idezojelek

Brüsszel felett az ég

Nemzetközi statisztikák szerint Mexikó az egyetlen háborúban nem álló ország az egész világon, ahol több kézigránátot hajítanak el, mint Svédországban.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined
terrorizmusEurópaSvédország 2025. 02. 06. 5:00
Fotó: Olivier Matthys

Brüsszelben, ahol épp a minap alakították meg a legújabb gittrágó EP-különbizottságot – persze a Fideszt is a soraiban tudó Patrióták Európáért megfelelő háttérbe szorításával –, amely minden ágy alatt orosz ügynököket keres majd, igazán nem unalmas az élet. Tegnap például siet be éppen az eurokrata a munkahelyére, hogy – szerény, de azért nem megalázó euróezrekért – még kora reggel liláról hupikékre színezze át a beadandó Excel-táblázatot az uborkák megfelelő görbületéről, amikor egyszer csak arra lesz figyelmes: ismeretlenek Kalasnyikovval lövöldöznek az egyik metrómegállónál, megbénítva „fővárosunk” közlekedését. A főváros a címe az osztrák Robert Menasse Brüsszelről szóló nagyregényének, amely elnyerte a Német Könyvdíjat, ezt a valóban komoly elismerést. (Két nemzettársunk is megkapta korábban, de egyikük sem magyar színekben.) E szavakkal ajánlják a könyvet az olvasók figyelmébe: „Egy korszak végét írja le, egy olyan Európáét, amelyben annyi jó történt, amely annyi reményt és biztonságot adott, és amelynek szétverése éppen most zajlik. Ha nem vigyázunk.”

Mi, magyarok igyekeztünk megőrizni ezt a biztonságot. Vigyáztunk rá. Óvtuk Európa határait, egyben a sajátunkat, távol tartva magunktól és Európától az importált szervezett bűnözést és a bevándorlással összefüggő terrorizmust, amely Brüsszel mellett Berlint, Párizst, Londont, Madridot sem kímélte a 2001. szeptember 11-e utáni világrendben. A nyári németországi késelések után német publicistánk joggal írhatta honfitársainak, jöjjenek fesztiválozni Egerbe, de a magdeburgi karácsonyi vásáron történt ámokfutás után is ugyanígy ajánlhatta volna Budapestet.

Cserébe európai szégyenpad és bírság lett a jussunk. De svéd miniszterelnöknek lenni sem könnyű manapság. A néppárti Ulf Kristersson korábban szúnyogcsődörként küzdött hazánkkal szemben a brüsszeli fősodorban, amíg le nem esett neki a tantusz: az ő országa szorul a NATO-csatlakozásához Magyarország támogatására, nem pedig fordítva. Most fellapozza a Svenska Dagbladetet, amelynek hasábjain történetesen Krasznahorkai László pocskondiázza a saját hazáját, ahol pedig egy legyet is rossz szívvel csapunk le – ne tévedjünk, író úr csak próbálja éppen bedumálni magát a Nobel-díjba –, míg következő hírként már azt olvassa: tíz embert megöltek egy svédországi vérengzésben. Kristersson erre sajnálkozik, talán leküld egy grogot is, honfitársai meg rohamot indítanak a plüssmacik és mécsesek piacán, hogy ők is rettenetesen sajnálkozzanak – ez a válaszuk az országukat ellepő bűnözéshullámra. 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Nemzetközi statisztikák szerint Mexikó az egyetlen háborúban nem álló ország az egész világon, ahol több kézigránátot hajítanak el, mint Svédországban. (Valahogy messze járunk már az Abbától és Ingemar Stenmarktól…) Hisz a polkorrekt svéd ma csak az emberi jogokat emlegeti, hogy nehogy már a rasszizmus meg a Hitler. Cserébe lenyeli inkább a robbantásokat – mindennapra egy (!) jut ebből Svédországban. A miniszterelnök a „belföldi terrorizmust” ismételgeti, szemet hunyva afelett, hogy nem épp Kincses Olaffal lovagoltak be Skandináviába a bűnelkövetők.

Ma már szinte mindenki ismeri a Maslow-piramist. Ez egy olyan szükségletelmélet ábrája, amely arra világít rá: a levegővétel és a táplálkozás után az ember legalapvetőbb igénye az élet- és vagyonbiztonsága. De Európában éppen a legfejlettebb országokban – köztük Belgiumban, Svédországban, Németországban – nem biztosítja ezt számára az elit. Az egymást követő választásokon azonban az derül ki, pedig lenne rá igény. A felmérések szerint a februári németországi voksolás is ezt igazolja majd vissza.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Hová lett az életösztönünk?

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

O. J. Simpson véres kése

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Járványosan terjed a rossz közérzet

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

Trump kell, de nem elég a békéhez!

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.