Gyász: elhunyt Gregor József

Elhunyt Gregor József operaénekes – közölte a Szegedi Nemzeti Színház. A Kossuth- és Liszt-díjas kiváló művészt 66 éves korában, pénteken érte a halál. A hosszan tartó, súlyos betegségben szenvedő művész pénteken délelőtt vesztette az eszméletét, s pénteken délután hunyt el. Gregor Józsefet a Szegedi Nemzeti Színház saját halottjának tekinti.

MNO
2006. 10. 27. 15:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világhírű magyar basszista 1940-ben, Rákosligeten született. Nem készült énekesnek, hegedülni tanult. Énekére a rákosligeti katolikus templomban figyelt fel egy zenetanár, aki rávette: menjen felvételizni a konzervatóriumba. Gregor József 1957-től a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola növendéke volt, de tanulmányait három év után félbehagyta. Ezután felvételét kérte a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola ének tanszakára. A vizsga sikerült ugyan, de a Zeneakadémiát sem fejezte be.

Énekesi pályája tulajdonképpen a Magyar Néphadsereg Művészegyüttesének férfikórusában kezdődött, amelynek 1958 óta tagja volt. 1964-ben innen ment szegedi próbaéneklésre, ahol azután tizennégy esztendeig dolgozott a legendás karmester, Vaszy Viktor irányítása alatt.

Gregor József 1987-ig dolgozott a Szegedi Nemzeti Színház magánénekeseként, 1976-tól a budapesti Operaház állandó vendégművésze, 1987-89-ben a győri Kisfaludy Színház tagja, ezután a szegedi operatársulat igazgatója volt.

Az opera-repertoár minden nagy basszus szerepét elénekelte. Érdekesség, hogy Verdi Falstaffja ugyan nem basszus-szólam, Gregor szegedi fellépéseinek mégis egyik legnagyobb sikerét aratta ebben a szerepben.

Énekelt a milanói Scalában, a New York-i Metropolitanben, visszatérő vendége a houstoni operának, fellépett Európa szinte minden operaházában. Legemlékezetesebb szerepei: Figaro (Mozart: Figaro házassága), Leporello (Mozart: Don Giovanni), Szókratész (Telemann: A türelmes Szókratész), Mefisztó (Gounod: Faust). Az operákat eredeti nyelven, olaszul, németül, oroszul, csehül, az oratóriumokat latinul énekelte.

Száznál több lemezt készített, több ezer operaelőadásban és hangversenyen működött közre, számos rádió-és tévéfelvétele van. Gregor József 2003-ban 1 forint jelképes gázsiért állította színpadra Verdi Don Carlos című operáját a Szegedi Nemzeti Színházban. A budapesti Broadway-n, a Nagymező utca aszfaltján ő is elhelyezte lábnyomát, ezzel a magyar előadó-művészet halhatatlanjai társulatának tagja lett.

Művészetét rangos kitüntetésekkel ismerték el: 1974-ben Liszt-díjat kapott, 1979-ben érdemes művész, 1983-ban kiváló művész lett. A Kossuth-díjat 1999-ben vehette át, a Székely Mihály-emlékplakettet pedig 2002-ben. Kiemelkedő művészi tevékenysége elismeréséül ez év október 22-én a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal Kitüntetés (polgári tagozat) kitüntetésben részesült. A díjat betegsége miatt a felesége vette át.

Gregor József ez év szeptemberében jelentette be, hogy befejezi 48 évvel ezelőtt megkezdett énekesi pályafutását, és nem vállal több fellépést sem színházban, sem koncertpódiumon.

„Nagy fáradtságot érzek. Valószínűleg az elmúlt 48 évét. 1958-ban kezdtem énekelni, azóta nem volt megállás. (...)Végigcsináltam a rendkívül sűrű előző évadot, most viszont hosszú gondolkodás után eldöntöttem: nem lépek fel többet” – nyilatkozta a Délmagyarország című napilapnak.

Székhelyi: szegényebb lett a Föld

Gregor József meghatározó tagja volt a szegedi teátrum operatagozatának és az egész magyar színikultúrának – mondta Székhelyi József. Hozzátette: „elvesztésével szegényebb lett a Föld, és gazdagabb a túlvilág”. A Szegedi Nemzeti Színház és a közönség Molnár Ferenc Játék a kastélyban című darabjának péntek esti premierje előtt egyperces néma főhajtással emlékszik majd a kiváló operaénekesre – közölte a direktor.

Botka:Óriási veszteség érte a magyar kultúrát

„Óriási veszteség érte a magyar kultúrát és Szeged városát Gregor József operaénekes halálával” – mondta Botka László polgármester, aki elrendelte, hogy az elhunyt művész tiszteletére tűzzenek ki gyászlobogót a városházára. Gregor József Szeged díszpolgára volt, így a város díszsírhelyet ajánl fel számára – tudatta a politikus.

Szombaton és vasárnap 10 és 18 óra között a városháza elé kihelyezik Gregor József mellszobrát, melyet a polgármester ajándékozott a művésznek a 65. születésnapjára, aki azonban a szobrot a városházán hagyta. A szegediek itt helyezhetik el az emlékezés virágait és mécseseit.

Fidesz: pótolhatatlan veszteség

A magyar komolyzenét pótolhatatlan veszteség érte Gregor József halálával. A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség részvétét fejezi ki mind a családtagoknak, mind pedig az opera szerelmeseinek, akik számára Gregor József halála fájdalmas űrt hagyott hátra- írja közleményében a Fidesz.

„Gregor József elkötelezett művész volt, olyan elkötelezetett művész, aki tisztában volt azzal, hogy a tehetség nemcsak adottság, de kötelezettség is. Kötelezettség a nemzetet érintő nagy kérdésekben való állásfoglalásra. Gregor József saját bevallása szerint baloldali elkötelezettségű volt, amikor azonban a határon túli magyarság kérdése került elő, nem bal- és jobboldal, hanem nemzeti elkötelezettség alapján döntött. A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség országgyűlési képviselőcsoportja és elnöksége nagy megtiszteltetésnek tartja, hogy ha csak egy rövid ideig is, Gregor Józseffel egy célért küzdhetett – olvasható Navracsics Tibor frakcióvezető közleményében.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.