Teljes „homály”, általános pesszimista hangulat uralta csütörtökön az amerikai tőzsdéket, a befektetők részben a közel-keleti eseményekre, valamint a harmadik negyedéves eredményekre koncentráltak. A hírek között többségében a negatív jellegűekre figyeltek a piac szereplői. Ilyen a besszt növelő hír volt az Intel harmadik negyedévre vonatkozó profit warningja (negatív eredmény előrejelzés). A csipgyártó cég szerint szeptember végével záródó negyedévben csupán 6,3-6,7 milliárd dolláros árbevételre sikerül szerttenni, a korábban publikált 6,9 milliárd dolláros várakozásokkal szemben Az Intel közleménye szerint a személyi számítógépekben használatos processzorok eladásai a szezonálisan megszokott szint „alsó széle felé” eső ütemben zajlanak. A jobbára mobiltelefonokban használt flashmemóriák iránti kereslet a várakozásoknak megfelelő, míg általában a távközlési lapkák iránti kereslet gyengébb a vártnál – közölte az MTI-ECO. A bejelentés hatására az Intel papírjai 6,2 százalékkal gyengültek.
A hét utolsó előtti kereskedési napját követve tegnapi nap meglepetések nélkül telt el, az európai tőzsdéken általános pozitív korrekció vette kezdetét, ezt a trendet az emelkedéssel nyitó amerikai tőzsdék tovább erősítették. A Frankfurtban a Deutsche Telekom (+8 százalék), a Muenchener Rueckversicherungs (+2,4 százalék), valamint az Allianz (+5 százalék) segítette a javuló DAX árfolyamát. Londonban a német ovációnál kisebb mértékű emelkedéseket lehetett tapasztalni, a FTSE kurzusa koradélután két százalék alatti javulást jelzett. A brit piacot ugyan kevésbé érdekelte a British Energy (BE) esetleges csődje, de azért a befektetők szemlátomást igen nyugtalanul vették tudomásul, hogy az amerikai csődök elkerülhetetlenül elérik a szigetországot is. A BE részvényeinek kereskedését a Cityben felfüggesztették.
Erőteljes emelkedéssel nyitottak tegnap az amerikai tőzsdék is, a Dow és a Nasdaq árfolyamait részben az olajipari részvények növekvő ára, a kedvező munkanélküliségi adatok, valamint a természetes korrekció korbácsolta felé. Az olajipari cégek részvényeit a dráguló nyersolajárak határozták meg, ezt közvetlenül az közel-keleti olajspekulációk indukálták. Koradélután a folyékony arany ára éves csúcsára emelkedett, az északi-tengeri Brent típus októberi határideje hordónként 0,76 dollárral 28,42 dollárra ugrott. A csökkenést jelző tengerentúli munkanélküliség is a korrekció segítségére sietett, augusztus hónapban 39 ezerrel nőtt az amerikai gazdaság mezőgazdaságon kívüli szektoraiban a betöltött alkalmazotti állások száma, így a munkanélküliek aránya is csökkenhetett.
Budapesten a nemzetközi eseményeket meglovagolva enyhe emelkedéssel zárta a napot a BUX. A hazai tőzsdemutató lassú de határozott emelkedéssel 7396 pontig (napi maximuma) növekedett, majd a kereskedés végén némi visszacsúszást mutatva 7356 ponton előző érték 79 ponttal meghaladva fejezte be a napot. Az alacsony 4,125 milliárd forintos forgalom mellett a vezető részvények többsége – kivétel a 25 forinttal gyengülő MOL – drágult. A Matáv 0,4 százalékkal, az OTP és a Richter 2,7-2,7 százalékkal emelkedett. A nap sztárja a Pannon-Flax lett 8,3 százalékos megugrásával. A forint a bankközi devizapiacon 11,41 százalékon állt a forint a sáv erős oldalán.
A BUX záróértéke: 7356,86 pont.
Porig égett az egyik budapesti színház