Tizenkilenc éves mélypontjára zuhant a Nikkei 225 index tegnap reggel, és az ázsiai tőzsdék második legnagyobbja a Hang Seng is erőteljes erózió áldozatává vált. Tokióban 3,20 százalékkal gyengült a vezető részvényeket jegyző mutató, amit a közelgő szeptember 11-vel, illetve annak pszichológiai hatásaival tudtak magyarázni az elemzők, mások viszont a világgazdaságban uralkodó általános pesszimizmust és a sorozatosan érkező kedvezőtlen gazdasági adatokat okolták. Volt is miért aggódni, hiszen az Intel gyenge harmadik negyedéves előrejelzése, az IBM sorozatos elbocsátásai, a Deutsche Telekom vergődése, mind-mind az árfolyamok zuhanását indukálta, sőt az eurózóna termelő árainak csökkenése sem tudott fordulót okozni a piacokon. Az Európai Unió statisztikai hivatala által közölt jelentés szerint, júliusban nem változtak a termelői árak az euróövezetben, és átlagosan 0,6 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint tavaly júliusban. Az MTI-ECO által közzétett információk szerint júniusban 0,1 százalékkal csökkentek a termelői árak egy hónap alatt, és 1,1 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.
A nemzetközi, de főként az Európai Uniós tagországok siralmas gazdasági állapotáról próbált magyarázatot adni az Európai Központi Bank (EKB) igazgatótanácsának tagja a francia központi bank elnöke Jean-Claude Trichet. A francia jegybank elnöke szerint az euróövezeti gazdaságok nőnek, de a GDP-növekedés nem gyorsul. Trichet szerint az EKB jelenlegi kamatszintje megfelelő, ezt a véleményt azonban nem osztották az elemzők mivel szerintük az eurózóna gazdasági fellendülése kifulladóban van, ezért esedékes lenne egy kamatcsökkentő lépés.
Miután mindenki közreadta elmélkedését makrogazdasági és kamat ügyben, így már nem maradt más hátra, mint a társasági események kivesézése. Az amúgy is romjaiban álló európai parketteken megdöbbenten vették tudomásul a brókerek, hogy a befektetőknek nem volt elég az a két-háromszázalékos árfolyamcsökkenés amit napközben elszenvedtek a piacok.
A negatívan nyitó amerikai árfolyamokra erős csökkenő hatással bírt az IBM bejelentése. A számítástechnikai cég valószínűleg újabb négyezer fővel csökkenti dolgozóinak számát. Az elemzők botrányosnak tartják a Big Blue döntését, mivel azért küldenek el újabb 4 ezer főt, hogy az akvirált PricewaterhouseCooperst a konszolidációba nyereséggel vonhassa be. A csökkenésekkel ellentétes irányt próbálta erősíteni az Egyesült Államok beszerzői indexének alakulása. A feldolgozó szektor teljesítményét mérő mutató az év nyolcadik hónapjában változatlanul 50,5 pontot jelzett.
Napi csúcsán 7536 ponton nyitott tegnap a BUX index, az európai és később az amerikai gyengülések folyamatosan érvényesítették hatásukat. A délután négy óráig csak bukdácsoló tőzsdemutató egy határozott lépéssel 7363 pontig zuhant, majd néhánypontos korrekció után 144 pontos csökkenéssel zárt. Hatmilliárdos forgalom mellett kereskedetek tegnap a befektetők a BÉT-en, amit elemzők a megjelenő eladókkal magyaráztak. A nap sztárjai ezúttal a kislikviditású részvények voltak, míg a nagyforgalmú papírok kivétel nélkül a vesztes oldalon álltak. A nyertesek között találhattuk a vegyipari papírokat, a Rába és a Synergon részvényeit. A blue chipek közül az 5,1 százalékot zuhanó OTP és a 4,9 százalékkal gyengülő Richter keltett nagyobb érdeklődést.
A BUX záróértéke: 7382,93 pont.
Porig égett az egyik budapesti színház