Átalakulnak az érdekek
Az átalakulás akkor kezdődött amikor az Egyesült Államok jelképei ellen és a nép ellen terrorista akciót hajtottak végre. A piac tavaly augusztusban megrendült, az emberek nem akartak utazni, féltek a légiközlekedéstől, féltek mindentől, ami korábban mindennapos, megszokott volt, a toronyházakból az alsóbb szintekre költöztek, egyszóval általános gazdasági visszaesés indult el. A vállalkozások sorban kényszerültek mérsékelni eredmény-várakozásaikat. A WTC lerombolását követő halotti csendet még a tőzsdék is megérezték, a viszontbiztosítók és a légitársaságok eredményei egyre távolabb kerültek a nyereséges oldaltól.
Az olaj és a csőd mindent megold
A félsikerrel végződő közel-keleti hadjárat után a befektetők megnyugodtak, az amerikai kormányzat túl sokat nem költött, viszont eleget ahhoz, hogy újabb és újabb megrendeléseket kapjanak a katonai eszközöket gyártó cégek. Sajnos a közel-keleti ügyre ezzel nem lehetett pontot tenni. Bár Amerika jól érezhetően eldöntötte, hogy az arab-izraeli viszonyban ki támogat, de az arab világ ezt nem vette jónéven. Irak és még néhány muzulmán ország, számon kérte az USA-tól azt a politikai gazdasági támogatottságot, amit az afganisztáni terror-háború során nyújtottak.
Újból felkel a Nap
Sokan pocskondiázzák a japán befektetőségi lehetőségeket, így tesznek a befektetési tanácsadók és a hitelminősítők is, akik sorban állítják pellengére a szigetország valamennyi adósságát. Vélhetően egy olyan magatartás szemtanúi lehetünk nap mint nap, amely azt akarja érzékeltetni, hogy a tokiói kormány képtelen a gazdasági növekedés elindítására. Látszik, hogy sem a Moody's-nak, sem az Standard & Poor's-nak nem érdeke, hogy befektetők áramoljanak a Japánba, sőt talán ellenérdekük. Az élelmes befektetők azonban nem törődnek a hitelminősítőkkel, ugyan lehet, hogy a kelleténél nagyobb kockázatot vállalnak, de folyamatosan invesztálják a tőkét a patinás eddig kizárólag helyi lakosokat alkalmazó ázsai cégekbe. Tíz évvel ezelőtt még lehetetlen lett volna, hogy egy japán autóipari céget egy európai társa megvegyen és meghatározhassa, hogy mit gyárt. Tíz évvel ezelőtt még nevettek a Japán gazdasági szakértők amikor tokiói utcáin Mercedeseket és más európai autókat kerestünk. Mára a világ megváltozott, a Renault fészket vettet a Nissan-ban, a General Morors a Suzukiban és a Subaruban, a DaimlerChrysler a Mitsubishi-ben. A nyugat-európai és az amerikai tőke lassan-lassan megjelent a Felkelő Nap Országában és ez a trend az elmúlt hetekben hónapokban csak erősödött. A japán munkaerő az egyik legkiválóbb, a kamatok a béka alsófelét súrolják minden adott ahhoz, hogy a cégek kiváló termékeket gyártsanak, – és ezt meg is teszik – egyszóval minden érv a japán befektetések mellett szól, szemben az amerikai, vagy valamelyik európai országban történő invesztícióval.
Nyersanyagok és a Nikkei
Új célpont van kialakulóban, vagy már talán ki is alakult – az egyik az ázsiai piacon való megjelenés, a másik a nyersanyagokban jelentkező haszon kiaknázása. A délkelet-ázsiai országok gazdaságának átértékelése nagy változásokat okozhatnak a közeljövőben. Az egyik reménység a Hong Kong-i Hang Seng tőkepiac ahol a kínai cégek nagyrésze megjelenik, a másik a Tokió Nikkei. A két tőzsde folyamatos konvergenciát mutat egymással pedig két külömböző méretű és struktúrájú gazdaság áll hátuk mögött. Mi sem jelzi jobban a fellendülést, mint hogy két év óta a legjobb gazdasági növekedést érte el a japán gazdaság az idei év első negyedében. A napokban közzétett adatok szerint az első negyedében a GDP 1,4 százalékkal nőtt 2001 utolsó három hónapjához képest. A tavalyi első negyedhez képest a növekedés üteme 5,7 százalékos volt, az elemzők által várt 5,3 százalék helyett. A gazdaság talpra állása függ a tengerentúli kereslettől és ösztönzőleg hathat a jen tartós drágulása is. A kormány szerint az adat megerősíti, hogy a japán gazdaság túl van a legrosszabbon, tehát nagytőkések irány a ázsiai ahol még nem fedezték fel a „spanyolviszat”.