2004. január 9.

Magyar Nemzet: Toller védelmet kér – Napi Gazdaság: Nehéz helyzetben az új pénzügyminiszter – Mai Budapesti Nap: Nem kell darabszámra a tabletta – Népszabadság: Nem lesz tilos a Tilos

MNO-összeállítás
2004. 01. 09. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar Nemzet: Toller védelmet kér

Toller László, Pécs polgármestere közleményben ítélte el azokat a keresztgyalázókat, akik karácsony és szilveszter között, és vélhetően az év utolsó napján is több keresztet és katolikus szimbólumokat tettek tönkre a baranyai székhelyen. A rendőrség nyomozást indított az ügyben, s 100 ezer forint jutalmat ígért azoknak, akik érdemi információval tudnak szolgálni a vandálok kilétéről.

– A keresztény kultúra kétezer éves városának vezetése oly mértékben fontosnak tartja a keresztény értékeket, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom kérésére az országban elsőként engedélyezte az adventi kereszt felállítását a Széchenyi téren – közölte Toller László.

A polgármester utasította a közterület-felügyelőket, hogy a jövőben kiemelt figyelmet fordítsanak a közterületen álló keresztek környezetére a rongálások megelőzése érdekében. Végül felajánlotta, hogy ha a Fidesz vagy a Jobbik vagy a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség, esetleg más társadalmi szervezet, egyesület polgárőrségszerű járőrözést szervez, úgy az önkormányzat anyagilag is támogatja azt.

Napi Gazdaság: Nehéz helyzetben az új pénzügyminiszter

A tegnap megjelent külföldi lapértékelések a kormányátalakítás legfontosabb elemként azt emelték ki, hogy a László Cabát a pénzügyminiszteri székben követő Draskovics Tibor politikai szempontból ugyanolyan gyenge, mint elődje. Az informáltság terén ugyanakkor nem lesz visszalépés: Draskovics ugyan jövő hétfőig türelmet kért a sajtótól, hogy a miniszterelnök iránymutatásainak megfelelően kidolgozza gazdaságpolitikai elképzeléseit és megismerkedjen a tárca aktuális ügyeivel, ám az ismerkedés nem a nulláról indul.

Bár a leendő miniszter jogász végzettségű, a Napi Gazdaság által megkérdezett komoly kormányzati tapasztalattal rendelkező szakemberek szerint ez egyáltalán nem jelent hátrányt a főpénzügyér szerepének betöltésében. A pénzügyi tárcánál lehúzott több mint másfél évtized során a leendő miniszter közvetlenül dolgozhatott együtt szinte mindenkivel, akinek beleszólása volt a döntések meghozásába. Az új pénzügyminiszter mozgásteréről ugyanakkor kevésbé kedvezőek a vélemények.

Hiába hoznak a céghez jó szakácsot, ha rossz a recept, ami alapján főzni kell – véli Békesi László, a Horn-kormány első pénzügyminisztere, és ebben a minőségében a miniszterjelölt egykori főnöke.

Mai Budapesti Nap: Nem kell darabszámra a tabletta

Ostobaságnak tartja a szemenkénti gyógyszervásárlás rendszerét a megkérdezett budapesti gyógyszerészek többsége. Érdeklődésünk során egyetlen olyan patikát sem találtunk, ahol január elseje óta bárki is kért volna egy-két szem tablettát.

A főváros több gyógyszertárában arról számoltak be, hogy az utóbbi napokban a betegek rendkívül idegesek és bosszúsak az újabb áremelkedés miatt, ami szinte minden gyógyszert érintett. Akadt olyan nyugdíjas is, aki majdnem sírva fakadt, amikor az általa előkészített 500 forintból nem tudta megvenni a gyógyszerét – mondta Révész Emese, a VIII. kerületi Klinikák Gyógyszertár vezetője. Ebben a patikában eddig senki nem akart szemenként tablettát venni. A patikus nem érti, miért kellett bevezetni az új intézkedést. Mint mondja, az érintettek okulhattak volna a korábbi tapasztalatokból, hiszen volt már olyan kétszemenként csomagolt fájdalomcsillapító forgalomban, amit éppen a kereslet hiánya miatt szüntettek meg.

A szakember úgy látja hogy a jövőben sem lesz tömeges igény a szemenkénti gyógyszerekre. Az Erzsébetvárosi Patikában hasonlóan vélekedtek a január elsejétől bevezetett rendszerről. Barabás Imréné patikavezető eddig szintén nem találkozott olyan beteggel, aki egy szem pirulát kért volna. Ennek feltehetően az az oka – mondja a gyógyszerész –, hogy az emberek is tudják, az egy szem gyógyszer sokkal többe kerül, mint ha az egész csomagot megveszik. Kérésünkre az egyik budai gyógyszertárban kiszámolták, hogy egy szem lázcsillapító mennyibe kerül, és kiadása mennyi időt vesz igénybe. Míg ebből a gyógyszerből tíz szemhez 271 forintért lehet hozzájutni, addig egy darabhoz 90-95 forintért.

A magas ár mellett a csomagolással, a felcímkézéssel, a használati útmutató lemásolásával töltött legalább 10 perc várakozás is igencsak bosszantó. Ugyanebben a budai patikában azt is elmondták, hogy bár ők egy átlagos forgalmú üzletnek számítanak, jelenleg fénymásolójuk sincs, így az útmutatót helyben nem tudják sokszorosítani. Éppen ezért kénytelenek minden egyes szem pirulánál külön tájékoztatni a beteget a szedés módjáról, a lehetséges mellékhatásokról és mindarról, ami egyébként a használati utasításon szerepel.

Nem elég, hogy a szemenkénti gyógyszervásárlás rendszere borzolja a gyógyszerészek kedélyállapotát, még a társadalombiztosító által kiírt listáról lemaradt koleszterinszint-csökkentő készítmények miatt is tartaniuk kell a hátukat a páciensek előtt. A megkérdezett fővárosi gyógyszerészek mind egybehangzóan állították, csütörtökig hivatalosan senki nem tájékoztatta őket, mikortól adhatják újból támogatással a gyógyszereket, így azokat kénytelenek továbbra is teljes áron árulni. Egy-egy készítmény pedig belekerül akár kilencezer forintba is.

Népszabadság: Nem lesz tilos a Tilos

Az már biztosra vehető, hogy véglegesen nem tiltják be a Tilos Rádiót, de egyelőre nem is büntették meg. A rádióhullámok útján budapesti vételkörzetben, az interneten viszont korlátlanul fogható adó ellen több decemberi műsorának keresztényellenesnek minősített kijelentései miatt indított eljárást a médiahatóság. A fővárosi adó háromnapi műsorát vizsgálták: december 9-én a Jobbik köztéri keresztjeiről hangzott el az a javaslat, hogy tűzifát kellene készíteni belőlük, 19-én Jézust fattyúnak titulálták, 24-én pedig egy ittas műsorvezető közölte, hogy kiirtaná az összes keresztényt. Ez utóbbi kijelentéstől a Tilos azóta többször is elhatárolta magát.

Jobboldali pártok, szervezetek és a történelmi egyházak is számos közleményt adtak ki, tiltakozva a Tilos szellemisége ellen általában és e megnyilvánulások ellen konkrétan. A médiahatóság – miután szerdán a kormánypárti tagok és a testület elnöke leszavazták a jobboldali delegáltak azon kezdeményezését, hogy azonnal mondják fel a rádió műsorszolgáltatási szerződését – tegnap nem tudott dönteni arról, hány napra némítsa el ideiglenesen a Tilost. Az Országos Rádió és Televízió Testületben a szakmai előkészítő munkát végző iroda az ideiglenes felfüggesztés maximumát, 30 napos büntetést javasolt. Erről a fideszes és az MDF-es tag nem szavazott, mert továbbra is a szerződés azonnali felbontásához ragaszkodtak. Az enyhébb büntetést támogató MSZP-s és az SZDSZ-es tag, valamint a testület elnöke viszont nem egyformán szavazott. Tímár János SZDSZ-es delegált ugyanis a 30 nap helyett csupán 24 órás felfüggesztést javasolt. Vélhetően a jövő héten kerül ismét az ORTT elé az ügy.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.