Halász János szerint Hiller István lemondhatna

Hiller István pártbéli karrierjének építésére használta a miniszterséget – véli Halász János, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának fideszes alelnöke, aki szerint a szocialista pártelnök miniszterként „a Pató Pál Program és a bazi nagy bejelentések” politikáját folytatta.

Magyar Nemzet
2005. 01. 10. 23:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Halász János fideszes politikus szerint Hiller kampánypolitizálása miatt művészi teljesítmények maradtak el, miközben a miniszter katari és jemeni utazásainak tulajdonított „komoly kulturális vonzatokat”. Halász János szerint üdvös lenne, ha Hiller István mielőbb lemondana, és átadná a helyét egy olyan szakembernek, aki a kultúra ügyét fontosabbnak tekinti saját karrierjénél.

Reálértéken több mint két százalékkal csökkent a kulturális területek támogatása – véli Halász János, aki szerint 2004 óta a kultúrát a költségvetési megszorítások mellett az adótörvények változásai is sújtják azáltal, hogy tavaly a szocialista kormány megszüntette az általános forgalmi adó visszaigényelhetőségét a kulturális tevékenységek területén. A művelődési élet szereplői addig a nekik megítélt támogatás után 25 százalék áfát igényelhettek vissza, ám ez most elmarad, így gyakorlatilag ugyanennyivel kevesebb juttatásban részesülnek a kultúra olyan szereplői, mint a színházak, a múzeumok, a könyvtárak, az irodalmi lapok, valamint a filmes műhelyek.

Az ellenzék tavaly is, most is módosító indítványt nyújtott be az Országgyűlésnek ezzel kapcsolatban, visszaállítandó a polgári kormány regnálása alatt és a szocialista kormányzás első évében érvényes állapotokat, azonban a javaslatot maga Hiller István is leszavazta, ami Halász szerint nyilvánvalóvá teszi a miniszter személyes felelősségét. A tárca vezetője által oly gyakran hangoztatott állami kompenzálás is csak részlegesnek bizonyult: a kormány ugyanis az áfatörvény megváltoztatásával elvett hárommilliárd forintnak mindössze a kétharmadát ellentételezte, bár Hiller István eleinte az összeg nyolcvan százalékáról, majd háromnegyedéről beszélt.

Mint Halász János mondja, a szocialisták kormányzását a kultúrában is kezdettől fogva jellemzik a be nem tartott ígéretek. Ilyen volt például, amikor a színházaknak minden forintnyi önkormányzati támogatáshoz ugyanannyi állami juttatást ígértek. Ezzel szemben egy önkormányzati forint mellé ötven állami fillér se jut már. Az, hogy a hasonló jelenségek ellenére nagy sikerekről is beszámolhatunk a magyar kultúra területén, Halász János szerint annak köszönhető, hogy művészeink erejükön felül teljesítettek. A támogatások csökkentése miatt azonban – véli Halász – jelentős kulturális teljesítmények nem jönnek létre: kevesebb bemutatót tarthatnak a színházak, ritkábban jelennek meg – vagy meg is szűnnek – folyóiratok. „Haladhatnánk előre, ám nem ez történik: alig indulnak új kulturális beruházások, a már meglévők pedig csak a töredékét kapják eddigi támogatásuknak” – fogalmazott Halász János, aki szerint mára leszálló ágba került a magyar kultúra.

Bevallása szerint Halász János is komoly reményekkel várta Hiller miniszterségét azt követően, hogy Görgey Gábort – nagyon helyesen – lemondatták. Azonban Hiller a miniszterséget pártbéli előrejutásának meggyorsítására használta, aminek már meg is van az eredménye: ma már Hiller István a szocialisták elnöke. Halász szerint Hiller ténykedésének a minisztérium igazgatási kerete a legnagyobb nyertese, amely több száz millióval emelkedett. Mint Halász rámutat, a miniszter utazásait is ebből fedezik, és – mint emlékeztetett – Hiller István tavaly télen is járt Katarban, majd Jemenben. Amikor a kulturális bizottság tagjai írásbeli kérdésben tudakolták a miniszternél, hogy milyen kulturális vonzatai voltak egzotikus utazásainak, Hiller csak annyit válaszolt, „komoly kulturális vonzatai”, ami Halász szerint több mint szemtelenség.

Halász szerint Hiller miniszterségét „a Pató Pál programmal és a bazi nagy bejelentésekkel” lehet a legjobban jellemezni. Az „ej, ráérünk arra még!” filozófiájával, amely többek között abban nyilvánult meg, hogy a kormányprogramban a múzeumok ingyenes látogathatóságát ígérték, azután kiderült, hogy ez egyelőre csak a budapesti közgyűjteményekre, azoknak is csak az állandó tárlataira vonatkozik. Ehhez hasonlóan a Hiller által kinevezésekor beharangozott kulturális stratégiai tanács eddig csupán a helyzetfelméréssel végzett, amiből – mint Halász János mondta – egyenesen következik a kérdés: mit csinált eddig a tárca kormányzás helyett? A bazi nagy bejelentések pedig abban érhetők tetten, hogy ha csak egy képet kell valahol kicsomagolni, akkor Hiller rögvest ott terem, és hangzatos bejelentéseiről rendre kiderül, a valósághoz vajmi kevés közük van – például amikor Cannes-ban adott hírt arról, hogy Székesfehérváron létrehozzák Európa legnagyobb filmes műhelyét, ám később kiderült, hogy a tárca ezt csak „erkölcsileg” támogatja.

Az ellenzéki politikus szerint Hiller minisztersége alatt kampánykormányzás folyt a kultúrában. „Mint tudjuk, a kulturális tárca jelenlegi vezetője, bár ennek időpontját nem hajlandó elárulni, még idén lemond, hogy minden erejét pártelnöki feladatainak szentelhesse” – mutatott rá Halász János, aki szerint Hillernek mielőbb távoznia kellene miniszteri posztjáról, hogy olyasvalakinek adja át a helyét, aki a magyar kultúra ügyét fontosabbnak tartja a személyes karrierjénél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.