Mérsékelten nőtt a BUX

Mondhat akármit az amerikai elnök, a befektetők már nem hiszik el, hogy meg lehet akadályozni a könyvelési csalásokat, illetve azok sorozatos felbukkanását. George Bush kedden délután a Wall Street-en megpróbálta megmenteni az amerikai piacokat, megpróbálta a befektetők hangulatát kedvező irányba terelni azzal, hogy törvény-módosítást eszközöl a könyvelési csalások elkerülése érdekében. Bármilyen jövőbeni szankcióval is élhet az igazságszolgáltatás az nem fog hatni a már megtörtént bűncselekményekre, sőt az eltusolás esete tovább ronthatja az amerikai cégek megítélését - mondta egy New York-i bróker lapunknak. A keddi gyengülések után tegnap korrekciós próbálkozással indítottak az amerikai tőzsdék, a fellendülést a Cisco Systems felértékelése, valamint a júniusi importárak csökkenése okozta.

2002. 07. 10. 20:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudta megfordítani a bessz trendet a Bush beszéd, bár elemzők már előre tudták, hogy a tőkepiacok érdektelenül fogják szemlélni az amerikai elnök beszédét. Szakértők szerint a jövőben várható könyvelési csalások sorozatos felbukkanását nem lehet már elkerülni, így a befektetők „menekülése” érthető. A megkérdezett spekulánsok többsége a kelet-közép-európai, valamint az ázsiai piacokat nevezték meg mint a jövőbeni befektetési célpontot. Sok befektető úgy gondolkodik, hogy minél nagyobb egy cég annál zűrzavarosabb lehet a könyvelése, így egyre nagyobb annak az esélye, hogy valamilyen baki felbukkan, mely végzetes lehet a cég működésére nézve. Mivel pesszimizmust optimizmusra felváltó hír nem jelent meg a parketteken és a Bush beszéd is inkább megnevetette a spekulánsokat az eladói oldal tovább tolta a tőzsdei árfolyamokat a mélybe.

Negatív előjelű zárást könyveltek el tagnap az ázsiai börzék is. Tokióban a Nikkei 225 index 1,89 százalékkal gyengült, ami a New York-i csökkenésekre és a jen árfolyamának drágulására vezethető vissza. Hasonlóan amerikai hatás vezényelte az európai tőzsdei kurzusok csökkenését is.

A hét közepén Londonban és Frankfurtban a nyitásoktól kezdődően veszteséget jeleztek az árfolyammutatók, a német piacon a Deutsche Telekom körüli vita, illetve a cég elnök-vezérigazgatójának Ron Sommer-nek a menesztése okozott némi érdeklődést. A távközlési cégeket érő sorozatos botrányok a Deutsche Telekom-ot sem tudták elkerülni, a társaság túlköltekezett a menedzsment túlfizetett. Egyes hírek szerint maga a Gerhardt Schröder kancellár próbája meg Sommert eltávolítani a távközlési cég éléről. Érdektelenül hagyták a piac szereplői a Bundesbank elnökének Ernst Weltekének a német gazdaságról szóló megállapításait. Welteke 0,75 százalékos gazdasági növekedésről szóló jóslatával próbálta elterelni a figyelmet a Deutsche Telekom-ról, illetve a német „partok” közelében már megjelenő kreatív könyvelési esetektől. A bankelnök prognózisát azért tartotta fontosnak, mert az elmúlt napokban gazdaságkutató intézetek, és az IMF is lerontotta korábbi növekedési jóslatát a német GDP várható idei és jövő évi bővüléséről.

Fokozott figyelem irányult a koradélután nyitó amerikai börzékre, a kereskedések megkezdése előtt már látni lehetett, hogy a Wall Street korrekciós próbálkozással fog egésznap küzdeni. A növekedési jóslatokat elsősorban a Cisco Systems-t felértékelő Merrill Lynch bejelentése indukálta. A befektetési tanácsadó az eddigi „vétel” szintről, „erős vételre” minősítette a világ legnagyobb rendszerinformatikai és hálózatgyártó cég részvényeit, tegnap délután a Cisco 5,25 százalékos drágulással nyitott. A vállalati hírek kedvező hangulata mellett a makrogazdaság területén is optimizmust észlelhettünk. Júniusiban hét hónapja először csökkent az importált termékek árszintje az Egyesült Államokban, jelezve, hogy az inflációs nyomás mind kevésbé jelentkezik.

Budapesten 13 pontos csökkenéssel indult a kereskedés, de a BUX görbéje félóra alatt korrigált. A tizenegy órakor elindult lassú növekedés az indexet 7622 pontig emelte, – ekkor 90 ponttal állt előző szintje felett – majd zárásra 7588 pontra csusszant vissza a tőzsdemutató. Az 55,56 pontos emelkedést főként a 0,9 százalékkal dráguló OTP és a 3 százalékkal erősödő Rába okozta. A Rába részvényeinek drágulásában a Honvédelmi Minisztérium tenderének kihirdetéséről szóló pletykák jelentős szerepet kaptak. A vezető részvények sorából csupán a TVK ára gyengült, a vegyipari papírok 25 forinttal lettek olcsóbbak. A forint árfolyama tegnap a bankközi piacon mérsékelten erősödött. A dollár/forint kurzus szűk sávban mozgott, kismértékben drágult, a keddi 253,60/90-ről 253,70/254,00-ra módosult.

A BUX záróértéke: 7588,40.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.