Vegyes hangulatú kereskedést tudhattak maguk mögött az elmúlt pénteken az amerikai brókerek. Az éppen csendesen agonizáló WorldCom tőzsde felügyeleti vizsgálata közben kiderült, hogy a Xerox másolástechnikára szakosodott cég is helytelenül könyvelt. A Xerox 1997-2001. között mintegy kétmilliárd dollárt a nyereséges oldalra könyvelt el, a hír hatására a befektetők között újabb pánik hullám alakult ki. A Xerox részvények ára 8 dollárról 5,75 dollárra zuhant. A brókerek arról beszéltek, hogy nincs a piacon olyan hír, mely némi bizalmat önthetne a vásárlókba, könyvelési trükkök bármelyik cégnél, bármikor kibukhatnak, a spekulánsok csupán a véletlen szerencsében bízhatnak – mondta pénteken tőzsdezárást követve a Merrill Lynch elemzője.
Könyvelési manipuláció ide, vagy oda tegnap az ázsiai parketteken a már elkezdett héttel és annak belátható eseményeivel voltak elfoglalva a befektetők. A tokiói kurzust a Sony, a Toshiba, és a Minolta papírjai tolták lefelé. A Sony beesését a terméki iránt megnyilvánuló kereslet csökkenéssel magyarázták az elemzők. Mint ismert a Sony az egyik legnagyobb szereplője a multimédiás játékkészítő piacnak, azonban egyre nagyobb szerepet ollóz ki ebből a tortából a Microsoft aki már Kínába telepítette át az Xbox gyártását, ezzel is növelve a versenyt.
Optimistán kezdtek, majd koradélután újból a negatív tartományba csúsztak vissza az európai árfolyamok. Az indok részben az amerikai nyitáskor keletkezett csökkenésben, valamint a tengerentúlon tapasztalható bizonytalan kimenetelű tőzsde felügyeleti vizsgálatokban keresendő. Az európai cégek közül a Vivendi menedzsmentjének vitája, valamint az Ericssonról érkező értékesítési hírek keltettetek nagyobb figyelmet a parketteken. Az Ericsson vezetés bejelentette, hogy azoknak a pletykáknak nincs alapjuk, melyek a távközlési cég eladásáról szóltak. Az Ericsson árfolyama 6,47 százalékkal erősödött napközben.
Lassan teljesen kiárusításra kerülnek az elmúlt hónapban csődbejutott holland KPNQwest vagyontárgyai is, bár a tőzsdék nem nézik jó szemmel, hogy maga az anyavállalat veszi meg az internet szolgáltató optikai kábelhálózatát. A KPNQwest elsősorban azért ment csődbe, mert a létrehozó főrészvényes KPN nem volt hajlandó kifizetni tartozását leányvállalatának, így a társaság működtetése helyett inkább az „elvetélés” mellett döntött.
Elhamarkodottan nyilatkoztak azok az amerikai elemzők, melyek a hét első napjára a Wall Street emelkedését várták. A negatív tartományban kezdő börzék ugyan felfelé vették útjukat, de a lendület nem bizonyult elég határozottnak ahhoz, hogy a pozitív tartományt elérjék. Még a kedvezőnek nevezhető és a várakozásokat felülmúló júniusi amerikai feldolgozó szektor teljesítményét mérő beszerzőimenedzser index 0,5 pontos emelkedése sem tudta megállítani a pesszimista tőkepiaci hullámot.
Emelkedéssel kezdődött és végződött a hét első kereskedési napja Budapesten. A BUX kurzusa két lépcsőben emelkedett és zárás előtt háromnegyed órával eléret napi csúcspontját is. A kereskedés utolsó percei a negatív korrekcióval teltek, de ennek ellenére az index görbéje 264 pontot erősödve zárt. A forgalom különösebben nem emelkedett, ellenben viszont a részvények árai igen kellemes meglepetést okoztak a részvényeseknek. A nap nyertesei a blue chipek voltak, azok közül is a Matáv (+40 forint), az OTP (+131 forint) és a Richter (+350 forint) vitte a prímet.
A BUX Záróértéke: 7517,22 pont.
A magyar, orosz és ukrán Popova Aleszja drámai vallomása