Nem tudta megfordítani a bessz trendet a Bush beszéd, bár elemzők már előre tudták, hogy a tőkepiacok érdektelenül fogják szemlélni az amerikai elnök beszédét. Szakértők szerint a jövőben várható könyvelési csalások sorozatos felbukkanását nem lehet már elkerülni, így a befektetők „menekülése” érthető. A megkérdezett spekulánsok többsége a kelet-közép-európai, valamint az ázsiai piacokat nevezték meg mint a jövőbeni befektetési célpontot. Sok befektető úgy gondolkodik, hogy minél nagyobb egy cég annál zűrzavarosabb lehet a könyvelése, így egyre nagyobb annak az esélye, hogy valamilyen baki felbukkan, mely végzetes lehet a cég működésére nézve. Mivel pesszimizmust optimizmusra felváltó hír nem jelent meg a parketteken és a Bush beszéd is inkább megnevetette a spekulánsokat az eladói oldal tovább tolta a tőzsdei árfolyamokat a mélybe.
Negatív előjelű zárást könyveltek el tagnap az ázsiai börzék is. Tokióban a Nikkei 225 index 1,89 százalékkal gyengült, ami a New York-i csökkenésekre és a jen árfolyamának drágulására vezethető vissza. Hasonlóan amerikai hatás vezényelte az európai tőzsdei kurzusok csökkenését is.
A hét közepén Londonban és Frankfurtban a nyitásoktól kezdődően veszteséget jeleztek az árfolyammutatók, a német piacon a Deutsche Telekom körüli vita, illetve a cég elnök-vezérigazgatójának Ron Sommer-nek a menesztése okozott némi érdeklődést. A távközlési cégeket érő sorozatos botrányok a Deutsche Telekom-ot sem tudták elkerülni, a társaság túlköltekezett a menedzsment túlfizetett. Egyes hírek szerint maga a Gerhardt Schröder kancellár próbája meg Sommert eltávolítani a távközlési cég éléről. Érdektelenül hagyták a piac szereplői a Bundesbank elnökének Ernst Weltekének a német gazdaságról szóló megállapításait. Welteke 0,75 százalékos gazdasági növekedésről szóló jóslatával próbálta elterelni a figyelmet a Deutsche Telekom-ról, illetve a német „partok” közelében már megjelenő kreatív könyvelési esetektől. A bankelnök prognózisát azért tartotta fontosnak, mert az elmúlt napokban gazdaságkutató intézetek, és az IMF is lerontotta korábbi növekedési jóslatát a német GDP várható idei és jövő évi bővüléséről.
Fokozott figyelem irányult a koradélután nyitó amerikai börzékre, a kereskedések megkezdése előtt már látni lehetett, hogy a Wall Street korrekciós próbálkozással fog egésznap küzdeni. A növekedési jóslatokat elsősorban a Cisco Systems-t felértékelő Merrill Lynch bejelentése indukálta. A befektetési tanácsadó az eddigi „vétel” szintről, „erős vételre” minősítette a világ legnagyobb rendszerinformatikai és hálózatgyártó cég részvényeit, tegnap délután a Cisco 5,25 százalékos drágulással nyitott. A vállalati hírek kedvező hangulata mellett a makrogazdaság területén is optimizmust észlelhettünk. Júniusiban hét hónapja először csökkent az importált termékek árszintje az Egyesült Államokban, jelezve, hogy az inflációs nyomás mind kevésbé jelentkezik.
Budapesten 13 pontos csökkenéssel indult a kereskedés, de a BUX görbéje félóra alatt korrigált. A tizenegy órakor elindult lassú növekedés az indexet 7622 pontig emelte, – ekkor 90 ponttal állt előző szintje felett – majd zárásra 7588 pontra csusszant vissza a tőzsdemutató. Az 55,56 pontos emelkedést főként a 0,9 százalékkal dráguló OTP és a 3 százalékkal erősödő Rába okozta. A Rába részvényeinek drágulásában a Honvédelmi Minisztérium tenderének kihirdetéséről szóló pletykák jelentős szerepet kaptak. A vezető részvények sorából csupán a TVK ára gyengült, a vegyipari papírok 25 forinttal lettek olcsóbbak. A forint árfolyama tegnap a bankközi piacon mérsékelten erősödött. A dollár/forint kurzus szűk sávban mozgott, kismértékben drágult, a keddi 253,60/90-ről 253,70/254,00-ra módosult.
A BUX záróértéke: 7588,40.
Még Elon Musk is megosztotta a Fidesz EP-képviselőjének bejegyzését