Lotz festmények a Sándor-palotában

A Miniszterelnökség Közbeszerzési és Gazdasági Igazgatósága (MKGI) 55 millió forintért, 10 darab Lotz Károly olaj-festményt vásárolt két magánszemélytől, amelyeket a leendő miniszterelnöki hivatal rezidenciájában, a budavári Sándor-palota empire szalonjában helyeznek el - értesült az igazgatóságtól az MTI.

MTI
2002. 03. 12. 7:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Közbeszerzési Értesítőben korábban megjelent eredményhirdetés szerint a 10 darab Lotz Károly-olajkép: a Hermes, a Herkules és Hebe, mindkettő 65-ször 44 centiméteres, az 54-szer 111 centiméteres Bacchus és bacchánsnő, a Pallas Athene, mint a háziipar géniusza, a Hephaistos mint az ipar géniusza, valamint a Bacchánsok, melyek 65-ször 111 centiméter méretűek.

A Bacchus megtalálja Ariadnét Naxoson 65-ször 195 centiméteres, a Galathea diadala 65-ször 265 centiméteres, míg A három grácia 65-ször 197 centiméteres.

A sorozatot kiegészíti egy 145-ször 108 centiméteres mennyezetkép is, amely az Ősz allegorikus nőalakját ábrázolja egy puttó kíséretében.

A hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárást az indokolta, hogy a festmények magántulajdonban voltak.




A végéhez közeledik a Sándor-palota rekonstrukciója, a Miniszterelnöki Hivatal majdani otthonául szolgáló épület használatbavételi engedélyét a tervek szerint március végén, vagy április elején megkérheti a szakhatóságoktól a beruházó, illetve a munkálatokat bonyolító Budai Várgondnokság Kht. – tájékoztatta korábban Szamkó Katalin, a kht. ügyvezetője az MTI-t.

Ismertetése szerint a 2000. októberében zárult közbeszerzési pályázat nyertese, a Középületépítő Rt. szerződésben vállalta, hogy 2002. március 15-ig elkészül a felújítással. A beruházás végéhez közeledve azonban kiderült, hogy a határidő nem tartható, így az átadás-átvételt március 31-re módosították – jegyezte meg.

Szamkó Katalin hangsúlyozta: a beruházás befejezéséül a kormány „iránymutató dátumként” határozta meg március 15-ét.

Az 1999-ben hozott határozat szerint a Sándor-palotát a történelmi és közjogi hagyományoknak megfelelően a miniszterelnöki kabinet befogadására kell alkalmassá tenni. A munkákra 2,5 milliárd forintot biztosítanak a központi költségvetésből, a beruházásért a kulturális miniszter és a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter felelős.

A beruházási keret 16 százalékát, 400 millió forintot belsőépítészeti munkákra fordították.

A Sándor-palota mind külsejét, mind pedig a belső terek jelentős részét tekintve az eredeti állapotnak megfelelően újult meg – jegyezte meg a Budai Várgondnokság Kht. ügyvezetője. A történeti tereket az egykorinak megfelelően rekonstruálták. A palota déli szárnyában alakították ki a diplomáciai fogadásoknak is teret adó szobákat, valamint a kormánymunkát szolgáló néhány helyiséget.

Szamkó Katalin közölte azt is: a miniszterelnöki dolgozószoba a Dunára néző szárnyban kapott helyet. A korábbi tervektől eltérően a palotában nem lesz miniszterelnöki rezidencia, csupán egy három szobából álló pihenőt alakítottak ki. A tükörteremben tartják majd a kormányüléseket, tanácsterem lesz abban a szobában, amelyikben Teleki Pál öngyilkos lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.