Bank of America: a magyar forint a legkockázatosabb

A feltörekvő országok fizetőeszközei közül a forintot ítélte a legkockázatosabbnak a Bank of America tanulmányában, elemzők szerint azonban a hazai valuta megítélése ezzel éppen ellentétes. A Reuters felmérése szerint piaci szereplők Magyarországot 2009-ben várják a monetáris unióba.

2003. 11. 14. 8:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ 18 jelentősebb, feltörekvő országának nemzeti fizetőeszköze közül a forint tűnik a legkockázatosabbnak a Bank of America (BoA) devizakrízis-mutatója szerint. A hazai fizetőeszköz pontszáma az 5–20 pont között terjedő skálán 13, ami éppen hogy elmarad a különösen kockázatos szintet jelző 15 pontos értéktől. A sorban második Venezuela 11, míg Csehország 9, Lengyelország fizetőeszköze pedig 8 pontot kapott. A BoA értékelése hazánkkal szemben nagymértékű pesszimizmusra utal a külföldi befektetők részéről. Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési vezetője szerint azonban a kedvezőtlen vélemények egyáltalán nem általánosak, sőt, a BoA álláspontja egyedülálló a nagy nyugati befektetési bankok körében. A piaci hangulat a forintot támogatja, a szereplők többsége jelentős vételi pozíciókkal rendelkezik. (A Bank of America ebből a szempontból is kivételesnek számít.) A helyzet sokkal inkább az október végi kötvénypánikhoz hasonlatos, ahol a piac éppen a túlságosan nagy vételi nyomás miatt bizonyult különösen instabilnak. Általánosságban is igaz ugyanakkor, hogy a befektetési bankok értékeléseivel a készítők érintettsége miatt óvatosan kell bánni – véli Duronelly.

A Reuters ezzel párhuzamosan 38 elemző bevonásával az uniós aspiránsok euróövezethez csatlakozásának lehetséges időpontjáról és az érintett fizetőeszközök várható középárfolyamáról tett közzé felmérést. Magyarországot a legtöbb megkérdezett 2009-re várja a monetáris unióba, voltak azonban olyanok is, akik a 2007-es időpontot sem tartották kizártnak. A kormány jegybank által is támogatott céldátuma 2008. A csatlakozáshoz a legtöbb szakértő egy 2005-ös belépést lát reálisnak az egységes árfolyam-mechanizmusba. A csatlakozási árfolyamra adott válaszok középértéke 255 forint volt eurónként, de a tippek igen széles, 235 és 283 forint közötti tartományban szóródtak.

Lengyelország és Szlovákia esetében csatlakozási dátumnak egyaránt 2009 tűnik a legvalószínűbbnek a felmérés alapján, Csehország esetében pedig 2010. A balti államok 2007–2008-ban csatlakozhatnak a piaci elemzők szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.