A jó családpolitika alapja a jó lakáspolitika kell, hogy legyen. Az elmúlt hónapok kormányzati intézkedései és a jövő évtől életbe lépő változások azonban a fiatalok első lakáshoz jutását nagymértékben megnehezítik.
Az Nemzeti Ifjúságkutató Intézet által készített Ifjúság 2000 felmérésben a fiatalok többsége a családalapítást a saját lakás megszerzése után közvetlenül következő életcéljaként jelölte meg. Személyes életterveik között 29 százalék nevezete meg az önálló lakásvásárlást, majd közvetlenül ezután 16-16 százalék tervezi a családalapítást és a gyermekvállalást. Egyértelműen következtethető ebből tehát, hogy a fiatalok annál hamarabb kötnek házasságot, alapítanak családot és vállalnak gyermeket, minél hamarabb sikerül megszerezniük önálló lakásukat.
Köztudott, hogy hazánkban a házasságkötések és első gyerekszülések egyre kitolódnak. Ennek a megkésettségnek az egyik következménye a vállalt gyerekek alacsonyabb száma is.
A lakásvásárlók anyagi erejét nővelő kedvezmények megvonása, illetve a telekáfa január 1-jei bevezetése és ennek árfelhajtó hatása mind a keresleti, mind a kínálati oldalon kedvezőtlen változásokat eredményeznek. A közismert gazdasági következményeken túl – mint azt az Ifjúság 2000 kutatás is alátámasztja – a népesedés területén is befolyással bírnak ezen intézkedések. Amelyik kormány tehát a lakástámogatási rendszeren kíván megtakarítani, az ország jövőjét éli föl.
Lottónyeremény: ezt a hibát semmiképp ne kövesse el, ha szombaton milliárdos lett
