Drogellenes küzdelem Afganisztánban

Hamid Karzai afgán elnök felszólította honfitársait szerdán, a kábítószer elleni harc világnapján, hogy küzdjenek az ópiumtermelés és a kábítószerek kereskedelme ellen. A kabuli egyetemen mondott beszédében bejelentette, hogy számos afganisztáni tartományban sikeresen befejeződött az ópiumtermelés céljából létesített mákültetvények felszámolása.

MTI
2002. 06. 26. 14:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hangsúlyozta: nem csupán azért kell megszabadulni a kábítószer átkától, mert a világ nyomást gyakorol Afganisztánra, a legnagyobb ópiumtermelő országra, hogy szabjon gátat a drog onnan kiinduló exportjának, hanem elsősorban azért, mert ezt kívánja az ország érdeke, s ezt követeli meg az afganisztáni népesség muzulmán hite is.

Bernard Frahi, az ENSZ kábítószer-ellenes programjának afganisztáni koordinátora a drogellenes harc világnapján a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy Afganisztánban állítják elő a világon forgalomba kerülő ópium 75 százalékát. Abszolút számban kifejezve ez idén 2700 tonnás mennyiséget jelent. Az ENSZ becsült adata szerint az Afganisztánból kikerülő ópiumszármazékok (például a heroin) évi forgalmi értéke eléri a 25 milliárd dollárt.

Frahi rámutatott: az ópium árának meredek emelkedése sajnálatosan erős ösztönző a belőle készülő kábítószerek termeléséhez és forgalmazásához. Mint elmondta, az idén már 400 dollárt adnak a feketepiacon egy kilogramm ópiumért, vagyis több mint tízszer annyit, mint 2000 elején, amikor átlagosan 30 dollárért kelt el kilója a feketepiacon.

Az afganisztáni termelésnek további ösztönzője a helyi hadurak érdekeltsége. Ezek az emberek polgárháborús költségeik fedezésére, fegyverek vásárlására használták-használják a drogokból befolyó jövedelmeket. Ennyiben a drogtermelés és -kereskedés nemcsak következménye, hanem részben oka is volt az Afganisztánt pusztító hozzávetőleg két és fél évtizedes polgárháborúnak.

Érdekes módon éppen a fanatizmusáról, a terrorizmussal való cimborálásáról és az emberi jogok semmibe vételéről hírhedt tálib rendszer idején szorult vissza a legnagyobb mértékben a kábítószerek afganisztáni termelése és forgalmazása. A Reuters szerint ez annak tulajdonítható, hogy az erős nemzetközi nyomás alatt álló tálib kormány ezen a területen volt leginkább kész engedményt tenni a Nyugatnak, amely az emberi jogok tiszteletben tartását, a nők jogainak helyreállítását és a kábítószer-termelés megfékezését követelte tőle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.