Súlyos recessziót várnak Izraelben

Most már csak a derűlátó közgazdászok számítanak arra, hogy idén az izraeli gazdaság teljesítménye fél százalékkal csökken; a palesztin felkelés egyre növekvő költségei, az emelkedő kamatok és a vártnál lassabb exportnövekedés miatt egyre sötétebbnek tűnnek az ország gazdasági kilátásai.

MTI
2002. 06. 18. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Dow Jones kedden közölt elemzése szerint az új előrejelzések most már 1,5-1,8 százalék közötti GDP-visszaesést jósolnak 2002-re a tavalyi 0,6 százalékos csökkenés után. Két éve még 6,4 százalékkal emelkedett a hazai össztermék értéke Izraelben. Az izraeli kereskedelmi kamarák szövetsége a korábbi, 0,5-1,0 százalék közötti GDP-csökkenési sávról 1,5 százalékra rontotta a 2002-es visszaesés mértékére adott előrejelzését. A szervezet főközgazdásza szerint a bruttó beruházási érték öt százalékkal, az export hét százalékkal, az import hat százalékkal csökken az idén, a magánfogyasztás mérsékelt, kétszázalékos növekedése mellett.

Az izraeli gyáripari szövetség a legborúlátóbb a gazdasági szervezetek között: a csoport 1,8 százalékos idei GDP-visszaeséssel számol. A szövetség azonban – az általános piaci konszenzussal egyezően – jövőre már egy-két százalékos növekedésre számít abban az esetben, ha a belbiztonsági helyzet nem javul, és háromszázalékosra akkor, ha javul. Az izraeli statisztikai hivatal keddi adatai szerint áprilisban 10,6 százalékos volt a munkanélküliség, február óta változatlan; ez az arány tíz évi csúcspont. A tavalyi év elején 8,7 százalék volt az állástalanok aránya.

Az izraeli központi bank június első hetében a recesszió ellenére 1,5 százalékponttal 7,1 százalékra emelte irányadó leszámítolási rátáját a folyamatosan erősödő inflációs nyomásra hivatkozva. A kamatemelést kísérő közlemény szerint a 12 havi infláció egy ideje már felette jár a három százalékban meghatározott árstabilitási felső tűréshatárnak, s nemrégiben átlépte az öt százalékot is.

A parlament június elején – komoly fennakadások, koalíción belüli lázadás és kormányválság után – második olvasatban elfogadta a kormány erőteljes megszorító csomagtervét. A tervezet egyebek mellett hatmilliárd sékeles kiadáscsökkentést és hárommilliárd sékeles adóemelést tartalmaz, s 3 százalékról 3,9 százalékra növeli a költségvetés GDP-arányos idei tervezett hiányát. Szilvan Salom pénzügyminiszter szerint a megszorító csomag nélkül a hiány hat százalékra is duzzadhat.

A törvényhozás első olvasatban még elvetette az összesen 13 milliárd sékel (2,7 milliárd dollár) értékű deficitcsökkentő programot. Az elutasítás után Ariel Saron kormányfő azonnal menesztette az ultraortodox Sász párt által a koalícióba delegált minisztereket, mert azok a tervezet ellen szavaztak. A Standard & Poor’s hitelminősítő korábban az izraeli adósi besorolásnak az elsőrendű befektetői szint alá töténő süllyesztését is kilátásba helyezte a tervezet elutasítása esetére.

A cég a Magyarország osztályzatának megfelelő A mínusz szinten, viszont negatív kilátással tartja nyilván a szuverén hosszú futamú izraeli devizaadósságot (a magyar besorolás kilátása stabil). A Fitch Ratings izraeli hosszú távú osztályzata szintén A mínusz, de a Moody’s Investors Service ennél egy osztattal jobb, A2-es szintet tart érvényben az izraeli devizaadósságra. Az S&P által adott osztályzat rontása azt jelentené, hogy az izraeli besorolás az elsőrendűből a közepes befektetői, már spekulatív elemeket is tartalmazó BBB sávba kerülne, mivel az A mínusz szint a jó befektetői A kategória alsó széle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.