Fellegi: Elég az elővigyázatossági megállapodás + Videó

December 15-i hatállyal tölti be a tárca nélküli miniszter posztot.

BL
2011. 12. 15. 10:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A távozó nemzeti fejlesztési miniszter az új poszt jelöltjeként a bizottságok ülésén azt mondta: a kormány arról döntött, hogy átszervezi a kormányzati munkamegosztást, és olyan tárca nélküli miniszteri posztot hoz létre, amely a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval (EU) folytatandó tárgyalásokat vezeti, de feladatai között nemcsak a készülő pénzügyi keretmegállapodás előkészítése szerepel, hanem a külföldi pénzintézetekkel való kapcsolattartás is.

Rogán Antal szerint az MNB és a PSZÁF feladat- és hatásköreinek összevonását szorgalmazó módosító indítvány elfogadásával csak a lehetősége teremtődik meg a két szervezet összevonásának. Rogán Antal a bizottsági ülésen azért kért szót, mert előtte Veres János (MSZP) arról beszélt, hogy szerinte azért kezdődnek jövőre az érdemi tárgyalások a kormány és az IMF között, mert a kabinet már az új jegybanki vezetéssel szeretne a tárgyalásokon részt venni. Hozzátette: a lépés érdemben befolyásolja a miniszter tárgyalási pozícióit. Rogán Antal visszautasította Veres János állításait, és közölte: a módosító elfogadásával a lehetőség teremtődik meg csupán az összevonásra, amely megtörténhet később, akár 2015-ben is. Jelezte, később sarkalatos törvényben kell rögzíteni az összevonást, amelyhez a jegybanktörvényt is módosítani kell.

Fellegi Tamás úgy fogalmazott: az IMF–EU-tárgyalások kapcsán a feladata lesz majd a tárgyalások végigvitele, a tárgyalási pozíció előkészítése, a kormányzati feladatok összehangolása, a megállapodástervezet kormány elé terjesztése, a végrehajtás ellenőrzése. Jelezte még, több minisztérium munkáját kell majd összefognia.

A három tárgyalópartner, Magyarország csakúgy mint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió (EU) január közepéig alakítja ki a megkötendő keretmegállapodásról folytatandó tárgyalásokon képviselendő álláspontjára vonatkozó mandátumot – jelentette be Fellegi Tamás. Elmondta: nem tud arról beszámolni, hogy az IMF és az EU küldöttsége milyen pozícióval, feltételekkel érkezik Magyarországra. A mandátumok brüsszeli, washingtoni, budapesti előkészítésén mérik fel, hogy milyen feltételekkel, milyen nagyságrendű, milyen típusú megállapodásról lehet majd szó.


Közölte: a valutaalap képviselői novemberben a 2008-as megállapodás felülvizsgálata miatt jártak Budapesten, erről a saját döntéshozatali szervei elé terjesztenek jelentést. Ez a jelentés vélhetőleg háttérül szolgál majd a tárgyalások megindításához. Kitért arra is, hogy a 2012-es költségvetés számait nem lehet az IMF-tárgyalásokhoz alakítani, mert csak február végéig lesz írásos megállapodástervezet, addigra pedig már működő költségvetés kell.

Fellegi Tamás szerint Magyarországnak elegendő egy elővigyázatossági megállapodás (precautionary line) megkötése is az IMF-fel és az EU-val. Mint mondta: egy biztonsági hálóról szóló konstrukció megkötése elég, erre „kvalifikált” Magyarország politikailag és gazdaságilag is. Az IMF-fel kötendő szerződés, mint „védernyő” kell Magyarország sérülékenysége miatt – mondta. A megállapodásban foglalt összegről Fellegi Tamás nem mondott konkrétumot. „A túl nagy szám elriasztja a piacokat, a kicsi pedig hiteltelenné teszi a megállapodást” – fogalmazott. A piacokon érződik már pozitív várakozás a tárgyalások kapcsán – tette hozzá.

A jelölt szerint nem az államháztartás jövő évi helyzete miatt van szükség a megállapodásra, mert az Európai Bizottság is úgy ítéli meg, hogy Magyarországon 2012-ben 2,8 százalék lehet a GDP-arányos hiány, a magyar kormány pedig továbbra is 2,5 százalékos deficittel számol. Jelezte, az ország, a kormány álláspontjának kialakításából a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) nem hagyják ki, már tárgyalt annak elnökével, Simor Andrással, aki a tárgyalódelegációba Karvalits Ferenc jegybanki alelnököt jelölte. Úgy fogalmazott: professzionális munka zajlik a kormány és a jegybanki delegáció között. A jegybanknak függetlennek kell lennie, ez európai norma, de erre több megoldás is lehetséges, ahogy arra nemzetközi példákat lehet felhozni – mondta.

Fellegi Tamás Orbán Viktor által a brüsszeli kormány és államfői csúcsértekezleten kifejtettek kapcsán azt mondta: a miniszterelnök a nemzeti érdekeknek megfelelően járt el, amikor jelezte, hogy az Országgyűléshez fordul mandátumért, amely erősíti az ország induló pozícióját.

A bizottsági ülésen Szekeres Imre (MSZP) azt mondta: a frakciója nem tudja támogatni a miniszter kinevezését, mert úgy ítéli meg, hogy a felállás, miszerint tárca nélküli miniszter vezessen tárgyalásokat, idegen a magyar jogrendszertől. Hozzátette: most fordul elő először, hogy nem egy pénzügyminiszteri feladatokat ellátó tárcavezető, hanem egy tárca nélküli miniszter tárgyal pénzügyi szerződésekről. Olyan kormánytagnak kellene vezetnie a delegációt, aki nem érintett az elmúlt másfél év politikájában, mert a kormány tevékenysége miatt igen magas kockázati felárakkal tudtunk csak forrásokat felvenni a nemzetközi piacokról. Bejelentette: az MSZP meghívta Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert a frakcióülésére, hogy számoljon be, milyen levéllel fordult a kormány az IMF-hez a tárgyalások kapcsán.

Vágó Gábor (LMP) szintén pénzügyminiszteri poszt létét hiányolta, és azt mondta, hogy „az IMF-hez fordulás a matolcsyzmus bukását jelenti”. Kérte, hogy a tárgyalások befejezése után mutassák be a megállapodás társadalmi-gazdasági hatásait, azt meg kell ismernie a társadalomnak. Volner János (Jobbik) azt mondta: a Fidesznek be kellene számolnia arról, hogy a másfél éves tevékenysége mekkora kockázati felárat, többletköltséget hozott Magyarország finanszírozásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.