A Wall Street-en kora délután az elemzők úgy vélték, hogy az amerikai piacok is az európai növekedések mezsgyéjén fognak haladni, a várakozások beváltak, a Dow Jones és a Nasdaq egy százalék körüli emelkedéseket produkáltak. A NYSE nyitása után nem sokkal az Eli Lilly gyógyszergyártó cég közölte, hogy az idén a várakozásoknál kisebb nyereségre számít. A gyártó már az idei első negyedévre is az elemzői várakozásokban szereplő 67 centes részvényarányos nyereségnél is kisebbet valószínűsít.
A profit figyelmeztetés nem vette el a spekulánsok kedvét a vásárlásoktól, sőt, az amerikai építőipari kiadások novemberi növekedése meghozta a befektetők „étvágyát”. Tavaly novemberben az építőipari kiadások 1,2 százalékkal 934,5 milliárd dollárra bővültek, szemben az előző havi 1,1 százalékkal. A piaci optimizmust még az is növelte, hogy Alan Greenspan a hétvégén egy San Diego-i rendezvényen azt nyilatkozta, hogy a jogosak voltak azok az intézkedések, melyeket a Federal Reserve korábban a technológiai buborékok miatt tett.
A magyar parketten a drágulást az okozta, hogy az elemzők az uniós csatlakozás előtt a hazai részvényeket alulértékeltnek találták, bár az 5,8 milliárd forintos forgalom nem a túlzottan nagy bizalmat jelezte. A blue chipek egytől-egyig drágultak, a Matáv 19 forinttal, a Mol 145 forinttal, az OTP 75 forinttal, a Richter 45 forinttal ért többet, mint előző ára. A kiskapitalizációjú papírok közül az Édász, a kárpótlási jegy és a Zalakerámia értéke javult a legjobban.
A brókerek tőzsdezárás után azt nyilatkozták, hogy az OTP kurzusa tovább emelkedhet, ha a forint tartja a 260 forint/eurós szintet vagy tovább erősödik. A Mol drágulását a kereskedők a tavalyi kibocsátási próbálkozás alkalmával mesterségesen alacsonyan tartott olajipari papírárakkal magyarázták, a szakértők megjegyezték, hogy a piac túljutott a kibocsátási-ügyön és a Mol ára visszatérhet a szokásos szintre.
A nyersanyagpiacokat a dollár további gyengülése mozgatta, olyannyira, hogy a rúdarany ára Londonban átlépte az unciánkénti 420,00 dollárt és ezzel 14 éve nem látott magas szintet ért el. Közép-európai idő szerint délután negyed négykor 421,10/421,85 dolláros áron jegyezték az azonnali kontraktusokat a 416,25/416,75 dolláros nyitás után – írta az MTI-Eco.
Záró: 9536,65 Min: 9451,43 Max: 9554,89 Nyitó: 9456,28 Előző: 9379,99 Vált.: +156,66 pont (+1,67 százalék)
Csibi Krisztina: Magyar Péter bort iszik és vizet prédikál