Minek ez a kiáltozás? Még nincs itt a világvége

Ritkán szokott ekkora visszhangot kapni a kötelezettségszegési eljárás megindítása, egyértelműek a politikai szándékok.

Kovács András
2012. 01. 17. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tagállamok ellen rendszeresen indulnak kötelezettségszegési eljárások az unióban, de ekkora sajtóvisszhangot ritkán szokott kapni egy ilyen ügy – mondta el lapunknak Vida Krisztina, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének (VKI) munkatársa. Szólt arról is, hogy hazánk a kötelezettségszegési eljárások uniós listáján az utolsó harmadban foglal helyet, ezért a mostani eset eléggé átpolitizáltnak tűnik. „Ennyire nem szokták nagydobra verni ezeket az eseteket.”

Vida az eljárás kapcsán úgy fogalmazott, hogy a kormány először kap egy hivatalos értesítést, amelyben bizonyos határidőt szabnak az adott rendelkezések módosítására. Ha ezt az ország nem hajtja végre, akkor kerülhet az ügy az Európai Bíróság elé – tette hozzá. A szakértő szerint ha az ügy bírósági szakaszba jut, akkor már nem tehet sokat a tagállam, de még ekkor is el lehet kerülni a büntetést, ha idővel megváltoztatják a kifogásolt szabályokat.

Furcsa a mostani fölvetés

A VKI munkatársa úgy fogalmazott, hogy a kötelezettségszegési eljárás végén semmiképpen nem merülhet föl az uniós források befagyasztása, mivel azt csak a túlzottdeficit-eljárás végén lehet alkalmazni. Ennek kapcsán Vida fölhívta a figyelmet arra, mindenképpen furcsa, hogy a hazánk elleni túlzottdeficit-eljárás 2004-es kezdete óta most produkáljuk a legjobb adatokat, mégis fölmerült az uniós források befagyasztása.

José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke keddenjelentette be, hogy három kötelezettségszegési eljárás indul Magyarország ellen. Az eljárások egyike a jegybank függetlenségét érintő szabályozással kapcsolatos, egy másikat a bírói tevékenység felső korhatárára vonatkozóan, egy harmadikat pedig az adatvédelmi hatóság függetlenségére vonatkozó szabályokat érintően indítanak.

Döntött a bizottság arról is, hogy közelebbi tájékoztatást kér a kormánytól a bírói függetlenséget érintő egyes kérdésekkel kapcsolatban. Vida ennek kapcsán úgy fogalmazott, hogy túlzás lenne kijelenteni azt, hogy a jövőben újabb eljárás indulhat ellenünk, mert itt még csupán tájékozódásról van szó.

A magyar kormányzati kommunikációért felelős államtitkár szerint az egyes magyar jogszabályokat érintő európai vita a politikai tartalom helyett végre a jogi, technikai részletekről szól majd a folytatásban. „Tudomásul vesszük az Európai Bizottság döntését, és örülünk, hogy a vita végre arra a szintre kerül, ahová tartozik” – mondta az államtitkár, majd úgy fogalmazott, hogy „a fűtött politikai vita” helyett most már egy olyan, a technikai, jogi részleteket illető vitát lehet folytatni, amellyel az EU által felvetett kérdéseket „a lehető leggyorsabban, a legteljesebben és a legmegnyugtatóbb módon” tudják kezelni, megoldani.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.