Az újabb botrányszagú könyvelési eset és a társasági hírek negatív jellege tartós gyengülést okozott az amerikai tőzsdéken. A hét utolsó előtti napján tapasztalt Wall Street-i lassulás erősen rányomta bélyegét a tegnapi ázsiai és az európai kereskedésekre is, sőt a magyar piac árfolyamaira is visszahúzólag hatott. A BÉT zárásra plusz 10 pontra korrigálta napközben elszenvedett veszteségét, amit a MOL és az OTP segített.
Már nyitáskor látszódott, hogy a befektetők komoly aggodalmakat táplálnak a társaságok eredményadatai és azok valósághű mivoltuk iránt – nyilatkozta egy bróker csütörtökön New York-ban. A befektetési tanácsadó szakember meglátásai helytállóak voltak, a spekulánsok eleinte mérsékelt, majd egyre erőteljesebb eladói nyomást gyakoroltak a piacokra, a Dow Jones és a Nasdaq kurzusai végül napi mélypontjukon zártak. A Dow Jones tavaly szeptember végén mért szintjére zuhant, míg a Nasdaq Composite mutató négy évvel korábban mért szintjére esett vissza.
Az erőteljes gyengülést az okozta, hogy a számítástechnikai eszközöket gyártó cégek többsége, közöttük a Gateway, a Dell Computer rossz második negyedéves eredményeket publikáltak. A Gateway vesztesége az elmúlt három hónap során megháromszorozódott. A PC gyártó cég vesztesége 61,2 millió dollár volt, a tavalyi második negyedévi 20,8 millió dollár veszteség után.
A besszt erősítette az AOL Time Warner könyvelési hibáiról szóló Washington Post cikke is. Az amerikai lap értesülései szerint az AOL vezérigazgatója Robert Pittman lemondott. A távozó vezetővel párhuzamba hozták azt az információt, mely szerint a társaságnál 2000-2002. között szabálytalan könyvelési módszereket alkalmazva 270 millió dollárral emelték meg a valós profit szintjét. A cikkre az AOL Time Warner cáfolattal válaszolt.
Miután az amerikai tőzsdék újból a szakadékszélére csúsztak, így tegnap Hong Kong-ban és Tokióban is gyengülési folyamat kezdődött, a kereskedések végére a Nikkei 225 index 2,82 százalékkal múlta alul előző szintjét. A tokiói lassulást főként az amerikai technológiai iparág negyedéves eredményei indukálták. A japán elektronikai cikkeket gyártó cégek főként amerikai exportra termelnek, mivel az USA-ban tovább csökkent a számítógépek iránti kereslet – ezt jelzik a cégek gazdálkodási adatai – ezért várhatóan a japán alkatrészek iránt sem lesz akkora az érdeklődés, mint azt korábban várták.
Hasonlóan az ázsiai csökkenő trendhez, a tengerentúli beesés vezérelte az európai árfolyamokat is. A FTSE, a CAC és a DAX kurzusai tartós – négy százalék körüli – csökkenést jelezetek a hét utolsó üzleti napján. A visszaeséseket a pesszimista befektetők okozták.
Szakértők szerint a piac el van átkozva, a cégek eredményei nem tudnak fordulatot hozni a tőzsdéken, mivel a gyorsjelentések többsége a vártakat alulmúló társasági teljesítményről adnak képet.
Az ürömbe néha némi öröm is vegyül, ilyen kellemesnek nevezhető meglepetést okozott a német Infineon mikroelektronikai cég. A német társaság júniussal zárult harmadik negyedében 76 millió euróra mérsékelte nettó veszteségét az egy évvel korábbi 371 millió euróról és a második negyedévi 108 millió euróról. Jól teljesített a második negyedévben az amerikai Microsoft is, de ezt a piac kevésbé vette tudomásul. Tegnap az amerikai befektetők az Egyesült Államok júniusi fogyasztói inflációs adataira, valamint a külkereskedelmi hiány értékeire figyeltek. Az év hatodik hónapjában a tengerentúlon 0,1 százalékos maginflációt mértek, ami 0,1 százalékkal marad el a várakozásoktól. A májusi külkereskedelmi deficit, viszont sokkal rosszabb lett a korábbi jóslatoknál, a külkereskedelmi minisztérium adataik azt jelzik, hogy az év ötödik hónapjában tovább nőtt a külföldi termékek iránt a kereslet.
A magyar tőzsde tegnap a nyugat-európai börzék hatása alatt állt. A BUX napközben 130 pontos csökkenést mutatott, majd a kereskedés végére korrigálta az elszenvedett veszteséget és 10,6 pontos emelkedéssel 6380 ponton zárt. A forgalom meghaladta a 4,6 milliárd forintot, ebből a legnagyobb részt a Matáv-ra (-5 forint) és a MOL-ra (+20 forint) kötötték. A nap nyertese a TVK lett 95 forintos emelkedésével, míg a visszaesést a 40 forinttal gyengülő Antenna Hungária vezetett.
A Reutres elemzőinek előrejelzése szerint, a következő hetekben publikálandó fontosabb gazdasági adatok aligha javítják a hangulatot a magyar piacokon, így várhatóan továbbra is a nemzetközi gazdasági események lesznek a meghatározóak a magyar tőzsdén.
Záró: 7380,49 Min: 7243,63 Max: 7382,46 Nyitó: 7247,54 Előző: 7369,89 Vált.: +10,60 pont (+0,14 százalék)
Több vonat menetrendje is megváltozik ideiglenesen