Tudomása szerint a Fidesz beadványa megérkezett az ORTT-hez -tette hozzá. A párt médiaszekciója amiatt tiltakozott, mert az adóban szerdán felolvastak egy sms-üzenetet, amely „súlyosan sértő kifejezésekkel illette” Orbán Viktor volt kormányfőt és az egyházakat.
Az ORTT neve elhallgatását kérő tagja kérdésesnek nevezte, elegen lesznek-e jelen az ülésen ahhoz, hogy megszavazzák az ügy sürgős tárgyalását. Ehhez a voksok kétharmadára van szükség, ami azt jelenti, hogy az öttagú testületből négy tagnak kell támogatnia egy ilyen indítványt – magyarázta.
Emlékeztetett arra: a döntéshozatalt hátráltatja az is, hogy az ORTT-nek még be kell szereznie a Tilos Rádiótól a szerdai adás dokumentált hanganyagát.
A Magyar Nemzet honlapján szerdán az állt, hogy az adásban felolvasott egyik sms-üzenet szövege a következő volt: „Orbán Viktor egy köpönyegforgató fasiszta patkány, ne dőljünk be neki! Pusztuljanak az egyházak! Éljen Barangó!”. Az sms beolvasása után a műsorvezető elhatárolódott annak tartalmától, és jelezte, ilyen tartalmú üzeneteket a jövőben nem fognak beolvasni – mondta az MTI-nek szerdán a Tilos Kulturális Alapítvány kuratóriumának elnöke.
Csabai Gábor közölte: a rádiónál ajánlások vannak érvényben arra, mi hangozhat el adásban, mi nem, de a hallgatói üzenetekkel a sok-sok év alatt nem volt különösebb probléma. A Fidesz médiaszekciója szerint a Tilos Rádió tudatosan provokálja a hívőket és a „polgári gondolat” követőit.
Az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményben emlékeztettek arra, hogy az ORTT legutóbb írásbeli figyelmeztetésben részesítette a rádiót, ami azt jelenti, hogy ha másodszor kellene e joghátrányt alkalmazni a műsorszolgáltatóval szemben, úgy azonnali hatállyal fel kell mondani a szerződést.
Az ORTT január 21-én harminc napra felfüggesztette a Tilos Rádió műsorszolgáltatási jogosultságát, mert az egyik, Barangó néven ismertté vált műsorvezető szenteste azt mondta: „kiirtanám az összes keresztényt”. Az ORTT által tárgyalt másik esetben, tavaly december 9-én a karácsonyi köztéri keresztekről szólva a rádióban az hangzott el, hogy „mennyivel keresztényibb cselekedet lett volna ezeket a fákat fölaprítani, fölhasogatni, és szétosztani a szegény emberek között”.
Tíz nappal később egy műsorban az hangzott el, hogy „... mert hát akárhogy is vesszük, magyarázzuk, Krisztus egy fattyú”. Az ORTT mindezek miatt a médiumot hat hónapra kizárta a Műsorszolgáltatási Alapból való támogatásból, illetve mintegy utolsó figyelmeztetésként alkalmazta a médiatörvény azon kitételét, amely szerint a testület írásbeli figyelmeztetésben megállapítja a jogsértést.
A parlamenti pártok eltérően vélekedtek a médiahatóság döntéséről. Az MSZP „szigorú és elfogadható”, az SZDSZ „abszurd és eltúlzott” döntésnek nevezte az ORTT határozatát. A Fidesz és az MDF képviselői azt mondták, hogy a Tilos Rádió működését meg kellett volna szüntetni.
A Tilos Rádió az ORTT határozatának kézhezvétele után megkezdte a műsorszolgáltatás szüneteltetését, ugyanakkor közölték: megfellebbezik az ORTT határozatát, illetve a bíróságtól kérik, hogy az ügyben majdan születendő végleges döntésig függessze fel a harmincnapos büntetés végrehajtását. A Fővárosi Bíróság ezt január 28-án megtette, így a rádió ismét megkezdte a működését.
A Tilos Kulturális Alapítvány által működtetett rádió 1991. augusztus 21-én kalózadóként indult Budapesten. 1995-től 2000-ig stúdióengedéllyel földi frekvencián működött, majd 2003-ig csak kábelen és interneten volt fogható. Az adó a médiahatóságtól hét évre elnyert földi frekvencián tavaly márciusban kezdte meg műsora sugárzását.
(MTI)
Európa a poszt-liberális világrend kapujában