Elemzői várakozásoknak megfelelően dráguló trend alakult ki a tőkepiacokon. Tokióban a banki papírok iránti érdeklődés mozgatta a Nikkei 225 index kurzusát, ezt az 1,75 százalékos megugrást a Mizuho Bank tőkeemelése és annak begyűrűző hatása okozta. A japán piaccal párhuzamosan emelkedőben volt a Hong Kong-i HSI és a szingapúri STI is. Elemzők a délkelet-ázsiai piacok árfolyammozgása kapcsán rámutattak, hogy a Dél-Korea és Észak-Korea vitás kérdése egyre jobban elmélyül, Szöulból a befektetők már szinte futva menekülnek és a környező tokiói és hongkongi börzékre mentik ki befektetéseiket.
Emelkedéssel nyitottak kedden az európai börzék is, de az ázsiai tőzsdékkel szemben a Londonban és Frankfurtban a növekedés megtorpant, így koradélutánig csupán mérsékelt egy százalékot el nem érő emelkedéseket tapasztalhattunk. A drágulásokat a felértékelt távközlési papírok, a jónak ígérkező európai és amerikai vállalati eredmények indukálták.
Az Egyesült Államokban tavaly decemberben a vártnál jobban, 5 százalékkal, éves szintre számolva, szezonális kiigazítással 1,835 millióra emelkedett az újonnan elkezdett lakóingatlan-építések száma. Elemzők 0,4 százalékos növekedést vártak és a megismert adatok után kijelentették, hogy az USA fogyasztói aktivitása egyre jobban növekszik. A kedvező makrogazdasági adat mellett jó tavalyi évzárást közölt a 3M, a Ford és a vártaknál kedvezőbb lett a Citigroup gyorsjelentése is.
A Ford Motors szerint növelni fogja termelését Észak-Amerikában és Európában.
Budapesten 46 pontos emelkedéssel nyitott a Budapesti Értéktőzsde indikátora, a BUX. A napelejei növekedést az index meg tudta tartani és tovább tudott gyarapodni. A délig tartó felfutást és a délutáni korrekciót követve a BUX zárás előtt másfélórával újból megugrott, így a börzemutató 85,32 pontos plusszal zsebében léphetett a partvonalon túlra. A forgalom csupán 3,9 milliárd forintnyi lett, ebből a legnagyobb rész a (2,5 milliárd forint) az OTP papírjaira kötetett. A vezető részvények közül OTP csupán 40 forinttal drágult, míg a MOL az INA tender és az újabb és újabb bejelentett üzletek következtében 90 forinttal drágult.
Az OTP részvényeit egyes szakértők szerint a svájci UBS társaság vásárolja immáron négy napja, a múlt hét csütörtököktől a tegnapi napig 6,370 millió darab banki részvény cserélt a tőzsdén gazdát, ez az OTP összes részvényének 2,27 százaléka. Független elemzők szerint az OTP-be nem valószínű, hogy bárki is be akarná vásárolni magát, azonban a szakemberek nem vetik el ennek lehetőségét sem, de nagyobb valószínűsége, hogy a forint spekulációja miatt nőtt meg az OTP részvények iránti érdeklődés. Tegnap délután a forint 10,58 százalékon állt a sáv erős szélén, 73 bázisponttal gyengébben, mint az előző napon. Az overnight kamatok mintegy 100 bázisponttal zuhantak – írta az MTI-ECO.
Záró: 7876,75 Min: 7807,36 Max: 7881,17 Nyitó: 7837,41 Előző: 7791,43 Vált.: +85,32 pont (+1,10 százalék)
Idén is marad a rezsicsökkentés