Bogdantcsikov: egy sikeres apparatcsik története

Szergej Bogdancsikovot, a korábbi szahalini vállalatvezetőt egy 1998-as számú kormány-rendelet tette meg a Rosznyeft elnökévé. Különösen bennsőségesen alakult kapcsolata az elnöki hivatal helyettes vezetőjével, Igor Secsinnel, Putyin bizalmasával, aki főszerepet játszott a milliárdos Mihail Hodorkovszkij letartóztatásában és a Jukosz szétverésében.

2006. 07. 13. 9:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

St. Galler Tagblatt (tagblatt.ch)

A kelet-svájci napilapban Marc Lettau „A kohéziós milliárdokról a nép dönt” című cikkében ismerteti a radikális jobboldali Svájci Néppárt (SVP) kezdeményezését. Svájc biztosítani kívánja a hozzáférését a nagy jövővel kecsegetető új uniós tagok piacához, azonban a berni parlament által ígért belépődíjról – a gazdasági különbségek leépítésére ígért egymilliárd svájci frankról – a polgárok november 26-án az urnáknál döntenek. Tegnap az SVP 70 000 aláírást nyújtott be az úgynevezett. „keleti segély” törvény ellen. Az SVP tegnap ismét hangsúlyozta, azért vált szükségessé a népszavazás, mert a szerintük hibás törvény megnyitja a kaput a szabályozatlan kifizetések előtt. Ráadásul további országok is várnak a uniós tagságukra, így ez újabb követeléseket rejt magában. A szövetségi állam azonban már így is 130 milliárd frankos hiánnyal küzd, ezért olyan elfogadhatatlanok olyan kifizetések melyekre Svájc „jogilag nem kötelezett” – véli az SVP.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Daniel Brössler A befolyásos férfi keletről című cikkében megrajzolja a Rosznyeft-tulajdonos orosz olajbáró, Szergej Bogdancsikov portréját. Az írás apropóját a Rosznyeft pénteki tőzsdei bevezetése szolgáltatja. A korábbi szahalini vállalatvezetőt egy 1998-as számú kormányrendelet tette meg a Rosznyeft elnökévé. Az időpont különös jelentőségét az adja, hogy kinevezésére még Putyin hatalomra jutása előtt sor került. Így Bogdancsikov a „Kreml Rt.” azon kevés vezetője közé tartozik, aki felemelkedését nem Putyin kegyének köszönheti. Ennek ellenére kiváló kapcsolatokat ápol a moszkvai hatalommal. Döntően ennek is betudható, hogy sikerült leszerelni egy Putyin által kívánt, és már be is jelentett Rosznyeft-Gazprom fúziót. Ettől a pillanattól Bogdancsikov nagyvadnak számított a moszkvai hatalmi dzsungelben. Különösen bennsőségesen alakult kapcsolata az elnöki hivatal helyettes vezetőjével, Igor Secsinnel, Putyin bizalmasával, aki 2004 óta áll a Rosznyeft felügyelő bizottságának élén. Secsin főszerepet játszott a milliárdos Mihail Hodorkovszkij letartóztatásában és a Jukosz szétverésében. A jelenleg Szibériában raboskodó korábbi Jukosz-főnök hangot is adott eme meggyőződésének, amikor a Süddeutsche Zeitungnak adott interjúban úgy fogalmazott: „A Jukosz szétverését Putyin segédje Igor Setschin Kreml közeli vállalkozók segítségével kezdeményezte.” A Secsin-Bogdancsikov duó hatékony volt. Állítólagos adótartozások miatt 2004 decemberében kalapács alá került a Jukosz leányvállalata, a Juganszknyeftegaz. A szinte ajándéknak számító áron, 9,4 milliárd dollárért szerezte meg a Baikal Finance Group nevű postaládacég. Néhány nappal később a vállalkozás már a Rosznyeft kezében volt. Így lett egy viszonylag rossz hírű állami vállalatból egyik napról a másikra az amúgy magáncégekből álló orosz olajvállalatok egyik legnagyobbika – egy olyan eljárásnak köszönhetően, melyet Hodorkovszkij ügyvédei simán lopásnak neveztek. „Úgy hisszük, hogy a Juganszknyeftegaz megvásárlásának ügye lezárult“, öntött bátorságot Bogdantcsikov magába és a potenciális Rosznyeft-befektetőkbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.