Az Index hírportál szerda este arról számolt be, hogy kompromisszumot kötött a kormány a Magyar Bankszövetséggel az árfolyamrögzítés feltételeiről. Mint írták, a legfontosabb újdonság, hogy a kedvezmény azoknak járna, akik 20 millió forintos vagy kisebb devizahitelt vettek fel svájci frankban, euróban vagy japán jenben.
Giró-Szász András kormányszóvivő csütörtök reggel az MR1-Kossuth rádió 180 perc című műsorában ezzel kapcsolatban kifejtette: a kabinet és a Magyar Bankszövetség korábbi megállapodása egy olyan limitet határozott meg, amely a lakás értéke alapján határozta meg azok körét, akik igénybe vehetik az árfolyamgátat. A Fidesz azonban javaslatot tett arra, hogy ne a lakás, hanem a hitel értékéhez kössék a rögzítés igénybevételének lehetőségét. Indítványuk szerint az élhetett volna az árfolyamrögzítéssel, akinek a felvételkori hitelösszege nem haladja meg a 30 millió forintot.
A mostani egyeztetések eredményeként ez az összeg húszmillió forintra változott – közölte a kormányszóvivő. Giró-Szász András tájékoztatott arról is, hogy a közszférában dolgozók soron kívül, hamarabb vehetik majd igénybe az árfolyamgátat.
90 százalékos egyetértés
Arra a kérdésre, miért állítja a kormány, hogy 90 százalékos az egyetértés az Európai Bizottsággal, Giró-Szász András kifejtette: három kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság januárban Magyarország ellen, és ebből – mint azt szerdán bejelentették – „csak kettőt folytat, egyet, a jegybankkal kapcsolatosat, nem”. A három eljáráson belül körülbelül tizenegy kérdést fogalmazott meg a bizottság, ebből kilenc a Magyar Nemzeti Bankkal függött össze, így alakult ki az említett arány – magyarázta.
Alapvetően azt lehet mondani, hogy a jegybanktörvénnyel kapcsolatban megfogalmazott bizottsági kérdésekre adott magyar válaszokat „valamilyen formában” elfogadta a testület – jelezte Giró-Szász András.
A szóvivő egyúttal légből kapottnak nevezte azokat a híreket, hogy a magyar kabinet a tárgyalások halogatására játszik, a kormány ugyanis – mint mondta – mindig a lehető leggyorsabban lép, és mindent megtesz, amit a nemzeti érdek megenged. Arra a kérdésre, hogy ezért született-e meg Orbán Viktor levele is az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnökének, azt válaszolta: az elmúlt félév világossá tette, hogy minden olyan lépés fontos, amely Magyarországgal kapcsolatos történéseket tisztáz, mert nagyon sokszor félrevezetés, felszínes ismeret alapján fogalmazódtak meg politikusi vélemények az országról.
Giró-Szász András közölte azt is: az Európai Bizottság szóvivője – csakúgy mint más vezető politikusok – rögzítette, hogy sem a túlzottdeficit-, sem a kötelezettségszegési eljárások nem állhatnak összefüggésben az IMF/EU-konzultációval.
A Jobbik szerint a kormány ismét meghátrált a bankok elől az árfolyamgát bevezetésével kapcsolatban, amikor megállapodást kötött a bankszövetséggel. Bővebben>>>
A Bankszövetség hétfői ülésén már foglalkozott Rogán Antal árfolyamgáthoz benyújtott módosító indítványaival. Februárban pedig még azt ígérték, március 5-ére kialakítják álláspontjukat.