Hullámzott a BUX kedélye

Újból eltelt három hónap, így a vállalatok újból ezúttal egyéves átfogó gazdálkodási képet adhattak magukról. A múlthét elejéig jobbára csak kedvező céges eredmények kerültek napvilágra, de az Amerikában keddel kezdődő tőzsdei hét gyökeres változáson esett át. Az elmúlt napokban a kedvező gazdálkodási eredményekről kevesebbet, míg rosszakról többet hallhattunk.

2003. 01. 26. 11:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A negatív hírek következtében az öt kereskedési nap alatt az amerikai és az európai börzék erőteljes gyengülésen estek át, a Dow Jones 5 százalék feletti eróziót jegyezhetett működésének négy napja alatt, hasonlóan 2,5 százalék körüli csökkenéssel zárta a hetet a Nasdaq Composite is.

Nemzetközi események határozták meg a Budapesti Értéktőzsdén szereplő részvények árát is. A magyar tőzsde ugyan nem mutatott korellációt az amerikai és a nyugat-európai tőzsdékkel, de az alacsony forgalom azt mutatat, hogy a befektetők kivárásra spekulálnak. A hét eseményei közé tartozik az OTP-UBS pletyka, a Richer hivatalos lengyelországi gyárának átvétele, a gyógyszerár tárgyalások kedvező kimenetele.

Hétfő:
A Budapesti Értéktőzsdén 106,3 pontos 1,35 százalékos csökkenéssel zárt a BUX. Az igen alacsony 3,2 milliárd forintos forgalom jól jelezte, hogy a befektetőket nem igazán érdekli a magyar tőkepiac. A visszafogottságot az okozta, hogy délután az amerikai tőzsdék Martin Luther King napja alkalmából zárva tartottak. Az érdektelenség és egyes papírokban jelentkező erős spekulatív hatásra a magyarpiac gyengülésen esett át. A vezető részvények ezt az eróziót megsínylették, a Matáv (-0,71 százalék), a Mol (-1,13 százalék), az OTP (-2,74 százalék), és a Richter (-0,86 százalék) részvényei. A forgalom legnagyobb részét az OTP papírokra kötötték, melyek az eladói nyomás hatására gyengültek. Érdemes volt megfigyelni, hogy a jegybanki kamatvágás pillanatától fokozatosan jelentkeztek a vevők a banki papírok iránt, majd ahogyan elmúlt a kamatcsökkentés hírének érdekessége úgy múlt el az OTP papírok iránt felfokozódott érdeklődés is. Komolyabb szintén spekulatív jellegű árfolyammozgást jelzett az Inter-Európa Bank (IEB) részvényeinek árfolyama is. Az IEB papírok a hét első napján 312,56 millió forintos forgalom mellett 1889 forintra erősödtek. Elemzők rámutattak, hogy hónapok óta tart az IEB részvények felfutása, valakik, vagy valaki igen élénk árfelhajtó spekulációt folytat. Látható volt az is, ahogyan a vevő sorban emelte meg a vásárlási szinteket (target). Az OTP papírjairól olyan pletykák keringtek, melyek a svájci UBS cégcsoport vásárlási szándékát próbálták bizonygatni. A szakértők a hírt támadásként értelmezték, mely az OTP ellen irányult, mivel senkinek sem sikerült bebizonyítania, hogy a svájci bankházat komolyan érdekelné a magyar pénzintézet.

Kedd:
Korrekció, és még mindig igen alacsony forgalom jellemezte a BÉT-et, pedig az előző napon elszenvedett veszteségek hatására megjelenhettek volna a befektetők. A vevői roham elmaradt, ha csak nem nevezzük annak azt a mintegy 4 milliárd forintos forgalmat, amit a tőzsde árfolyamértékben bonyolított kedden. A korrekció során a BUX 85,32 pontot emelkedett, ami 1,10 százaléknak felet meg. A forgalom legnagyobb, összesen 2,350 milliárd forintot részét a hírbe hozott OTP részvényekre adott és teljesült megbízások tették ki. Meglepetésre a leggyengébben a Matáv szerepelt, pedig minden jel arra mutat, hogy a hazai távközlési cég anyavállalata a német Deutsche Telekom kimenekülhet az eladósodottsága által keletkezett béklyóiból. A Matáv ára annak ellenére, hogy a piac nyerő képet próbált mutatni 0,48 százalékkal gyengült. A többi vezető részvény viszont drágult, a prímet a Richter vitte annak a hírnek kapcsán, hogy sikerült a Magyar Közlönyben közzétenni az új gyógyszerár emelési tarifákat, ez egyszersmind az ártárgyalások egyik fejezetének lezárását jelentette. A Richter kommunikációs igazgatója Beke Zsuzsa azt mondta, hogy: örömmel vették tudomásul, hogy a 3 éves a árszerződés szerinti áremelést az 550 forint alatti gyógyszerek esetében sikerült véghezvinni. Néhány készítményt a tárgyalások sikertelensége következtében ki kellett volna vonni a piacról, mivel azok értékesítése gazdaságtalanná vált volna. Elemzők rámutattak, hogy minden szempontból kedvező az ármegállapodás, mind fundamentálisan, mind kormányzati oldalról elégedettek lehetnek ezúttal a felek, így nem csoda, hogy a Richter kurzusa 2,12 százalékkal nőtt. Emelkedéssel zártak még a MOL (+1,71 százalék) papírjai is.

Szerda:
A keddi korrekciót követve a hétközepén újból csökkenő hangulat jelentkezett a magyar börzén. A BUX 141,28 pontos visszaeséssel, 7735,47 ponton zárt, ez előző záró értékhez képest ez 1,79 százalékos gyengülésnek felet meg. A forgalom 7,6 milliárd forintra nőtt, amit elemzők szerint a közel-keleti feszült helyzet okozott, míg mások szerint azok a vélemények indukálták a gyengüléseket, melyek az amerikai cégek tavalyi évi eredményeiről szóltak. Indok, ide vagy oda, a részvények többsége csökkenéssel zárt. A forgalom legjavát 2,5 milliárd forintot továbbra is az OTP papírok jegyezték, a banki részvények 1,7 százalékkal zártak előző értékük alatt. Olcsóbb lett a szerdán hivatalosan is lengyelországi gyáregységgel rendelkező Richter (-1,37 százalék), a Matáv (-2,29 százalék) és a MOL (-2,15 százalék) is. Szakértők szerint, a magyar piac és ezek közül is a blue chipek gyengülését az okozta, hogy egyes spekulánsok a jelenlegi áron túlzottan kockázatosnak találják a részvényvásárlást. A piaci szereplők hozzá vannak szokva, hogy a papírok ára annyira olcsó, hogy szinte nulla kockázattal lehet gyors néhány napos spekulatív vételt és eladást végrehajtani. Jelenleg azonban a BUX a 7500 pontos határ felett áll, így a részvények árai is magasabb, mint azt kockázatként bevállalnák a rövidtávra (néhány napra) gondolkodó vevők.

Csütörtök:
Érdektelenség és erőtlen emelkedési próbálkozással próbálta meg magára felhívni a figyelmet a Budapesti Értéktőzsde indikátora a BUX. A 4,7 milliárd forintos forgalom és a 43,77 pontos indexemelkedés is azt jelezte, hogy a piac nem határozott még az irányról, de sokak szerint inkább a bessz felé hajlik. A Budapesti Értéktőzsde hivatalos részvényindexe, a BUX 43,77 pontos emelkedéssel, 7779,24 ponton zárt csütörtökön, ami szerdai záró értékhez képest ez 0,57 százalékos erősödésnek felet meg. Szakértők továbbra is az iraki problémával magyarázkodnak az alacsony forgalom és a mérsékelt emelkedés kapcsán. Mások viszont rámutattak, hogy koradélután az Egyesült Államokban igen jelentős árfolyam emelkedést lehetett észrevenni, de ez a drágulás a BUX görbéjére komolyabban nem hatott. A Wall Street-en a Texas Instruments, a Qualcomm és a Caterpillar cégek eredményei nagyobb érdeklődést okoztak, mint a közel-keleti háborús veszély, sőt a Conference Board átfogó konjunktúraindex emelkedése is az optimizmust sugallta. A BÉT-en viszont az amerikai hírek ellenére a részvények többsége nem a vártaknak megfelelően mozgott. A vezető részvények közül az OTP ára 0,43 százalékkal lett olcsóbb, míg a BUX-ot a 2,71 százalékkal dráguló húzta a legjobban. A MOL csupán 0,29 százalékkal, a Richter 0,36 százalékkal került többe korábbi záróáránál.

Péntek:
Továbbra is hullámzó kedélyek mozgatták a magyar tőzsdét. A BÉT-en a hét utolsó napján nem változott komolyabban a hangulat, az alacsony forgalom és az iránytalanság nem múlt el. A BUX ezúttal csökkenéssel zárt ami 105,24 pontos beesésének felet meg. A tőzsde forgalma árfolyamértéken számítva 4,8 milliárd forint volt, ebből az OTP 1,89 milliárd forinttal, a Richter 1,09 milliárd forinttal, a Matáv 857 millió forinttal vette ki részét. A legnagyobb forgalmú papírok gyengültek a MOL 0,29 százalékkal, a Matáv 1,44 százalékkal, az OTP 1,52 százalékkal, a Richter 2,06 százalékkal értékelődött le. A Richterhez hasonlóan csökkent az Egis ára is. A legnagyobb meglepetést az Inter-Európa Bank részvényei okozták azzal, hogy áruk 4 százalékkal csökkent. A kiskapitalizációjú részvények sorából néhány részvény a gyengülő trend ellenére drágulni tudott, ilyen volt a két vegyipari papír, és az Antenna Hungária részvénye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.