Július 3-án a fővárosban legutóbb 2002-ben dőlt meg a napi rekord, akkor 35,7 Celsius-fok volt Újpesten. Most szintén Újpesten csaknem két fokkal melegebb volt, 37,4 fokot mértek. Az elmúlt napokban több napi hőmérsékleti rekord is megdőlt. Hétfőn a fővárosban több mint hatvanéves, országosan pedig több mint egy évszázados napi melegrekord dőlt meg. Kedd reggelre virradóra a fővárosban mértek rekordmeleget.
Az országos napi melegrekord továbbra is az 1950-ben Pécsen mért 38,1 fok, mivel kedden a legmagasabb hőmérséklet 37,6 fok volt. A hőség miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat szerdára is harmadfokú figyelmeztetést adott ki az egész ország területére, mivel a napi középhőmérséklet tartósan 27 fok felett alakulhat. Ezzel együtt az UV-B-sugárzás legmagasabb értékei szerdán is meghaladhatják az extrém szintet.
Gaál Áron, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa az MTI-nek korábban azt mondta: folytatódik a kánikula, a hőmérséklet szerdán 33–38 fokig emelkedhet, ezen a héten biztosan nem várható jelentősebb enyhülés. Az országos tiszti főorvos hétfő éjfélig meghosszabbította az eredetileg szerda éjfélig elrendelt hőségriadót. Az ÁNTSZ és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság továbbra is arra kér mindenkit, hogy a nagy melegben igyon minél több folyadékot, 11 és 15 óra között ne tartózkodjon a tűző napon, és vegye igénybe a hűtött helyiségeket.
Nem lett sokkal több riasztás
Egyelőre nem nőtt kiugróan a mentők riasztásainak száma, kedden is 10-15 százalékkal több hívásuk volt, mint egy átlagos napon – mondta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője. A mentők kedd délutáni becslései alapján a nap végére – a hétfőihez hasonlóan – a fővárosban 500, országszerte 2 ezer körüli esetszámra számítanak. Jellemzően rosszullétekhez, ájulásos esetekhez hívták a mentőket, súlyos közlekedési balesetből nem volt több, mint egy átlagos napon.
Egyre több figyelmeztetés
A szakemberek a rendkívüli meleg egyre több veszélyére hívják fel a figyelmet. Az ÁNTSZ szerint a hőség nagyon megviseli az idősek szervezetét, mert könnyebben kiszáradhatnak, gyógyszereik szedésére pedig különösen oda kell figyelniük. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal arra figyelmeztetett, hogy a nyári melegben az élelmiszer-eredetű megbetegedések is gyakoribbak.
A fővárosban továbbra is érvényben van az úgynevezett haváriaterv. Rendszeresen locsolják a fő- és tömegközlekedési útvonalakat, a síneket, a sűrűn lakott területeket, több ponton vizet osztanak. A Főpolgármesteri Hivatal kedden azt közölte: csak hétfőn tizenkétezer liter vizet osztottak szét a fővárosban.
Párakapu
Nyíregyháza belvárosában a NYÍRVV Nonprofit Kft. is ezer palack ásványvizet osztott szét a járókelők között. Az ásványvizes palackok nyakán elhelyezett információs szalagon egészségügyi tanácsokkal látják el a járókelőket.
Nyíregyházán a rendszeres vízosztáson túl párakapu működtetésével teszik elviselhetőbbé a hőséget a járókelőknek. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szerencsen a Szerencse áruház előtt, a Népháznál és a cukorgyári körforgónál kaphatnak hűtött ásványvizet a járókelők délelőtt 11 és délután 5 óra között.
Vízosztás Veszprémben is
Veszprémben, ahová szerdától több ezer fesztiválozó érkezik, a hőség miatt több ponton ivóvizet osztanak, és folyamatosan locsolják a köztereket. A megyeszékhely polgármestere, Porga Gyula (Fidesz-KDNP) elmondta: az Utcazene fesztivál szervezőivel egyeztettek arról, hogy a több ezer látogatót fogadó rendezvény helyszínein is lesz vízvételi lehetőség, elsősegélynyújtó hely, és a közlekedési útvonalakat szabadon hagyják arra az esetre, ha valakinek orvosra, mentőre lenne szüksége.
A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója szerint bár már most néhány centiméterrel a szabályozási minimum alatt van a vízszint, nem kell tartani a Velencei-tó vízminőségének romlásától.