Emelkedett az OTP

Gyengüléssel nyitottak és szinte egész nap a negatív tartományban mozogtak az európai tőzsdék, a befektetők a hétközepén tapasztalt amerikai árfolyamcsökkenések miatt.

2003. 01. 09. 16:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tengerentúlon a Gateway számítógépgyártó negatív profit jóslata, és az Alcoa 2002. utolsó negyedéves eredménye adott okot pesszimizmusra. A rossz amerikai vállalati hírek következtében tegnap a Nikkei 225 index 19,87 ponttal 8497,93 pontra csúszott vissza. Elemzők szerint a tokiói börze gyengülését az Intel menedzsmentjének mérsékelt optimizmusa idézte elő. A világ legnagyobb mikroelektronikai cége szerint az idei évben nem várható túlzottan nagy előrelépés a csipszektorban.

A bessz hangulatot növelte az AOL-Time Warner bejelentése is, melyben a cég azt közölte, hogy az új amerikai számviteli szabályok szerint a tavalyi 54 milliárd dolláros költség leírás után idén újabb 10 milliárd dollárt írhat le az amúgy komoly problémákkal küzdő médiavállalat. Az AOL és a Time Warner fúzióját szakértők az egyik legnagyobb cégösszeolvadási kudarcnak könyvelik el.

Az európai börzéken tegnap reggel nyitáskor komoly erózió mutatkozott, ez a trend az amerikai tőzsdenyitásokig tartós maradt, majd miután kiderült, hogy New York-ban emelkedéssel indulhat a kereskedés a DAX és FTSE kurzusa megfordult. A pozitív irányváltás olyan erős lett, hogy a vezető európai indikátorok előző értékük fölé tudtak emelkedni. Frankfurtban és Londonban annak ellenére gyengültek délelőtt az árak, hogy az euróövezet gazdasága a vártaknak megfelelően nőtt. Az Eurostat felülvizsgált GDP-adata összhangban van elemzők jóslataival, de a tavalyi harmadik negyedévi 0,3 százalékos növekedés lassabbnak tűnik, mint az Egyesült Államoké.

A leggyengébb, 0,1 százalékos volt a gazdasági növekedés Hollandiában és Ausztriában. Németország, Európa legnagyobb gazdasága az eurózóna átlagával megegyezően, 0,3 százalékkal, míg az olasz gazdaság 0,2 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben, az előző negyedévhez képest – írta az MTI-ECO. Az EU GDP adat kapcsán a leköszönő Európai Központi Bank elnöke Wim Duisenberg azt nyilatkozta, hogy jelenleg nincs inflációs veszély a zónán belül. Az elnök szerint a fogyasztói árszintre a magas olajáraknak ugyan lehet hatásuk, de a gazdasági növekedés gyengesége, a geopolitikai és a pénzügyi bizonytalanságok miatt változatlan.

A magyar piac reggel 27 pontos csökkenéssel nyitott, majd határozott beeséssel folytatta a napot. A délután egy órakor mélypontjára érő BUX a kedvező amerikai tőzsdekilátások következtében később erőtlen erősödéssel folytatta az üzletmenetet. A korrekció olyannyira visszafogott volt, hogy BUX zárásra csupán 7740,10 pontos határig tudott erősödni, ami 69,15 pontos veszteségnek felet meg. A forgalomi indikátor 7,5 milliárd forintot jelzett, amiből a legnagyobb szeletet az eladói nyomás alatt álló Richterre adott és teljesített adás-vételi megbízások tették ki. A vezető részvények az 5 forinttal dráguló OTP kivételével lettek olcsóbbak. A Richter 360 forinttal, a MOL 90 forinttal, a Matáv 5 forinttal esett vissza. A kiskapitalizáció részvények közül meglepetést okozott a 105 forinttal erősödő Egis és a 215 forinttal gyengülő Globus.

Záró: 7740,10 Min: 7623,16 Max: 7798,42 Nyitó: 7782,88 Előző: 7809,25 Vált.: -69,15 pont (-0,89 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.