Érdektelenség a BÉT-en

Kedvező makrogazdasági adatok ellenére iránytalanul mozogtak csütörtökön az amerikai tőkepiaci mutatók. A Nasdaq Composite 1,02 százalékkal erősödött, míg a Dow Jones árfolyama 0,22 százalékot gyengült.

2002. 03. 29. 16:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nap felénél a Dow előbb egy pillanatra, majd folyamatosan többször átbukott az előző zárószintet jelző értéken és végül a negatív zárásnak az utolsó löketet a 3M leértékelése és a közel-keleti feszültség okozta pesszimizmus adta meg. A veszteséget okozó hírként kezelték a befektetők, azt is, hogy a Hewlett Packard-ot beperelte Walter Hewlett a cég alapítójának fia. A hagyományos iparág csökkenő kurzusát követték tegnap a japán árfolyamok is. Budapesten alacsony forgalom és minimális visszacsúszás mellett kereskedtek a brókerek.

Ünnepek előtti csend honolt a hét utolsó kereskedése során a csütörtöki üzleti napon, a befektetők visszafogottan jelentkeztek a piacokon. A makrogazdasági hírekre nem reagáltak a spekulánsok pedig az amerikai gazdasági növekedés 1,7 százalékos volt a tavalyi utolsó negyedévben. Hasonlóan a várakozásoknál jobb lett Michigani Egyetem által számított márciusi fogyasztói bizalmat tükröző indikátora is. Az egyetem szerint a februári 90,7-es adathoz képest 95,7-re erősödött a fogyasztói bizalom, ami egyúttal újabb jel a gazdaság élénkülésére. A Dow Jones értékére jelentősen hatott a Walter Hewlett által kezdeményezett Hewlett Packard (HP) elleni per. A HP alapítójának fia szerint illegális módokkal érték el a Compaq fúziót forszírozók, hogy a március 19-i közgyűlésen az összeolvadást megszavazzák.

A japán pénzügyi év utolsó záróakkordjaként tegnap a Nikkei 225 index 2,72 pontot zuhant. Elemzők a kedvezőtlen gazdasági helyzet mellett az intézményi befektetők eladásaival magyarázták a jelentős mértékű tőkepiaci csökkenést. Lefelé húzta az indexeket egyes vállalatok gazdálkodási előrejelzései is melyek újabb besszt vetítenek előtérbe. A Minolta elektronikai eszközöket gyártó cég az elsők között jelentette be, hogy az éppen lezáródó pénzügyi év során valószínűleg a vártakat meghaladó veszteséget realizál. A Minolta szerint a korábban megjósolt 21 milliárd jen helyett 31 milliárd jen mínuszt sikerül realizálni, ami igen meglepő hiszen 2000-ben még csak 3,1 milliárd jen veszteséget mutatott a cég.
Mivel tagnap sem az európai sem az amerikai piacok nem nyitottak ki ezért már csak hétfőn, vagy kedden tudnak reagálni a tőzsdék az Egyesült Államok februári személyi jövedelmi adataira és az Economist Intelligence Unit (EIU) világgazdasági elemzésére. A Washingtonban tegnap publikált és az MTI által kiadott jelentés szerint az év második hónapjában 0,6 százalékkal 8,88 milliárd dollárra nőttek a személyi jövedelmek a tengerentúlon. Az elemzői várakozás 0,3 százalékos plusz volt. A személyi kiadások is 0,6 százalékkal növekedtek februárban, 7,25 milliárd dollárra. Az elemzők előzőleg ugyancsak 0,6 százalékot valószínűsítettek. Januárban is a vártnál jobban, 0,5 százalékkal nőttek a személyi jövedelmek és ugyanennyivel a kiadások az Egyesült Államokban, a pénteki végleges adat szerint. A korábbi előzetes adat 0,4 százalékos plusz volt mindkettőre januárban. Decemberben 0,3 százalékkal nőttek a személyi jövedelmek, de nem változtak a személyi kiadások.

A világgazdasági folyamatokra nézve kedvező hangsúlyú elemzést adott közre az EIU is, melyben a brit gazdaságkutató csoport arról értekezik, hogy az idei évben átlagosan 2,7 százalékkal, az OECD országokban 3 százalékkal növekedhet a gazdaság. Az elemzők szerint az év vége felé bekövetkező gyorsulás áthúzódik a jövő évre is, és 2003-ban 4,1 százalékos évi átlagos növekedés várható a világgazdaságban.
A magyar parkettet az összes résztvevő elkerülte, a nyugat-európai tőzsdei zárva tartások és a közelgő ünnep hatására a BÉT-en csupán 1,3 milliárd forintos forgalom realizálódott. A BUX nyolc pontos csökkenéssel kezdte a napot, majd iránytalanul pörgött előző záróértéke körül. Az index legmélyebb értékét 8061 ponton érte el, míg legmagasabb szintjére záráskor érkezett, amikor 8112 ponton állt. A 31,36 pontos BUX kurzus emelkedést főként a két banki papír az OTP (+10 forint) és az IEB (+23 forint), valamint a MOL (+45 forint) javuló trendje indukálta. Az utolsó pillanatban érkező fellendüléshez viszont a MOL és a Richter szerepvállalása kellett, így a Richter ára is pozitív tartományban 100 forintot emelkedve zárt. A MOL-ra nagyban befolyással volt az a hír is, hogy a kőolaj nemzetközi ára a héthavi csúcsra emelkedett. A vesztes papírok között szerepelt viszont a Matáv, melynek anyacégét a Deutsche Telekomot (DT) csütörtök este a Moody's leértékelte. A hitelminősítő a német cég és annak holland leányvállalatának hosszútávú adósságára szóló besorolását a nemzetközi hitelminősítő a korábbi „A3”-ról „Baa1”-re rontotta le. A Matáv ára a tegnapi pesti kereskedés során 958 forintig gyengült, majd végül előző szintjén zárt. A Matáv jelenlegi besorolását várhatóan nem érinti a DT leminősítése.

Záró: 8112,69 Min: 8061,02 Max: 8112,69 Nyitó: 8073,91 Előző: 8081,33 Vált.: +31,36 pont (+0,39 százalék)





Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.