Munkahelyteremtés az egyetlen kiút

A Bild am Sonntagban Angela Merkel arról nyilatkozik, hogy a munkahelyteremtés az egyetlen lehetőség, hogy megállítsák a németországi szegénység terjedését. A Spiegel magazin a második világháború egyik utolsó rejtélyének megfejtéséről tudósít. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung az izraeli katonai és politikai vezetés előtt álló dilemmákat ismerteti.

2006. 07. 31. 8:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bild am Sonntag (bild.t-online.de)

A legnagyobb európai bulvárlap vasárnapi kiadása Javuló munkaerő-piaci adatok címmel készített interjút Angela Merkellel. A kancellár a vállalkozások terheinek enyhítésében látja a német gazdaság kitörési lehetőségét. Merkel egyelőre nem foglalkozik a Bundeswehr közel-keleti bevetésének kérdésével. Még az sem tudható, milyen lesz a békefenntartó erők ENSZ mandátuma. A németeknek amúgy is rendkívül óvatosnak kell lenniük ebben a térségben. A fegyveres részvétel mellett még számos más lehetőség kínálkozik arra, hogy Németország eleget tegyen nemzetközi felelősségének, ilyen például a libanoni hadsereg és rendőrség kiképzése.

Merkel egyetért azzal, hogy már nem elképzelhetetlen a Bundeswehr közel-keletre küldése. Ugyanakkor a Bundeswehr külföldi bevetésekre alkalmas kapacitásai lényegében kimerültek, mivel ott van Németország Kongóban, a legnagyobb kontingenssel képviselteti magát a Balkánon, jelentős egységeket állomásoztat Afganisztánban.

A kancellár úgy definiálja Berlin különleges történelmi felelősségét Izraellel szemben, hogy nem szabad elfeledni, a jelenlegi válság kirobbantója a Hezbollah. Hónapok óta rakétákkal lőtte Izraelt és elraboltak két izraeli katonát. A Hezbollah elvitatja Izrael létezéshez fűződő jogát. Történelmi kötelesség Izrael létjogosultságának támogatása. Merkel kijelentette: tisztában van a németországi szegénység méreteivel, hogy egyeseknek komoly kihívást jelent egy hűtőszekrény vagy egy mosógép megjavítása, ugyanakkor nem lát más lehetőséget, minthogy új munkahelyek létrehozásával erősítse a szociális hálót.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Mint egy ledöntött toronyház című írásában lelkendezik a második világháború egyik „utolsó nagy titkának” megfejtése, a Graf Zeppelin repülőgéphordozó megtalálása okán.
Július 1-én kifutott a kikötőből a lengyel kutatóhajó, amely eredetileg a Balti-tenger mélyén fekvő olajlelőhelyeket tervezte felkutatni, de 55 kilométerre a tengerparttól, 80 méteres mélységben a tenger fenekén szokatlan kiemelkedésre találtak.

A 60 évvel ezelőtt tűntek el a félkész német repülőgéphordozó nyomai a Keleti-tengeren. Azóta vitatkoztak a szakértők, mi okozhatta a 260 méter hosszú kolosszus pusztulását. Hivatalos változat szerint a háború után a szovjet flotta pusztította el, hogy gyakorolja rajta az amerikai anyahajók elpusztítását. Számos bombát robbantottak a hajó fedélzetén, mivel a Graf Zeppelin ennek is ellenállt, végül torpedókkal süllyesztették el.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap vasárnapi kiadásában Michael Borgstede Izrael lebecsülte a Hezbollahot című cikkében foglalkozik a közel-keleti válsággal. Izraeli tábornokok, politikusok, titkosszolgálati vezetők és főként újságírók csodálkoznak azon, miként történhetett meg, hogy a libanoni határon évekig növekvő feszültségről nem vettek tudomást. A felelősök természetesen mindig mások, így egy miniszter a titkosszolgálatokat vádolja a mulasztásokér. Miért nem volt pontos képe a hadseregnek a Hezbollah fegyverzetéről? Miért nem ismerték a határvidéken fekvő bunkerrendszer elhelyezkedését és kiépítettségét? Miért tartott két hétig egy tyrosi irányítóközpont megtalálása? S miért nem sikerül a régió legerősebb hadseregének megakadályozni, hogy az észak-izraeli városokat lőjék a primitív katyusa rakétákkal?

Suki Sachar tábornok, az északi haderők parancsnok-helyettese elismerte, a Hezbollah bunkerrendszere jól álcázott és kellően mély, ezért a légierő véletlen találatai aligha okozhatnak benne komolyabb károkat. Eran Carasso őrnagy is meglepődött a Hezbollah harcosok jó felszerelésén. „A legutóbbi időkhöz képest jóval több páncéltörő rakétájuk és aknájuk van. Úgy látszik az elmúlt hat évben alaposan kiképezték őket” – mondta. Egy, a dél-libanoni Bint Dzsbail faluban zajlott harcokban résztvevő izraeli katona pedig megállapította: „ezek kemény harcosok, nem olyanok, mint a palesztinok. Az ottani harcok, ahol nyolc izraeli katona elesett, 27 megsebesült, megmutatták, hogy főként kisebb kommandós egységek a közelharcban rendkívül sebezhetőek”.

Talán ezért döntött úgy a kormány csütörtökön, hogy elveti az izraeli hadsereg átfogó támadásának ötletét. A hadsereg vezetése éppen úgy, mint a külföldi hírszerzés vezetője, Meir Dagan bírálta a döntést. Nekik egészen más terveik voltak: egy két hónapos, átfogó támadás keretében kívánták a Hezbollahtól megtisztítani a Litani folyótól délre fekvő területeket. A hadsereg vezetése, elsődlegesen Tyrosig kívánt előrenyomulni, mert ebből a városból lövik ki Észak-Izrael irányába a katyusákat. A politikusok attól félnek, hogy megismétlődik a korábbi libanoni kudarc, ezért minden lépésüket gondosan mérlegelni kívánják.

A nevük elhallgatását kérő tábornokok panaszkodnak az akciókat megbénító óvatosság miatt: csak a szárazföldi csapatok erőteljes bevetése lenne képes az izraeli hadsereg erejét megmutatni a csatatéren- hangzik érvelésük. Egyben azonban a hadsereg vezetése, a kormány és az újságírók egyetértenek: Izraelnek világosan meg kell nyernie ezt a háborút. Ellenkező esetben komoly veszély fenyegeti a térség erőegyensúlyát.

Az Egyesült Államok is osztozik ebben a felfogásban, ezért nem kényszeríti Izraelt azonnali fegyverszünetre. Ha Olmert és Condoleezza Rice „tartós fegyverszünetről beszélnek”, melynek egyik meghatározó előfeltétele a Hezbollah érzékelhető meggyengítése. A harcok mostani befejezése a Hezbollahot erősítené. A libanoni síiták 96 százaléka támogatja egy csütörtöki közvéleménykutatás szerint a milíciát. A szunniták között támogatottságuk 73 százalékos, a libanoni keresztények között 54 ez a szám.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi lap Nem lesz sétagalopp Martinnak című cikkében kommentálja az EP képviselő Hans-Peter Martin indulását az október 1-én sorra kerülő osztrák nemzetgyűlési választásokon. Most már biztosra vehető, hogy az EP képviselő elindul az őszi parlamenti választásokon, megkezdi a szükséges támogató aláírások összegyűjtését. Az induláshoz szükséges 2600 aláírás összegyűjtésére augusztus 25-ig van ideje a képviselő támogatóinak. A párt hivatalos neve: „Martin polgárlistája – demokráciáért, az ellenőrzésért, az igazságért.” A csoportosulás programjában elsődlegesen a „megalapozott EU bírálat” mellett a politikusi privilégiumokkal, valamint a pártok ausztriai uralmával kíván foglalkozni.

A közvéleménykutatók szerint Martin pártjának jó esélye van arra, hogy elérje a négy százalékot és bejusson az osztrák nemzetgyűlésbe. Ugyanakkor a 2004-es EP választásokon elért 14 százalékot nem lesznek képesek megközelíteni. Günther Ogris, a Sora Intézet munkatársa ugyanakkor kijelentette: nem lesz számára sétagalopp. A közvéleménykutatók abban is egyetértenek, hogy Martin indulása elsődlegesen a proteszt szavazókat szippanthatja el az FPÖ-től, a BZÖ-től, valamint az SPÖ-től.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.