Nyári csend a BÉT-en

Vegyes befektetői hangulat hatására változatosan alakultak az árak a hét első üzleti napján New York-ban. Elemzők nyitáskor még bizakodtak, sőt az amerikai elnök beszédétől fellendülést vártak, de valójában a piac nem reagált az eseményekre, a mélypontjukból csak késődélután tudtak kiemelkedni a tengerentúli indexek, így csupán a Nasdaq kurzusa zárhatott pozitív előjellel.

2002. 07. 16. 17:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bush beszédében optimistán szólt az USA gazdaságáról, melyről kijelentette, hogy „másnapos”, az 1990-es évek „gazdasági dőzsölése” után, de azért „alapvetően erősnek” tekinthető. Gyengüléssel indult a tengerentúli kereskedés tegnap is, a várva várt Greenspan beszéd nem hogy megemelte volna az árakat, hanem újabb mély depressziót okozott a Wall Street-en

Kedvező tőzsdei hangulat hatására emelkedéssel nyitottak kedden az európai tőzsdék, a növekedéseket az alulértékelt részvények és az előző napon átélt technológiai fordulat mozgatták. A befektetők optimistán néztek a kereskedések elé, még a délkelet-ázsiai piacokon jelentkező csökkenések sem hatottak, mivel a piac váltig meg volt győződve arról, hogy emelkedni fognak az amerikai árak. Sajnos azonban az európai növekedések nem tartottak sokáig, az amerikai határidős piacon az árfolyam kurzusokra spekulálók short (határidős eladás – besszre spekuláltak) pozíciókat nyitottak.

A tömegével jelentkező eladók koradélután jól jelezték, hogy a tengerentúlon nem nyugodtak meg a kedélyek, a problémát GlaxoSmithKline gyógyszergyár, valamint az Intel mikroelektronikai cégről szóló hírek okozták. A nyitáskor bezuhanó amerikai árfolyamokat mérsékelten sikerült növekedési pályára állítania a Johnson&Johnson-nak, a General Motors-nak, valamint az ipari termelés javuló adatainak. A sikertelenség oka az volt, hogy a befektetők a Federal Reserve elnökének Alan Greenspannak washingtoni szenátus előtt tett expozéjától várták a tőzsdék irányváltását.

A Federal Reserve elnöke beszédében megerősítette azon korábbi véleményét, mely szerint az USA gazdasága erősödik. A pénzügyi vezető hangoztatta, hogy megfelelőek a fundamentumok, ahhoz hogy a gazdaság tartós és fenntartható növekedési pályára álljon. Ennek ellenére érdemi kockázatot jelentenek a vállalati szektor könyvelési problémái, ugyanis olyan bizonytalanságot okoznak, melyek a csökkenő részvényárakon keresztül rombolják a háztartások és a vállalatok fogyasztási illetve beruházási kedvét.

Az inflációs nyomás hiánya és az élénkülés törékenysége eddig visszatartotta a a jegybanki szerepet betöltő Fed-et a kamatemeléstől. Greenspan azt sugallta, hogy a közeljövőben sem kell szigorításra számítani – idézte a bankvezetőt a portfolio.hu internetes lap. A dollár gyengüléséről Greenspan azt mondta, hogy iránya bizonytalan, de nem szabad túlértékelni jelenlegi gyengülést.

Budapesten 38 pontos emelkedéssel kezdte a napot a BUX, a nyitáskori pluszt másfélóra alatt visszaadta az index a piacnak. Délben az index görbéje már 140 ponttal előző értéke alatt állt, a mélypontról erőtlen korrekcióval a BUX zárásra 33 pontra csökkentette veszteségét, így a magyar kurzus 7331 ponton került a partvonalon túlra. A vezető részvények vegyesen zártak, a Matáv, OTP, Richter gyengült, a MOL, TVK erősödött. A nap meglepetését az 5,7 százalékot növekedő Rába okozta.

Záró: 7331,69 Min: 7253,44 Max: 7437,08 Nyitó: 7403,68 Előző: 7365,34 Vált.: -33,65 pont (-0,46 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.