Mint arról már részletesen beszámoltunk, Hajdúböszörményben egy helyi vállalkozó a Kovács Albert utca 24. alatti házának udvarán, nyolc éven át engedély nélkül tárolt 26 tonna veszélyes hulladékot. Az üggyel kapcsolatosan a fidesz országgyűlési képviselőcsoportja a közelmúltban bejelentette, hogy Illés Zoltán és Kiss Attila fideszes képviselők beadvánnyal fordultak Polt Péter legfőbb ügyészhez. A politikusok azt kérik, vizsgálat döntse el, történt-e környezetszennyezés Hajdúböszörményben az egészségre káros anyag tárolása során. Illés Zoltán tudni szeretné azt is, hogy Medgyessy Péter, illetve a kormány fizet-e kártérítést az érintett területen lakóknak, akik közül többen megbetegedtek, illetve hozzátartozóikat temették el. Napvilágot látott az a lakossági levél is, amelyikből kiderül, egy hajdúböszörményi, jelenleg MSZP-s önkormányzati képviselő korábbi cége szállította 1995-ben a Kovács Albert utca 24. alatti telephelyre a több tonna veszélyes hulladékot. Illés Zoltán úgy véli, a szocialista pártnak az ügy kapcsán személyi következtetéseket kellene levonnia.
Időközben a szakhatóság határozata alapján a telek tulajdonosa január végén elszállíttatta a kilenc hordó trafóolajat az Eco-Missio Kft. tiszaújvárosi égetőjébe. A négykonténernyi, 174 hordóból átcsomagolt galvániszapot pedig a PYRUS Rt. aszódi lerakójába vitték. Az eddigi vizsgálatok azt mutatják, hogy a fellelt 26 tonna, nehézfémtartalma miatt veszélyes hulladéknak minősülő anyagban nem volt a poliklórozott difenil (PCB) néven ismert rákkeltő anyag. A Tiszántúli Környezetvédelmi Felügyelőség (Tiköfe) igazgatójától, Pápai Páltól megtudtuk, a szakhatóság nem zárta le ezt az ügyet.
– Az újabb vizsgálatok során mintát veszünk a telephely burkolata alól. Onnan, ahol nyolc éven át szabálytalanul tárolták a 183 hordó veszélyes hulladékot – jelentette ki az igazgató, kérdésünkre pedig hozzáfűzte, a sérült hordókból kiszóródott, az egészségre súlyosan káros nehézfémtartalmú, homokszerű anyag porzás útján a levegőbe, belégzéssel pedig a szervezetbe is kerülhetett. Arról viszont még nincsenek adatok, hogy ez milyen mértékben lehetett jelen a levegőben, s okozhatott-e megbetegedéseket.
A Bálint Analitika Kft. szakemberei megállapították, az ásott kutakból vett vízminták toxikus fémtartalma alacsony a Kovács Albert utcában. A vizsgált helyszínhez legközelebb levő két ásott kút azonban igen magas nitrátot tartalmaz. Ez a probléma felhívta a figyelmet arra, hogy Hajdúböszörmény jegyzője tavaly július 29-én, a Tiköfe és a Tivizig felszólítására, egy ipari eredetű szennyezés miatt, a sekély mélységű ásott és fúrt kutak vizének felhasználását letiltotta a város egész területén. Az illetékes hatóságok a legfrissebb vizsgálati eredmények birtokában a legmagasabb, harmadfokú vízminőség-védelmi készültséget rendeltek el február 7-én a 32 ezer lelket számláló hajdúsági városban. A nemrégiben beindult kárelhárítási munkálatok nincsenek összefüggésben a Kovács Albert utcában feltárt szabálytalansággal.
Kóthay László, a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (Tivizig) és Pápai Pál, a Tiköfe vezetői arról tájékoztattak, hogy a G. E. Lighting Hungary Rt. hajdúböszörményi telephelyén, a környékbeli lakott területet is érintve, a legújabb elemzések elsősorban tetraklór-etilén és szén-tetraklorid szennyezést mutattak ki a talajvízben. A laboratóriumi mérések azt igazolják, hogy a szennyező anyag koncentrációja a legkritikusabb helyen ezerszeresen meghaladja a szennyezettségi határértéket. Információink szerint az érintett lakóterület a Kinizsi tér, Perczel-, Kövi- és az Apaffy utca által határolt térségre korlátozódik. A tavaly nyáron megkezdett elemzések azt is megerősítették, hogy Hajdúböszörmény vizsgált kútjaiban a kommunális eredetű nitrátszennyezettség is határérték feletti.
A Tivizig és a Tiköfe vezetői hírül adták, hogy a korábban elvégzett vizsgálatokkal feltárták a szennyezés eredetét a gyár területén. Ez egy nagy átmérőjű, 18 méter mély, téglafalú kút, amelyet a jelenlegi G. E. Lighting Hungary Rt. területén korábban működő üzemek a technológiai szennyvíz elhelyezésére használtak. A G. E. Rt. képviselői úgy vélik, a veszélyes hulladékot a telep előző tulajdonosa, a Tungsram-gyár gyűjtötte erre a helyre.
Az újabb vizsgálatokat az indokolta, hogy a G. E. Lighting Hungary Rt.-nek a Tiköféhez tavaly nyáron benyújtott mérési eredményeiből nem derült ki egyértelműen, milyen mértékben vált szennyezetté a rétegvíz Hajdúböszörményben. A pánikhangulat elkerülése érdekében a szakemberek már akkor hangsúlyozták, a lakossági ivóvízbázist semmilyen veszély nem fenyegeti. A nitrátos szennyezés, ami már 1994-ben ismert volt a város vezetői előtt, csak a sekély mélységű ásott és fúrt kutak vizét támadta meg. Ezért az ilyen kutakból kiemelt víz évek óta nem alkalmas emberi fogyasztásra, főzésre, öntözésre, jószágok itatására, illetve mosásra, mosogatásra.
A kertes részeken élő idős emberek, akik többsége a hajdúböszörményi családokhoz hasonlóan a hajdúvidi vízbázisról kapja a jó minőségű ivóvizet, takarékosságból még tavaly ősszel is használt a szennyezett rétegvízből. Mára óvatosabbak és fegyelmezettebbek a lakosok. Azt mondják, sok a rossz példa előttük, félnek a megbetegedésektől.
Pápai Pál, a Tiköfe igazgatója tanulságképpen elmondta, a lakosok a szennyvizet a jövőben mindenkor a kijelölt helyre szállítsák, de fontos az is, hogy a trágyatárolók szabályos építmények legyenek. Megtudtuk azt is, hogy a G. E. Lighting Hungary Rt. felvállalta az elődje által okozott, tetemes költséggel járó kármentesítést. A szakhatósággal való egyeztetés után a mintegy ötven köbméter szén-hidrogén megsemmisítését február 15-én kezdték meg a gyár területén. A hajdúböszörményi talajvíz megtisztítása speciális módszerrel hoszszú éveket vesz igénybe. A munkálatok teljes költsége pedig több százmillió forint lesz.
Tartanak Brüsszelben a Patrióták megjelenésétől