Még az Abu Graibon is túl

Az Amnesty jelentése rámutat, hogy Irakban a szövetségesek által folytatott gyakorlat, a jogtalan fogvatartás épp úgy ellentétes a nemzetközi joggal, mint a továbbra is folytatódó kínvallatások. A 14 ezer, vádemelés és ítélet nélkül őrzött fogoly közül 4 ezret több mint egy éve tartanak börtönben.

2006. 03. 06. 11:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A Szaddám Huszein-korszak és az Abu Graibban elkövetett kínzások borzalmai után sokkoló, hogy tudomásul kell venni: a többnemzetiségű erők foglyok ezreit őrzik vádemelés és ítélet nélkül” – jelentette ki a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva Kate Allen, az Amensty International brit csoportjának vezetője.

Legfrissebb jelentésében az emberjogi szervezet elítélte, hogy mintegy 14 ezer embert tartanak fogságban Irak területén anélkül, hogy ügyükben bármely bíróság valaha is ítélkezett volna. Az Amensty International úgy véli, hogy az Abu Graib börtönnel kapcsolatos botrányok kirobbanása semmiféle visszatartó erővel nem bírt, a kegyetlenkedések folytatódnak.

Kate Allen aláhúzta: amíg az amerikai és brit erő ítélet nélkül, titkos börtönökben tartják fogva a bebörtönözötteket, fennáll a veszélye, hogy a kínzások megismétlődnek anélkül, hogy ennek bármi következménye lenne. Az Abu Graib börtönön túl címet viselő, 48 oldalas jelentésben az emberjogi szervezet követeli, hogy a szövetségesek vessenek véget a titkos fogvatartásoknak, melyek ellentétesek a nemzetközi joggal.

A jelentés kiemeli a 43 éves Kamal Mohamed, tizenegy gyerekes családapa esetét, akit a szövetségesek két éve tartanak fogva vádemelés nélkül. Testvére az Amnestyt arról informálta, hogy Mohamed 20 kilót fogyott a börtönben, ahol gyakorlatilag éheztetik. A szervezet adatai szerint azok száma, akiket vádemelés nélkül több mint 2 éve tartanak fogva, meghaladja a 200 főt, míg az egy éve vádemelés nélkül szabadságuktól megfosztottak száma eléri a 4 ezret.

Az Amnesty jelentése rámutat, hogy nemcsak a jogtalan fogvatartás, de a kínvallatások folytatása is ellentétes a nemzetközi joggal, s továbbra is mindkettő tapasztalható Irakban.

Mindezközben az ENSZ bagdadi megbízottja, Asraf Dzsahangir Kazi kijelentette: nyugtalanítónak találja az emberi jogok iraki helyzetét a kormány belügyi alakulatainak működése és a rabokkal szembeni bánásmód miatt – közölte az AFP. Az ENSZ-tisztségviselő azokra a likvidálásokra utalt, melyekkel az iraki belügyminisztérium alakulatait vádolják. Kazi nyomást gyakorolt az iraki kormányra a kormányerők által fogvatartottak helyzete miatt is.

Ismét lefújták az iraki takarodót

A brit védelmi minisztérium cáfolta, hogy 2007-ben Nagy-Britannia visszarendeli csapatait az iraki nemzetközi erők kötelékéből. Előzőleg a Sunday Telegraph és a Sunday Mirror cikkezett a jövő évi brit csapatkivonásról, míg John Reid védelmi miniszter február 7-én kijelentette, hogy „közeleg az időpont”, amikor London megkezdi a kivonulást a koalíciós erők kötelékéből. A politikus nem nevezett meg konkrét időpontot. A védelmi tárca viszont a Sunday Telegraph és a Sunday Mirror értesüléseire reagálva cáfolta a 2007-es iraki kivonulás hírét. Amerikai részről a hadsereg szóvivője Bagdadban szintén tagadta, hogy a csapatkivonások bármely konkrét dátumát kitűzték volna.

Az Egyesült Államok 136 ezer, Nagy-Britannia 8 ezer katonát állomásoztat Irakban, míg a nemzetközi erők 21 ezer fős haderejét 26 résztvevő ország állítja ki. Dél-Korea 2006 végéig 3200-ról 2300 főre csökkenti iraki kontingensét, míg Olaszország bejelentette, hogy az év végéig kivonja 2600 katonáját.

Reuters, AFP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.