A mentelmi bizottság elnöke közleményében úgy fogalmaz: az Orbán Viktor és házastársa vagyonával kapcsolatos nyilatkozatokból és közlésekből megállapítható, hogy a pártelnök-képviselő vagyona a budai villa jelzett növekedése alapján jelentősen gyarapodott. A törvény kizárja, hogy az elnök határozzon arról, hogy ez a növekedés lakótérnek minősül-e, valamint hogy Orbán Viktor és házastársa jövedelméből alátámasztható-e ez a gyarapodás – írta Géczi József Alajos.
Répássy: Géczi politikai megrendelést teljesít
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese úgy reagált a döntésre: a szocialisták – a kudarcba fulladt Orbán-bizottság után – folytatják a Fidesz elnöke elleni lejárató kampányukat, ennek jegyében a mentelmi bizottság MSZP-s elnöke „politikai megrendelésre” döntött a vagyonnyilatkozati eljárás megindításról. Az ellenzéki politikus szerint a döntéssel Géczi József Alajos „többszörösen megsértette a képviselők jogállásáról szóló törvényt”. Mint mondta, a vagyonnyilatkozati eljárás a törvény szerint ugyanis annak megállapítására irányulhat, hogy valósak-e a nyilatkozatban foglalt adatok, ugyanakkor sem a beadványtevő, sem a mentelmi bizottság elnöke nem vonta kétségbe Orbán Viktor vagyonnyilatkozatának valóságtartalmát.
Hozzátette: az eljárásban így nem vizsgálható az építési engedély kérdése sem. Répássy Róbert kijelentette: amennyiben a bizottság elnöke a Gyurcsány Ferenccel szemben kezdeményezett ügyben is elindítja a vagyonnyilatkozati eljárást, annak csak az lesz a magyarázata, hogy „fügefalevélként” szolgáljon az Orbán Viktor elleni lejárató kampánnyal szemben.
Megjegyezte: „árulkodó„, hogy vagyonnyilatkozati eljárást országgyűlési képviselővel szemben még sosem indított Géczi József Alajos, csupán most először tartotta fontosnak, hogy ezt megtegye.
Gyurcsánynak egyelőre csak levél megy
A mentelmi bizottság elnöke ma küldi el Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a felhívást, hogy nyilatkozzon a vele szemben kezdeményezett vagyonnyilatkozati eljárás ügyében – közölte Géczi József Alajos, a testület szocialista elnöke. A kormányfőnek a kézhezvételtől számított öt napon belül kell nyilatkoznia arról, hogy megalapozottnak tartja-e az ellene benyújtott beadványt, illetve akar-e javítani vagyonnyilatkozatán. A miniszterelnökkel szemben a gondola.hu internetes portál főmunkatársa kezdeményezett eljárást. Kifogásolta, hogy Gyurcsány Ferenc vagyonnyilatkozatában „nem került feltüntetésre a Budapest, II. Szemlőhegy u. 42. szám alatti ingatlanra vonatkozóan fennálló, lízingszerződésből fakadó jogosultság”.
Géczi József Alajos két hete bekérte Kiss Péter kancelláriaminisztertől a miniszterelnök vagyonbevallásának hiteles másolatát, valamint arra kérte Szijjártó Péter fideszes poltikust, az időközben már megszűnt Apró–Gyurcsány-vizsgálóbizottság volt elnökét, hogy bocsássa rendelkezésére a testület dokumentumait.
A mentelmi bizottság elnöke ezen kívül levélben kért egyértelmű állásfoglalást a Belügyminisztériumtól arról, hogy pontosan mit kell beleírni a képviselőitől eltérő köztisztviselői vagyonnyilatkozatba.
A kormányszóvivői iroda korábban azt közölte az eljárás menetéről: ha a kormányfő a mentelmi bizottság elnökének felkérésére kijavítja a vitatott részt, vagy ha a kezdeményezés nyilvánvalóan alaptalan, illetve ha a kifogásolt részt nem jelölte meg egyértelműen a megszabott határidőig a kezdeményező, nem indul eljárás. Mentelmi bizottsági eljárás indul azonban akkor, ha a miniszterelnök vitatja a kezdeményezésben foglaltakat, vagy nem tesz eleget a bizottsági elnök felkérésének.
(klubradio.hu, nepszava.hu, mno.hu)
Szörnyű buszbaleset Ausztriában: magyar diákok haltak meg