Bessz a magyar piacon

Mérsékelt nyereség zártak a hét utolsó előtti kereskedési napon a tengerentúli tőzsdék. A befektetők hangulata ugyan ingadozott, de az árfolyammutatók a nap végén a pozitív oldalt preferálták, így a Dow Jones 0,44 százalékkal, a Nasdaq Composite 0,28 százalékkal erősödve került a partvonalon túlra.

2002. 05. 17. 15:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elemzők többsége gyengülést várt, amit a piac profit realizálási igényeivel magyaráztak, ez a jóslat nem vált be és a részvények nagyobb része közepes forgalom mellett drágult. Nem kerülhette el tegnap az Amerikában gerjesztett kedvező hangulat az ázsiai és az európai piacokat sem, a Nikkei árfolyama tovább javult és biztatóan alakalt a Dax és a FTSE kurzusa is. A magyar tőzsdén a nemzetközi trend nem érvényesült, a BUX görbéje nagyrészt egésznap a veszteséges oldalt támadta.

Tiszta pszichológiai – mondta csütörtökön tőzsdezárás után egy New York-i bróker amikor a nap nagy fordulóját elemezte. A szakértők csökkenést vártak és a pozitív irányú elmozdulás azt eredményezte, hogy a kereskedők azt latolgatták, meddig tarthat a hossz. Az amerikai vezető részvények közül főként a hagyományos ipari és pénzügyi papírok vitték a prímet, de technológiai szektor sem búslakodhatott. A nap nyertese a Tyco volt 1,14 százalékos növekedésével, amit a General Electric 1,07 százalékkal követett. A vesztesek táborában a gyógyszeripari részvények voltak, a Schering-Plough 0,25 százalékkal gyengült, míg a Pfizer 0,67 százalékkal mérséklődött. A Nasdaq-ra rosszul hatott az Ericsson leértékelése, amit az Standard and Poor's (S&P) hitelminősítő a folyamatos veszteségesség és a kedvezőtlen piaci helyzettel magyarázott. Az S&P a távközlési eszközöket gyártó cég hosszú és rövid távú adósi besorolását „BBB/A-3” szintre mérsékelte.

A kedvező tőkepiaci széljárás átfújt a tokiói Nikkei parkettjén is, a 225 vezető részvényeket jegyző index 0,93 százalékkal növekedett. A japán tőzsde-indikátor javulása mögött a Wall Street felfutása, valamint az igen kedvező éves jelentések álltak. Az egyik legkedvezőbb hazai hírt a Subaru okozta azzal, hogy a márciussal záródó 2001. üzleti évben 8,3 százalékkal növelte működési nyereségét. Hasonlóan a Subaru híréhez a drágulási fronton nyújtott segített a China Mobile Hong Kong-i cég azzal, hogy egy óriásüzlet keretében megvásárolt nyolc kínai tartományi telefonos hálózatot. A vételár 10,2 milliárd dollár volt, ezzel a megaakvizícióval a Vodafone világpiaci elsősége forog kockán mindamellett, hogy a brit-amerikai mobilszolgáltató a China Mobil-ban már 3,27 százalékos részesedéssel rendelkezik. A China Mobile a hét utolsó kereskedési napján New York-ban 3,63 százalékos drágulással kezdte a napot.

Csendes erősödéssel indult az európai tőzsdék üzletmenete tegnap, részben az amerikai hatások indukálta keresletnövekedés, részben az Európai Uniós ipari termelés márciusi növekedése adott lendületet a vevőknek. Az év harmadik hónapjában az euróövezetben 0,5 százalékkal javult az ipari termelés szintje ami a tőzsdei iparvállalatok árfolyamára kedvező befolyással bírt. Javuló trend alakult ki tegnap az amerikai piacokon is, elemzők szerint nem volt olyan információ mely elvehette volna a befektetők kedvét a vásárlásoktól, sőt a makrogazdasági adatok tovább növelték az optimizmust. A Michigani Egyetem által közzétett májusi fogyasztó bizalmat jelző index a korábbi hónapban elért 93 pontos szintről 96 pontra növekedett. A bizalmi mutató javulása azt jelzi, hogy a korábban meghirdetett gazdasági növekedés valóban elindult, ezt támasztotta az USA külkereskedelmi hiányának csökkenése is. Márciusban 31,63 milliárd dollárra esett vissza az Egyesült Államok külkereskedelmi deficitje a korábbi hónapban mért 31,75 milliárd dollárról.

Budapesten nem tudott érvényesülni a nemzetközi trend, bár nyitáskor igen magasan állt a BUX értéke, de ez a plusz zárásra elolvadt és végül a veszteséges oldalon állt meg a magyar tőzsdemutató kurzusa. A BUX előbb 8640 pontig esett, majd kisebb korrekciós próbálkozás után folytatta útját a mélybe. A magyar tőzsde zárásakor az index 37,22 ponttal múlta alul előző szintjét, amit elsősorban a Richter 500 forintos zuhanása, valamint a Matáv 17 forintos gyengülése indukált. A forgalom nem érte elé az ötmilliárd forintot, ami azt jelezte, hogy a befektetők a hosszúhétvégére összpontosítva már nemigen érdeklődtek a részvények iránt. Az árfolyam gyengülést inspirálta a Matáv és a Richter mellett még az Antenna Hungária (-40 forint), a BorsodChem (-10 forint), az OTP (-12 forint) és az Egis (-100 forint). A gyengülő BUX-nak ellentmondva 200 forinttal emelkedett a Danubius ára, míg a MOL papírok értéke 60 forinttal lett jobb az előző záróárhoz képest.

Záró: 8632,93 Min: 8614,63 Max: 8750,33 Nyitó: 8734,74 Előző: 8670,15 Vált.: -37,22 pont (-0,43 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.