Verespatak: Magyarország megkerülhető?

Magyarország elveszítheti beleszólási jogát a verespataki aranybánya engedélyezésébe, mivel a kanadai cég technikai megvalósítási tanulmánya azt sugallja: a beruházásnak egyáltalán nem lennének nemzetközi hatásai – értesült a Greenpeace. Úgy tudják: a dokumentummal kapcsolatban szerdáig lehet észrevételt tenni. A KvVM közleménye szerint Persányi Miklós már értesítette újonnan kinevezett román kollégáját arról, hogy hazánk nem támogatja az aranybánya megnyitását.

MNO
2005. 01. 10. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

.Magyarország elveszítheti beleszólási jogát a verespataki aranybánya engedélyezésébe – állítja a Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet. Mint közleményükben írják: értesüléseik szerint a Rosia Montana Gold Corporation decemberben benyújtott technikai megvalósítási tanulmányában olyan adatok szerepelnek, amelyek alapján Magyarország kizárható az engedélyezési folyamatból. A dokumentum – amely a környezetvédelmi hatásvizsgálat első lépéseként készült – ugyanis azt sugallja, hogy a beruházásnak egyáltalán nem lennének nemzetközi hatásai. A tanulmánnyal kapcsolatban január 12-ig, azaz e hét szerdáig tehetnek észrevételt román és külföldi civil szervezetek és magányszemélyek – írja a Greenpeace. „Ha a magyar kormányzat nem tesz azonnali diplomáciai lépéseket, a tanulmányt a román hatóságok ebben a formájában fogadhatják el. Ez esetben elmarad a (nemzetközi egyezmények által is kötelezővé tett) nemzetközi hatásvizsgálat, mindazon ígéretek ellenére, melyeket Persányi Miklós miniszter kapott a közben már lemondott román kormány környezetvédelmi miniszterétől” – hangsúlyozzák, kiemelve: a tanulmányt néhány nappal azután nyújtották be, hogy a romániai választásokat megnyerte az addigi ellenzék, valamint azután, hogy a magyar kormány nem emelt kifogást az unió által Romániának adott átmeneti mentességek ellen. – Ez utóbbiak közül több éppen a Verespatakon is alkalmazandó ciános bányászati technológiák alkalmazását könnyíti meg – teszik hozzá. A Greenpeace arra szólítja fel a magyar kormányt és a környezetvédelmi tárca vezetőjét, hogy haladéktalanul kezdeményezzék nemzetközi hatásvizsgálat indítását a Verespatakra tervezett aranybánya ügyében.

A szaktárca mai közleménye szerint Persányi Miklós levélben tudatta frissen kinevezett román kollégájával, hogy hazánk nem támogatja a Verespatakra tervezett külszíni aranybánya megnyitását. A környezetvédelmi miniszter egyben személyes találkozót kezdeményezett az aktuális ügyek megbeszélésére a román szaktárca vezetőjével – derül ki a KvVM közleményéből. Persányi levelében hangsúlyozta, hogy a projekt kiterjedése, nagyságrendje olyan jelentős, hogy nemcsak az ottani tájon ejtene súlyos sebet, hanem egy esetleges szivárgás vagy kiömlés nagy ciánkoncentrációjú szennyező anyagot juttatna a Tisza vízgyűjtő területére. Persányi Miklós hivatalos tájékoztatást kért a beruházás fejleményeiről is, hiszen a társaság nemrégiben benyújtott környezetvédelmiengedély-kérelméről is csupán a sajtóból tájékozódhattak a magyar szervek – teszik hozzá.

A közlemény megemlíti: 2005 elején tartja első ülését az az ad hoc szakbizottság, melynek felállításáról a magyar–román környezetvédelmi vegyes bizottság döntött. A szakbizottság a Tisza és a Maros vízgyűjtő területén – különös tekintettel a verespataki beruházásra – méri majd fel a lehetséges környezeti veszélyforrásokat.




A Körösök Völgye Natúrpark nyilatkozatban hívta fel a figyelmet arra: a tervezett beruházás megvalósítása közvetlenül Magyarországot is veszélyeztetheti. „Potenciális veszélyforrásként jelenne meg a beruházás, amely térségünk ivóvízbázisát is veszélyeztetheti. Térségünk ivóvize a Maros hordalékkúpjából származik, amely rendkívüli és páratlan ivóvízkincset rejt magába. A Dél-Alföld, valamint Békés megye jelentős része innen nyeri ivóvízszükségletét” – hangsúlyozzák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.