Az MSZP-székház fantomja

Fantomcéggé vált az MSZP korábbi számítástechnikai vállalkozása, a Kime-Net Kft. - derítette ki a Magyar Nemzet.

2000. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A társaságnál több tízmilliós tartozás jelentkezett, nem sokkal azután, hogy Hatzigiannisz Hrisztosz görög állampolgár öt éve egyetlen forintért megvásárolta, majd székhelyét egy harmadik kerületi általános iskolába helyezte át. A közelmúltban elrendelték a kft. felszámolását, mert a cégbíróság számára egyértelművé vált, hogy a görög cégtulajdonos nem érhető el, és kötelezettségeit nem teljesítette.

A Magyar Szocialista Párt százszázalékos tulajdonában lévő Kime-Net Kft. alapító okiratát 1990. június 2-án írta alá Máté László, a párt korábbi pénztárnoka. A cég székhelyét az MSZP Köztársaság téri székházába jegyezték be. Ügyvezetőnek a párt bizalmi emberét, Váczi Pétert választották, aki a rendszerváltozást követő cégalapítási láz idején több MSZP közeli vállalkozásban is tisztséget vállalt. Például Máté mellett feltűnt a Budai Hengermalom körüli botrányban elhíresült Kossuth Befektetési Rt.-ben. Ez a cég volt a hengermalomból eltűnt postabankos milliárdok egyik célállomása.

A Kime-Net 1993 augusztusában tulajdonost cserélt, az MSZP-től azonban nem távolodott el túl messzire, hiszen a párt képviseletében Máté László a cég felét Váczi Péternek adta el, harminc százalékot Varga Tamás, húszat pedig Szakos Szabolcs vásárolhatott meg. Máté az egymillió forintos törzstőkéjű vállalkozásért mindössze ötszázezer forintot kért az új tulajdonosoktól. A szerény öszszegre a pénztárnok még részletfizetési kedvezményt is adott, így Vácziéknak a fennmaradó részt csak két évvel később kellett átutalniuk a pártpénztárba.

Még le sem járt a fizetési határidő, amikor 1995. június 28-án Váczi Péter és két tulajdonostársa továbbadta a céget az athéni illetőségű Hatzigiannisz Hrisztosznak. A megállapodás jegyzőkönyve szerint a görög férfi egy forintot fizetett a Kime-Netért. A felek külön hatá-rozatotban rögzítették, hogy Hatzigiannisz „a kft. kötelezettségeit ismeri, tartozásainak megfizetését vállalja”. Egyelőre nem tudjuk, hogy Vácziék pontosan milyen kötelezettségektől szabadultak meg.

Tény azonban, hogy a cégbírósághoz benyújtott mérlegbeszámoló szerint az eladás előtti évben veszteséges volt a Kime-Net. Későbbi követelésekből pedig a cég több tízmillió forintos tartozására lehet következtetni, miközben az egyforintos eladás pillanatától kezdve a vállalkozás semmiféle tevékenységet nem folytatott.

Igaz, a számítástechnikai cég további működését nagyban megnehezítette volna az a körülmény, hogy az új székhelyként feltüntetett harmadik kerületi ingatlan akkoriban a közoktatás szolgálatában állt. A Lajos utca 34. alatt ugyanis az Újlaki Általános Iskola működött, egészen az előző tanév végéig. Dobos Imréné iskolaigazgató megkeresésünkre azt mondta, hogy soha nem hallott Hatzigiannisz Hrisztoszról, és a Kime-Net Kft.-t sem ismeri.

Az adásvételi ügylethez közjegyző előtt bemutatott útlevélben mindenesetre létező Hatzigiannisz Hrisztoszt megpróbáltuk elérni, ám nem jártunk eredménnyel. A dokumentumokban szereplő athéni címe a görög tudakozó tájékoztatása szerint nem létezik, Klfaor utca pedig nincs a fővárosban. A görög férfi ugyanakkor egyetlen cégdokumentumon sem tüntette fel magyarországi elérhetőségét. A Hatzigiannisz Hrisztosz egyébként olyan gyakori név Görögországban, mint nálunk például a Kovács László.

- Korábban a Kime-Net Kft. szolgáltatta a számítástechnikát az MSZP-nek, ám jobb konstrukciót találtunk ki. Ezért adtuk el – próbált magyarázatot adni a fantommá vált cég furcsa adásvételére Váczi Péter. – Nincs ebben semmi különös – állította a vállalkozó. – A megállapodáskor jelen volt Hatzigiannisz Hrisztosz, aki előzőleg egy ügyvédi irodának jelezte, hogy már működő magyar céget akar vásárolni. Azt persze nem ellenőrizhettem, hogy az általa bemutatott útlevél hamisítvány-e vagy sem. Arról sem lehetett tudomásom, hogy a későbbiekben mi a szándéka a kft.-vel, hogy simliskednek-e majd a céggel – fogalmazott Váczi Péter, leszögezve, hogy az általa felügyelt társaságnak nem volt köztartozása. Váczi Pétert „meglepte” a kft. későbbi sorsáról elmondott információnk. Mint mondta: az adásvétel után „szem elől tévesztette a vállalkozást”. Anynyit azonban tudni vélt, hogy Hatzigiannisz „tévedésből” jegyeztette be a vállalkozást a Lajos utcai iskolába. Sőt, szinte minden későbbi változásról említést tett a Magyar Nemzetnek. Például azt is tudta, hogy a kft. azóta több változáson ment át. A nála érdeklődő hivatal munkatársát pedig egy ízben a cég könyvelőjéhez irányította.

Találgatásokra ad okot, hogy Reichel Tibor, aki a kezdetektől fogva a társaság könyvvizsgálója volt, még 1997-ben is feltűnik a Kime-Net Kft. cégbírósági dossziéjában. Reichel több másik, Váczi érdekeltségébe tartozó cég adataiban az MSZP közeli vállalkozó üzlettársaként szerepel, például az Ügyszi Bt.-ben.

Bár a Kime-Net Kft. 1995-től nem folytatta tevékenységét, tulajdonosi szerkezetén kétszer is megpróbáltak változtatni, ám sikertelenül. A papírok szerint Hatzi-giannisz Hrisztosz 1995 decemberében eladta a társaság 51 százalékát a Carmo (Overseas) Limited nevű ciprusi off-shore cégnek, majd 1996. augusztus 26-án a megmaradt negyvenkilenc százalékát is áruba bocsátotta. Ezt a kisebbségi tulajdonrészt Kamaridisz Kosztasz vette volna meg. Az üzletrész-adásvételekről a cégbírósághoz eljuttatott okiratok hitelességét megkérdőjelezi, hogy sem a Carmo Limited, sem a cég képviselőjeként megjelent Kamaridisz Jorgosz hazai képviselőjét vagy elérhetőségét nem tüntették fel rajtuk, mi több, Kamaridisz Jorgoszról a nevén kívül semmilyen adat nem olvasható a dokumentumokban. A nyolc hónapos eltéréssel datált szerződések vélhetően egy időben készültek, hiszen ugyanazzal a tollal ugyanannak a két tanúnak a nevét jegyezték rájuk.

A változásbejegyzési kérelmet és mellékletként az említett szerződéseket Havasi Zsolt ügyvéd nyújtotta be a fővárosi cégbíróságnak. A jogi képviselő arra a kérdésünkre, hogy Hatzigiannisz Hrisztosz és Kama-ridisz Jorgosz létező személy-e, s hogy valóban ők vettek-e részt az adásvételekben, úgy válaszolt: csakis olyan dokumentumokat lát el a kézjegyével, amelyeket előtte írnak alá. A görög személyekről – ügyvédi titoktartási kötelezettségére hivatkozva – semmit nem kívánt elárulni. Havasi egyébként a közelmúltban több korábbi Váczi Péter-érdekeltségű vállalkozás jogi képviseletében eljárt.

Kamaridisz Kosztasz, aki majdnem 49 százalékos tulajdonosa lett a Kime-Netnek, nem „papírgörög”. A születésétől fogva Magyarországon élő fiatalember felszolgálóként dolgozik a Duna Plazában. Láthatóan zavarba jött, amikor hosszas kutatás után rábukkantunk a bevásárlóközpont egyik kávézójában. Az adásvétel körülményeit firtató kérdéseinkre többnyire nem tudott válaszolni. Mint mondta, csak annyira emlékszik, hogy a tulajdonrész-átruházás alkalmával több, görögül és magyarul beszélő emberrel találkozott, akik egymás között néha angolra váltottak, amit nem értett meg. – Szándékom volt megvenni a vállalkozást, ám a cégbíróság nem jegyezte be az adásvételt, mert a Carmo oldaláról nem stimmelt valami – mondta Kamaridisz Kosztasz, de hogy mi, arra nem emlékezett. – Egyre inkább úgy tűnik számomra, hogy egy problémás céggel próbáltak balekká tenni – fogalmazott. Hozzátette: akkor tudta csak meg, hogy az MSZP egykori vállalkozásáról van szó, amikor később kikérte a cég papírjait. Nyomatékosította, hogy jóhiszeműen állt hozzá a társaság megvásárlásához, ezért nem kérte el senki útlevelét vagy személyi igazolványát. Nem kérdezte, hogy van-e tartozása a cégnek. Hála istennek, hogy nem fogadta el a cégbíróság a kérelmet – sóhajtott fel.

A fővárosi cégbíróság a Kime-Net Kft. fizetésképtelenségére hivatkozva idén áprilisban elrendelte a társaság felszámolását. Előzőleg, 1998-ban több felszólítást postáztak Hatzigiannisz Hrisztosznak, illetve a Kime-Net Kft.-nek, kérve az elmaradt mérlegek letétbe helyezését. A cégbíró leveleit – amelyeket már a vállalkozás XIII. kerületi Visegrádi utcai székhelyére küldtek – senki nem vette át, azok rendre visszaérkeztek. Ennek a székhelynek a bejegyzését egyébként 1997-ben kérte Havasi Zsolt ügyvéd, érdekes módon egy Kamaridisz Kosztasz kézjegyével ellátott dokumentumot mellékelve beadványához. Ezt a kérelmet a cégbíróság elfogadta. Itt jegyezzük meg azt a tényt, hogy a cégbírósági aktából több fontos irat hiányzik. A Visegrádi utcai címre is ellátogattunk, de a házban nem leltünk rá a Kime-Netre.

A bíróság az ASK-WHO Kft.-t bízta meg a felszámolás lefolytatásával. Hernádi József, a Kime-Net Kft. felszámlója lapunkkal közölte, hogy felszólításaikra semmiféle visszajelzés nem érkezett. A cégnél sem vagyont, sem iratot nem találtak. Ilyen esetekben a csődtörvény lehetőséget ad a felszámolás egyszerűsített lefolytatására, amely során összegzik a hitelezői igényeket. A Magyar Nemzet érdeklődésére kifejtette, hogy a „nyomaveszett” cégeknek általában jelentős köztartozásuk van, de a Kime-Net Kft. esetében ennek nagyságáról nem adhat felvilágosítást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.