elhunyt lány, Kadosa Kinga és Csikós Emese szüleit a Bálint Ügyvédi Iroda képviseli az ügyben. Bálint Zoltán, az iroda vezetője hétfőn este megtörte a sajtócsendet.
– Sajnos néhányan nincsenek ott a vádlottak padján. A hatóság szerepéről nem kapott megfelelő képet a közvélemény, most ezt megkaphatja. Az ügyészség végiggyalogolt a mezőn, mely tele volt bizonyítékokkal, de mégsem sikerült eddig felelősségre vonni azokat, akik hozzájárultak a tragédia bekövetkeztéhez – kezdte az ügyvéd. – A híradásokban sajnálatos módon elterjedt a tragédiát követően, hogy két kislánynak drogot találtak a vérében. Ez nem igaz, még alkoholfogyasztást sem tudtak náluk kimutatni. A rendőrségi eljárás egyébként a hatalmas társadalmi nyomás ellenére hibátlanul lezajlott. Felderítették a tényállást, hihetetlen mennyiségű iratanyagot adtak át az ügyészségnek. Az ügyészség azonban sajnálatos módon nem a megfelelő következtetéseket vonta le. Elkerülte figyelmüket az a tény, hogy nem csupán a január 15-én elkövetett hibák miatt következett be a tragédia. Egyes jogi fogalmakat nem megfelelősen használtak, de a lényeg, hogy csak a tragédia megtörténtét követő időszakot kezdték vizsgálni, ez alapvető hiba volt.
A pokoli torony
Az egykori Skála Metró épülete maga volt a pokoli torony – szögezte le Bálint Zoltán. A West-Balkán vezetői viszont ebben az épületben találták meg az alkalmas helyszínt a bulik szervezésére. 1984-ben adták át, építészeti, statikai, tűzvédelmi szempontból különleges feltételeknek kellett volna megfelelnie. Statikai megerősítésre lett volna szükség ahhoz, hogy több ezer fős rendezvényeket bonyolítsanak le az épületben. A füstjelzőket kikapcsolták a használatba vételt követően, miközben olyan területeket fedtek be padlószőnyeggel, mely tilos lett volna. Egyes helyekre nem vezették be a közműveket, a fűtőtestek össze-vissza hevertek. A harmadik és a negyedik emeleten nem volt rendes szellőzés. Az épületnek egyetlen ki- és bejárata volt, mely alkalmatlan menekülési útvonalnak, a lépcsőházban pedig nem volt irányfény – sorolta.
A West-Balkánnak nem volt építési engedélye a területre, ekképpen a rendezvényekre sem lehetett volna engedély. A bulikból befolyó összegekből építkeztek, az épület egész egyszerűen építési terület volt. 2010 májusában a hatóságok építési bejárást tartottak, a tűzoltók 11 pontban állapították meg a hibákat. Akkor 307 főre „hitelesítették” az épületet. Később az önkormányzatnak azt írták, hogy nem folytatnak kereskedelmi tevékenységet, ez persze nem volt igaz. A West-Balkán állítása szerint 2001 óta mindössze fél évig volt működési engedélyük, miközben folyamatosan szervezték a bulikat.
2010 októberében benyújtották az építési engedélyt, novemberben pedig újra bejelentették a kereskedelmi tevékenység folytatását. A VI. kerületi önkormányzat egy európai uniós jogi könnyítés hatására nyilvántartásba vette, a tűzoltóság ezt azonban újfent megtámadta a hibák kijavításának elmaradása okán. Az önkormányzat építési osztálya ezt követően építésügyi szempontból újra kifogást emelt a működés ellen.
A 2005-ös kereskedelmi törvény alapján a kerület jegyzőjének kötelessége lett volna bezáratni a West-Balkánt, de ezt csak a tragédiát követően négy nappal tette meg. Elképesztő, hogy a West-Balkántól 800 méterre lévő polgármesteri hivatal képtelen volt megfelelően elhárítani a veszélyt.
A Legfőbb Ügyészséghez fordulnak
Arató Gáborral, a West-Balkán Kft. egyik tulajdonosával szemben az ügyészség megszüntette az eljárást, holott ő építészként tökéletesen tisztában volt a tűzvédelmi és egyéb hiányosságokkal – hangsúlyozta Bálint Zoltán. – Még sincs ott a vádlottak padján. Ő úgy védekezett az eljárás során, hogy szerződést nem írt alá, a rendezvényeket pedig nem ő szervezte. Ezért az ő büntetőjogi felelősségének megállapítása érdekében a Legfőbb Ügyészséghez fordultunk. Nem szeretnénk egyelőre megnevezni, mely alperesekkel szemben, de nem vagyoni jellegű kártérítési pert is fogunk indítani – árulta el.
Ledöbbentünk, hogy Budapest szívében működhetett egy olyan engedélyek nélkül bíró épület, mint a volt Skála Metró, miközben a belvárosban egy ablakot nem lehet kicserélni engedély nélkül – hangsúlyozták a sajtótájékoztatón. Ha tízes skálán pontoznák a törvénysértéseket, az nem lenne elég a West-Balkán-esetben. A három kislány gyakorlatilag mártírhalált halt, ugyanis sokkal súlyosabb tragédiával is végződhetett volna bármelyik ott megtartott buli.
Bálint Zoltán arra a kérdésre nem kívánt válaszolni, kiket vonhatnak felelősségre a 4 gyanúsítotton kívül. A tárgyalás kedden reggel kezdődik a Pesti Központi Kerületi Bíróságon, melyről az MNO is tudósít. Az ügy azonban ezzel párhuzamosan zajlik majd a Legfőbb Ügyészségen.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.