BÉT: enyhe emelkedés

Nem sikerült meggátolni a befektetőket abban a hitükben, hogy ezúttal szeptember 11-én nem lesz semmilyen terrorakció, sőt az éleződő amerikai-iraki viszály tovább fokozta az eladói oldal növekedést csütörtökön New Yorkban. A negatív vállalati hírek és a brit-amerikai légierő Irak elleni akciója hatására a nyersanyagok ára erősen emelkedni kezdett, viszont az értékpapírpiacok kurzusai ezzel ellentétesen erőteljes zuhanással reagáltak a katonai beavatkozás kapcsán. A latolgatás tárgya főként közelgő harmadik negyedéves eredményadatok voltak, melyek várhatóan a szokásos módon igen gyenge képet fognak festetni a cégekről, így a hét utolsó előtti napján a Dow Jones értéke 1,7 százalékkal, míg a Nasdaq indikátor 3,2 százalékkal eset vissza. Fordulat történt viszont tegnap, az európai piacok elkezdetek korrigálni amit a tengerentúli tőzsdék követtek. Budapesten a nap elejétől kezdődően mérsékelt emelkedést jelzett a BUX árfolyama amit nemzetközi eseményekkel magyaráztak a brókerek.

2002. 09. 06. 15:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljes „homály”, általános pesszimista hangulat uralta csütörtökön az amerikai tőzsdéket, a befektetők részben a közel-keleti eseményekre, valamint a harmadik negyedéves eredményekre koncentráltak. A hírek között többségében a negatív jellegűekre figyeltek a piac szereplői. Ilyen a besszt növelő hír volt az Intel harmadik negyedévre vonatkozó profit warningja (negatív eredmény előrejelzés). A csipgyártó cég szerint szeptember végével záródó negyedévben csupán 6,3-6,7 milliárd dolláros árbevételre sikerül szerttenni, a korábban publikált 6,9 milliárd dolláros várakozásokkal szemben Az Intel közleménye szerint a személyi számítógépekben használatos processzorok eladásai a szezonálisan megszokott szint „alsó széle felé” eső ütemben zajlanak. A jobbára mobiltelefonokban használt flashmemóriák iránti kereslet a várakozásoknak megfelelő, míg általában a távközlési lapkák iránti kereslet gyengébb a vártnál – közölte az MTI-ECO. A bejelentés hatására az Intel papírjai 6,2 százalékkal gyengültek.
A hét utolsó előtti kereskedési napját követve tegnapi nap meglepetések nélkül telt el, az európai tőzsdéken általános pozitív korrekció vette kezdetét, ezt a trendet az emelkedéssel nyitó amerikai tőzsdék tovább erősítették. A Frankfurtban a Deutsche Telekom (+8 százalék), a Muenchener Rueckversicherungs (+2,4 százalék), valamint az Allianz (+5 százalék) segítette a javuló DAX árfolyamát. Londonban a német ovációnál kisebb mértékű emelkedéseket lehetett tapasztalni, a FTSE kurzusa koradélután két százalék alatti javulást jelzett. A brit piacot ugyan kevésbé érdekelte a British Energy (BE) esetleges csődje, de azért a befektetők szemlátomást igen nyugtalanul vették tudomásul, hogy az amerikai csődök elkerülhetetlenül elérik a szigetországot is. A BE részvényeinek kereskedését a Cityben felfüggesztették.
Erőteljes emelkedéssel nyitottak tegnap az amerikai tőzsdék is, a Dow és a Nasdaq árfolyamait részben az olajipari részvények növekvő ára, a kedvező munkanélküliségi adatok, valamint a természetes korrekció korbácsolta felé. Az olajipari cégek részvényeit a dráguló nyersolajárak határozták meg, ezt közvetlenül az közel-keleti olajspekulációk indukálták. Koradélután a folyékony arany ára éves csúcsára emelkedett, az északi-tengeri Brent típus októberi határideje hordónként 0,76 dollárral 28,42 dollárra ugrott. A csökkenést jelző tengerentúli munkanélküliség is a korrekció segítségére sietett, augusztus hónapban 39 ezerrel nőtt az amerikai gazdaság mezőgazdaságon kívüli szektoraiban a betöltött alkalmazotti állások száma, így a munkanélküliek aránya is csökkenhetett.
Budapesten a nemzetközi eseményeket meglovagolva enyhe emelkedéssel zárta a napot a BUX. A hazai tőzsdemutató lassú de határozott emelkedéssel 7396 pontig (napi maximuma) növekedett, majd a kereskedés végén némi visszacsúszást mutatva 7356 ponton előző érték 79 ponttal meghaladva fejezte be a napot. Az alacsony 4,125 milliárd forintos forgalom mellett a vezető részvények többsége – kivétel a 25 forinttal gyengülő MOL – drágult. A Matáv 0,4 százalékkal, az OTP és a Richter 2,7-2,7 százalékkal emelkedett. A nap sztárja a Pannon-Flax lett 8,3 százalékos megugrásával. A forint a bankközi devizapiacon 11,41 százalékon állt a forint a sáv erős oldalán.


A BUX záróértéke: 7356,86 pont.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.