Eredménydömping a láthatáron

Emelkedéssel nyitottak az európai börzék is, de az ázsiai tőzsdékkel szemben a Londonban és Frankfurtban a növekedés megtorpant. Budapesten 46 pontos emelkedéssel nyitott a Budapesti Értéktőzsde indikátora, a BUX.

2003. 01. 21. 16:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elemzői várakozásoknak megfelelően dráguló trend alakult ki a tőkepiacokon. Tokióban a banki papírok iránti érdeklődés mozgatta a Nikkei 225 index kurzusát, ezt az 1,75 százalékos megugrást a Mizuho Bank tőkeemelése és annak begyűrűző hatása okozta. A japán piaccal párhuzamosan emelkedőben volt a Hong Kong-i HSI és a szingapúri STI is. Elemzők a délkelet-ázsiai piacok árfolyammozgása kapcsán rámutattak, hogy a Dél-Korea és Észak-Korea vitás kérdése egyre jobban elmélyül, Szöulból a befektetők már szinte futva menekülnek és a környező tokiói és hongkongi börzékre mentik ki befektetéseiket.

Emelkedéssel nyitottak kedden az európai börzék is, de az ázsiai tőzsdékkel szemben a Londonban és Frankfurtban a növekedés megtorpant, így koradélutánig csupán mérsékelt egy százalékot el nem érő emelkedéseket tapasztalhattunk. A drágulásokat a felértékelt távközlési papírok, a jónak ígérkező európai és amerikai vállalati eredmények indukálták.

Az Egyesült Államokban tavaly decemberben a vártnál jobban, 5 százalékkal, éves szintre számolva, szezonális kiigazítással 1,835 millióra emelkedett az újonnan elkezdett lakóingatlan-építések száma. Elemzők 0,4 százalékos növekedést vártak és a megismert adatok után kijelentették, hogy az USA fogyasztói aktivitása egyre jobban növekszik. A kedvező makrogazdasági adat mellett jó tavalyi évzárást közölt a 3M, a Ford és a vártaknál kedvezőbb lett a Citigroup gyorsjelentése is.

A Ford Motors szerint növelni fogja termelését Észak-Amerikában és Európában.

Budapesten 46 pontos emelkedéssel nyitott a Budapesti Értéktőzsde indikátora, a BUX. A napelejei növekedést az index meg tudta tartani és tovább tudott gyarapodni. A délig tartó felfutást és a délutáni korrekciót követve a BUX zárás előtt másfélórával újból megugrott, így a börzemutató 85,32 pontos plusszal zsebében léphetett a partvonalon túlra. A forgalom csupán 3,9 milliárd forintnyi lett, ebből a legnagyobb rész a (2,5 milliárd forint) az OTP papírjaira kötetett. A vezető részvények közül OTP csupán 40 forinttal drágult, míg a MOL az INA tender és az újabb és újabb bejelentett üzletek következtében 90 forinttal drágult.

Az OTP részvényeit egyes szakértők szerint a svájci UBS társaság vásárolja immáron négy napja, a múlt hét csütörtököktől a tegnapi napig 6,370 millió darab banki részvény cserélt a tőzsdén gazdát, ez az OTP összes részvényének 2,27 százaléka. Független elemzők szerint az OTP-be nem valószínű, hogy bárki is be akarná vásárolni magát, azonban a szakemberek nem vetik el ennek lehetőségét sem, de nagyobb valószínűsége, hogy a forint spekulációja miatt nőtt meg az OTP részvények iránti érdeklődés. Tegnap délután a forint 10,58 százalékon állt a sáv erős szélén, 73 bázisponttal gyengébben, mint az előző napon. Az overnight kamatok mintegy 100 bázisponttal zuhantak – írta az MTI-ECO.

Záró: 7876,75 Min: 7807,36 Max: 7881,17 Nyitó: 7837,41 Előző: 7791,43 Vált.: +85,32 pont (+1,10 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.