Előléphet a homályból az IEB vevője?

Érdektelenség, karácsonyi bevásárlási dömping, vagy egyszerűen a komolytalan hírek mozgatták az elmúlt hét tőzsdei eseményeit? Nem lehet tudni. Az biztos, hogy az amerikai piacokon aránylag jól teljesítettek, főként akkor, ha figyelembe vesszük az United Airlines csődvédelmi kérelmét is a heti események között. De valójában igazán tőzsdéket megrengető információ nem látott napvilágot.

2002. 12. 15. 17:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az OPEC bécsi értekezletén és a Federal Reserve ülésén is a vártaknak megfelelően döntöttek. Az amerikai jegybank nem változtatott az irányadó kamatokon, míg az olajtermelők kartellje törvényesítette azt a túltermelést ami ellen több tagország felemelte előzőleg a szavát. Tehát a Fiat, a Vivendi Universal, a Nokia és néhány európai cég problémái okoztak dilemmát a befektetőknek. Korábban ezek a hírek is megrengették volna a tőzsdéket, de ezúttal senki sem figyelt ezekre az információkra.

Nem várt nemzetközi hírek mozgatták a magyar piacot az elmúlt héten. A hét elején mérsékelt érdeklődés mutatkozott a tőzsdei papírok iránt, ezt követően a forgalom nőtt, de komolyabb elmozdulást csupán a hét közepétől lehetett tapasztalni. A BUX szerdán komoly zuhanást élt át, majd a hét fennmaradó két napján erős korrekció következett. A héten a BUX csupán 0,89 százalékot tudott emelkedni, míg a részvények közül továbbra is az Inter-Európa Bank, Richter páros vitte a prímet. Az IEB 14,65 százalékkal, a Richter 6,95 százalékkal drágult.

Hétfő:
Alacsony 5,5 milliárd forintos forgalom mellett a BUX 39,13 pontos emelkedéssel, 7881,59 ponton zárt. A vezető részvények a 0,23 százalékkal beeső OTP kivételével drágultak. A Matáv 0,80 százalékkal a MOL 1,01 százalékkal a Richter 0,41 százalékkal javult. Az OTP 0,23 forinttal 2.175 forintra gyengült. A kiskapitalizációjú papírok közül az Egis 0,38 százalékkal, az Inter-Európa (IEB) 7,14 százalékkal ugrott meg. Hasonlóan jól szerepelt még az Antenna Hungária (+0,64 százalék), és a TVK (+1,49 százalék). A brókerek szerint az IEB árfolyamát azon pletykák drágítják, melyek szerint a bank főrészvényese el akarja adni tulajdonában lévő IEB részvényeket, ezt mutatta a hétfői kereskedésben elért 250 millió forintos forgalom is. Elemzők szerint az IEB vevője a CIB Bank többségi tulajdonosa lehet, ezzel is erősítve a CIB hazai banki piaci pozícióját. Az IEB eladása és a CIB terjeszkedése már közel másféléves téma a spekulánsok körében, eddig azt az információt nyújtották a pénzintézetek, hogy távol állnak egymástól. A megkérdezett befektetők szerint, az IEB-re lehetséges, hogy „licitálni” fognak a vevők. Azt egyelőre biztosan senki sem tudja, hogy ki áll a targetált vétel mögött, egy dolog derült ki csak, hogy egy nagybanki háttérrel rendelkező brókercég vásárolja folyamatosan a felkínált IEB papírokat. Egy esetleges felvásárlási ajánlat esetén az a nagy kérdés mennyit adnának a banki papírokért, hiszen jelenleg a törvény szabályozása szerint 1400-1500 forint körüli áron kéne ajánlatot tenni.

Kedd:
Magas forgalom mellett mérsékelt drágulást mutatott a hét második napján a Budapesti Értéktőzsde hivatalos részvényindexe. A BUX 40,07 pontos emelkedéssel, 7921,66 ponton zárt. A 9,4 milliárd forintos forgalom jól jelezte, hogy a piacon határozott vevők jelentkeznek, ezek a vásárlók ugyan néha spekulatív okokból kifolyólag visszafogottak, de céljuk eléréséhez, portfólióik feltöltéséhez minduntalan meg kell jelenniük a piacon. A keddi kereskedés során csupán egy papír volt talpon, a Richter. A gyógyszergyári cég részvényeinek 5,19 százalékos drágulása segítette a BUX-ot a növekedés eléréséhez, ezt viszont az a hír okozta, hogy a Richter 2004. után is százszázalékos adókedvezményben részesülhet. Szakértők szerint, még vita lesz a Richter kedvezménye ügyében, mivel az uniós csatlakozás nem engedi a különböző kedvezmények felhasználását. A vezető részvények többsége tehát kedden gyengült, a Matáv 1,02 százalékkal a MOL 0,09 százalékkal az OTP 0,46 százalékkal esett vissza.

Szerda:
Csökkenő forgalom mellett komoly korrekcióval zárta a hét közepét a magyar tőzsde indikátora. A BUX 2,46 százalékkal, azaz 194,88 ponttal zuhant előző értéke alá. A 6,65 milliárd forintos forgalom azt jelezte, hogy a BÉT-en a többség továbbra is a tartós emelkedés mellett teszi le voksát. A gyengülést az okozta, hogy az amerikai piacokon az United Airlines csődvédelmet kért, így ennek hatására a Wall Street-en erőteljes pesszimizmus alakult ki. A magyar tőzsde azonban túlzón reagált a nemzetközi eseményekre, így a vezető részvények és néhány technológiai jellegű papír ára komoly zuhanást produkált. A nap vesztese a Graphisoft lett 4,55 százalékos beesésével, azt követte az Antenna Hungária 4,26 százalékkal, majd a blue chipek sora következett. A Matáv 2,29 százalékkal, a Mol 2,73 százalékkal, az OTP 2,68 százalékkal, a Richter 2,82 százalékkal gyengült. Visszaesett a két vegyipari papír kurzusa is és a Synergon ára is lassulva zárt.

Csütörtök:
A szerdai bezuhanást követően másnap már pozitív korrekciós hullámok verdesték a BÉT partvonalának szélét. Miután kiderült, hogy nincs olyan nem okozott túl nagy problémát a United Airlines (UAL) csődvédelme miatt, lassan megnyugodtak a kedélyek. Tudomásul vették a befektetők, hogy nincs mitől pánikolni. Az UAL papírokat hétfőn és kedden meg lehette venni 0,8 dolláros áron és a csödvédelmet követő hitel áthidalói szerződés aláírását követően már 1,1 dollárért el lehetett adni, ami igen tisztességes teljesítménynek minősül, ha figyelembe vesszük az amerikai brókerházaknál alkalmazott díjszabásokat. A BÉT-en a megnyugvás a fellélegzés jegyében telt el a nap. A reggeli iránytalanságot délutánra felváltotta a határozott drágulás, de ezt is jobbára az amerikai partokról érkező kedvező kiskereskedelmi és fizetési mérleg hiányról szóló adatok okozták. A magyar részvények mutatója a BUX végül 1,04 százalékos drágulás mellett 1,2 milliárd forintos forgalmat produkált. A vezető részvények kívétel nélkül drágultak, a Matáv 0,8 százalékkal a MOL 1,5 százalékkal az OTP 0,6 százalékkal a Richter 1,5 százalékkal erősödött.

Péntek:
Elerodálódott az a veszteség amit a szerdai nap okozott, a BUX visszatermelte hiányát és végül egy hét alatt 0,89 százalékos növekedéssel zárt, ezt csupán a pénteken sikerrel véghezvitt emelkedéssel lehetett végrehajtani amikor a tőzsde index 1,34 százalékkal erősödött. A forgalom 10,14 milliárd forintra ugrott, a befektetők vezető részvények mellett ujból néhány nagyon exkluzív kiskapitaluizációjú papírt is vásároltak. A néhánynapos csend után újból nekiugrott a vevősereg az Inter-Európa Bank papírjainak, valamint a BorsodChem és a TVK részvényeknek. A vezető papírok közül a 0,81 százalékkal gyengülő Matáv kivételével erősödtek. A Matáv árát az a Reuters hír határozta meg, hogy esetleg a Deutsche Telekom értékesítésre ajánlhatja a hazai telefontársaság 9 százalékos részesedését, ezért a DT 0,35 milliárd eurót kapna. Elemzők szerint a német cég „azért még hülye nem vagyok” (lásd idézet a Média Markt hirdetéséből) kiindulva csak akkor dobja piacra a Matáv részt, ha minden szakad. A blue chipek közül a MOL 2,21 százalékkal az OTP 2,83 százalékkal a Richter 2,68 százalékkal drágult. Az OTP szárnyalását nagyban segítette az a hír, hogy a bankot a Moody's hitelminősítő felminősítette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.