Óvatossá váló hazai lakásépítők

Csökkenhet az újlakás-értékesítés annak hatására, hogy a kormány szigorította a hitelfeltételeket. A vállalkozóknak most keményen kell tárgyalni a bankokkal, és az a cél, hogy saját hiteleiknél kitolják a fizetési határidőket.

2003. 12. 12. 8:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kapkodás és következetlenség – minősítették a lakáspiacon működő vállalalatok a kormány legújabb szigorításait. Szerintük ez várható volt, de a telekáfával együtt már kettős hatással kell számolniuk. Egyrészt erőteljes árnövekedéssel, másrészt a kereslet mérséklődésével. A kettő együttesen az újlakás-értékesítés volumenének visszaesését eredményezi – fűzte hozzá több cégvezető.

Egyesek szerint az sem várható, hogy a használt lakások felé tolódna a kereslet, az ezekre vonatkozó korlátozások ezt megakadályozzák. Márpedig ha az sem növekszik, akkor sok ezren nehezen adnak túl régi lakásukon, s így szűkül azok köre, akik ebből remélik kifizetni az új lakás kezdő részét.

Kulcskérdés, hogy a vállalkozóknak sikerül-e megegyezni a projekteket finanszírozó bankokkal. A közvetlen cél, hogy a jövőre induló beruházásokról szóló tárgyalásokon kitolják a fizetési határidőket. A kissé hosszabb futamidő elfogadása a bankoknak is érdeke, mert szeretnék megtartani céges ügyfeleiket.

Gerő Péter, Közép-európai Egyetem vezérigazgatója, a Gestor Kft. ügyvezetője szerint azok a fejlesztők sínylik meg kevésbé az új rendelkezést, amelyek nem helyettesíthető projekttel vannak a piacon, például nagyon jó helyen vannak a lakásaik, s ez jól megkülönböztetheti őket a többiektől. „Nagyságrendi változás nem nagyon lesz, a kamatplafon megemelése várhatóan lehűti a túlzott hitelfelvételi kedvet. A három százalékpontos hitelnövekedés 15-20 ezer forinttal is emelheti a havi részletet” – vélekedett.

Figyeljük a piaci folyamatokat, s amennyiben úgy látjuk, hogy csökken a lakásvásárlási igény, akkor hagyományosnak tekinthető területükre, például az ipari beruházásokra koncentrálunk majd – mondta Árvai István, a lakáspiacon is jelen lévő Kész Kft. kommunikációs igazgatója.

„Azok jártak jól, akik a pletykáknak hittek, s nem a kormány nyilatkozatainak, melyekben rendre cáfolta, hogy növelnék a lakáshitelek kamatait” – hangsúlyozta Bodnár György, a legnagyobb hazai építőanyag-gyártó cég, a Wienerberger Téglaipari Rt. kereskedelmi igazgatója. A döntésnek – mely szerinte nem kedvez se a lakosságnak, se az építő- és építőanyag-gyártó iparnak – súlyos következményei lehetnek, s kedvezőtlenül hathat a gazdasági növekedésre is. Úgy véli, hiba az is, hogy a kormányzati szigorítások mind az új, mind a használt lakás vásárlására vonatkoznak. Az igazgató arra számít, hogy a cég jövő első félévi eredményére még nem lesz hatással a hitelfeltételek szigorítása, hiszen aki már beszerezte az építési engedélyét, az nem fogja elhalasztani az építkezést. Szerinte arra lehet számítani, hogy elsősorban nem a magánerős, hanem a vállalkozói lakásépítés szorul majd vissza.

A Debreceni Építő, Szolgáltató és Kereskedelmi Rt. éves forgalmából mintegy nyolcvan százalékkal részesedik a lakásépítés. Nem véletlen, hogy Tóth Istvánné elnök-igazgató úgy nyilatkozott: lesújtotta őket a bejelentés, s azt megelőzően már a telekáfa bevezetéséről szóló hír is sokkolta az építőipari cégeket. A hajdúsági középvállalkozás saját beruházásban évi 2-3 lakásépítési projektet valósít meg, s tart attól, hogy a lakáspiac „leülhet”. Az igazgató hozzátette, hogy a döntés meghozatalakor a kormány csak egy szempontot, a hitelállomány növekedését vette figyelembe, s azt nem, hogy a lakásépítés fellendülése pluszadóbevételt is jelent a költségvetésnek. Tóth Istvánné abban reménykedik, hogy az ország uniós csatlakozását követően élénkül majd az ingatlanpiac.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.