Sarkozy, a nagy reformátor „vallomása”

A konzervatív Welt a nyár franciaországi könyvpiaci szenzációjáról, Nicolas Sarkozy Vallomás című könyvéről számol be, mellyel a belügyminiszter megnyitotta elnökválasztási kampányát. A Frankfurter Allgemeine Zeitung részletesen foglalkozik a Lothar Matthäus felesége ellen Bécsben indult vizsgálatokkal.

2006. 07. 21. 8:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német lap bécsi tudósítója, Reinhard Olt Gyanú vetül Lothar Matthäusra című cikkében az osztrák ügyészségnek a magyar válogatott volt edzője és neje elleni nyomozásról tudósít.

Matthäus harmadik nejét, Marijana Kostit a bécsi államügyészség csalással, csempészéssel és adóeltitkolással vádolja. E tevékenység minden bizonnyal a szerb származású asszony által a budapesti Kempinski Hotelben üzemeltetett My Life nevű butikkal kapcsolatos.

A 15 St 294/06b számú akta a bécsi MCS-Group kereskedelmi társaság feljelentését rejti Marijana Matthäus ellen, aki korábban a cég tanácsadójaként tevékenykedett. Honfitársa, Miroljub Jakovljevi cégének áfa azonosítószámával Marijana Matthäus Olaszországban ruhákat és kiegészítőket vásárolt áfamentesen, összesen 400 ezer euró értékben, s azt részben budapesti, részben esküvői tanújának újvidéki, Stenstep nevű butikjában eladta.
Természetesen mindent tagad a szépséges Marija Matthäus, és a vádakat „teljesen hamisnak” nevezte. Egy tanú azonban az ügyben érintettként emlékezett meg Lothar Matthäusról is; azt vallotta, hogy a jelenlegi salzburgi edző egyik olaszországi bevásárlókörútjára elkísérte feleségét.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Lukas F. Streiff Etióp csapatok bevonulnak Szomáliába című cikkében az Afrika szarván kialakult válság legújabb történéseivel foglalkozik.
A válság kiváltója az a Szomália, melynek 1991 óta nincs kormánya. A Legfelsőbb Iszlám Bírói Tanács milíciái ellenőrzik az ország nagy részét, s szerdán már a nemzetközileg elismert átmeneti kormány székhelyére, a Baidoa tartományi központba is benyomultak. Ezt nem kívánták elfogadni az etióp hatalmi tényezők.

A szomáliai átmeneti kormánnyal szövetségben álló szomszéd mintegy 22 ezer katonát vonultatott fel a határra, és több század már átlépett szomáliai területre. Az iszlám vezetők először csak szóban fenyegetőztek: „Dzsihádot hirdetünk, amennyiben az etióp kormány nem vonja ki azonnal csapatait Szomáliából. Egy ideig várunk, hogy lássuk, teljesítik-e követeléseinket.”
Még áll az ENSZ által támogatott átmeneti kormány, melyet Abdullahi Juszuf sejk vezet, de saját országában már teljesen tehetetlen. Majdnem egész Szomália és a régi főváros, Mogadisu is a Legfelsőbb Iszlám Bírói Tanács befolyása alatt áll, mely az afganisztáni tálibokhoz hasonló rezsimet kíván létrehozni. Ennek megfelelően az ország kjelentős részén már bevezették az iszlám bíráskodást, a sáriát.

A Legfelsőbb Iszlám Bírói Tanács és az átmeneti kormány az eredeti tervek szerint e hét végén találkozott volna Kartumban, a szudáni fővárosban. Az ENSZ szeretné, ha mindkét fél fegyverszünetben állapodna meg, és később tárgyalásokat kezdene egy nemzeti egységkormányról. Csak így lesz összefogható az iszlamisták tekintélye, az átmeneti kormány nemzetközi támogatása és külföldi pénzei egy valóban felelős kormányzattá.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Gesche Wüpper Mindent magam írtam című cikkében ismerteti a francia elnökválasztás nagy esélyesének számító Nicolas Sarkozy legújabb könyvét.

Témoignage (Vallomás) a francia belügyminiszter legújabb 281 oldalas könyvének címe, melyben honfitársaival kívánja világlátását megismertetni. A könyvben alig veszteget pár szót legjelentősebb riválisára, Dominique de Villepin miniszterelnökre, rá csak néhány gonoszkodó megjegyzést tesz. Sarkozy egyetlen szóval sem foglalkozik miniszterkollégáival. A könyv – anélkül, hogy a szennyes kiteregetését célozta volna meg –, úgy tűnik, mégis bestseller lesz. Az XO Editions kiadó bejelentette: az első három napban olyan nagy volt az érdeklődés, hogy már a harmadik utánnyomáson dolgoznak. A teljes példányszám így eléri a 200 ezret, s ez egy politikus által írt könyv esetében abszolút kivételnek számít.

A konzervatívok várható elnökjelöltje a Vallomásban lendületes, pragmatikus politikusként kívánja önmagát láttatni, aki az átlagtól eltérő karriert tudhat maga mögött. Ellentétben a vezető francia politikusokkal, Sarkozy nem volt az ENA elit főiskola hallgatója. Sarkozy egy kevéssé monarchisztikus hatalmi jogosítványokkal ellátott elnök kíván lenni. „Az ötödik köztársaság alkotmánya 1958-ban kiváló volt... Ma azonban már kiütköznek gyengeségei és működési zavarai.” Sarkozy olyan elnököt szeretne, aki tevékenységéről rendszeresen beszámolna a parlament előtt. Ugyanakkor a kül- és a hadügy nem csak az elnök számára lenne fenntartva, hiszen ez „érthetetlen és demokratikusan megmagyarázhatatlan”. A miniszterelnök csak a kormányzati politikát koordinálná, s a kormányülés lenne a valódi viták színhelye.
Nem hiányoznak a Vallomásból az emberi pillanatok sem. Ennek megfelelően Sarkozy négy oldalon dolgozza fel feleségével, Céciliával való különválásának és kibékülésének történetét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.