Capital (capital.de)
A német gazdasági magazin A vezető döntéshozók Merkelt akarják című tudósításában ismerteti a tekintélyes Allensbach közvélemény-kutató intézet vizsgálódásának eredményét.
Az intézet 509 reprezentatív módon kiválasztott, a gazdaság, a politika és a közigazgatás területén tevékenykedő döntéshozót kérdezett meg a lap megbízásából. Arra a kérdésre, miszerint „Kit látnának szívesebben kancellárként?” a válaszadók 68 százaléka a CDU jelöltjét, Angela Merkelt nevezte meg. Míg a hivatalban lévő Gerhard Schrödert már gyakorlatilag leírták, mindössze 27 százalék voksolt rá. A megkérdezettek 53 százaléka vélekedett úgy, hogy a CDU elnök-asszonya erős kancellár lenne.
Úgy tűnik, Schröder nem tud a választások előrehozásából profitálni – írja a magazin. A válaszadók kétharmada szerint a kancellár e döntésével egyszerűen „kapitulált a problémák előtt”. A megkérdezettek 59 százaléka szerint a döntés egyszerű „rövidzárlat volt”, melynek következtében – legalább is négyötödük szerint – véget ér Schröder politikai karrierje.
Amúgy az előrehozott választások gondolatával, majd mindegyik vezető – 92 százalékuk – egyetértett. A közvélemény-kutatás szerint 72 százalékuk vár az új kormány esetén javuló közhangulatot, sőt 85 százalékuk még a konjunkturális helyzet jobbra fordulására is számít.
Merkeltől a válaszadók 61 százaléka „igazi politikai korszakváltást” vár, 76 százalékuk „radikális reformpolitikát”, 66 százalékuk szívesen látna „komoly megszorításokat.” Ugyanennyien számolnak azzal, hogy a keresztény uniópártok által vezetett kormányt „erőteljes társadalmi összeütközések és tömegtüntetések fogják kísérni”. A válaszadók kilenctized része ezért szükségesnek tartja, „hogy a politika a jövőben erőteljesebben indokolja tetteit értékekkel”. Sőt 94 százalék szerint szükséges egy „hosszútávra elkészített jövőkoncepció.” „Merkelre rendkívül komoly várakozással tekintenek”– nyilatkozta a kutatást vezetője, Renate Köcher professzor asszony az Allensbach intézet igazgatója.
A megkérdezett személyek több, mint fele (53 százalékuk) egy CDU/CSU-FDP koalíciót látna a legszívesebben, 30 százalék szeretne abszolút kereszténydemokrata többséget, s csak 16 százalékuk tartana ideálisnak egy CDU/CSU-SPD nagykoalíciót. Az új kormányban a megkérdezettek háromnegyede szeretné viszontlátni a pénzügyminiszteri poszton a kereszténydemokrata Frieedrich Merzet, 54 százalék tartja a bajor belügyminisztert Günther Becksteint alkalmasnak, hogy ezt a posztot Berlinben is átvegye. Külügyminiszterként – mely hagyományosan a kisebbik koalíciós partner alkancellárának pozíciója – a legtöbben, 48 százalékkal Wolfgang Gerhardtot, a jelenlegi FDP frakcióvezetőt említették.
Die Welt (welt.de)
Törik a Párizs-Berlin-Moszkva tengely? című írásában teszi fel a német-francia kapcsolatokat firtató kérdését a konzervatív napilap Angela Merkel párizsi útjának apropóján.
A párizsi látogatáson tartózkodó Angela Merkel kijelentette, hogy győzelme esetén továbbra is az unió motorjának tekinti a német-francia kapcsolatokat. Ezt megerősítette a francia elnökkel folytatott másfél órás megbeszélésén is, ami lényegesen tovább tartott az eredetileg tervezettnél. Egyúttal Merkel azt is világossá tette, hogy a kancellár által ápolt Párizs-Berlin-Moszkva tengelyt nem kívánja tovább fenntartani.
A látogatás előtt a CDU vezető külpolitikusa Friedbert Pflüger a Le Figaro-ban megjelentetett cikkével keltett feltűnést, melyben a Párizs-Berlin-Moszkva tengelyt az unió győzelme esetére befejezetté nyilvánította. Pflüger aki a kancellárjelölt bizalmasának számít várhatóan komoly befolyást fog gyakorolni a Merkel- kormány külpolitikájára. Pflüger cikkében úgy fogalmazott, számos jó okot szolgáltatott arra a washingtoni kormány, hogy külpolitikáját bírálják. Azonban az Amerika-ellenes éllel megrendezett francia, német és orosz találkozók szinte kényszerítették a fiatal európai demokráciákat, hogy az Egyesült Államok oldalára álljanak, és ezzel hozzájárultak Európa megosztásához. Különösen bírálta Pflüger Königsberg 750 évi fennállása alkalmából megrendezett ünnepségeket, ahová Schröder mellett a francia elnököt is meghívta Putyin, de a szomszédos államok – Litvánia és Lengyelország – vezetőit nem. Ez az, amitől Pflüger szerint bizalmatlanság keletkezik az EU-n belül.
Ezért Pflüger kívánatosnak nevezte, hogy a következő francia, német és orosz találkozók ezért Európa megosztása helyett a bizalomépítést kell, hogy szolgálják. Ez lesz egy CDU/CSU vezette kormány külpolitikájának prioritása.
Pflüger írásában felszólított arra is, hogy a Törökországgal folytatott csatlakozási tárgyalásokat a privilegizált partnerséget célként szem előtt tartva folytassák. A török EU-csatlakozás kapcsán meglévő ellentétes álláspontokat nem érintette Merkel, de a véleményüket pontosan ismerik Párizsban- nyilatkozta a kancellárjelölt.
Menczer Tamás üzent Magyar Péternek- videó