Globex-per: felmentést kért Vellai ügyvédje

Minden vádpont alóli felmentését kérte Postáné Vellai Györgyike védője tegnap a Fővárosi Bíróságon, ahol a Globex-ügyben a védőbeszédek hangzottak el. A holding egykori tulajdonosa, Vajda László védelmében hétfőn mondja el beszédét ügyvédje.

2006. 11. 16. 16:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elsőrendű vádlott, Postáné Vellai Györgyike minden vádpont alóli felmentésére tett indítványt védője, Bús Béla tegnap a Fővárosi Bíróságon. A többmilliárdos sikkasztás miatt indult Globex-ügyben a holding egykori tulajdonosa, Vajda László védelmében hétfőn hangzik el az ügyvédi perbeszéd. Egy hete kért az ügyész letöltendő szabadságvesztést mindkét vádlottra. A Fővárosi Főügyészség szerint a Vellai és társai nem létező értékpapírok kibocsátásában, száz fölötti kisbefeketető megkárosításában, két fővárosi és a soproni önkormányzat portfoliójának elherdálásában, a Hotel Rózsadomb körüli tulajdonlási anomláiákban, illetve egyéb cselekményekben bűnösek. A vád szerint a 1996 és 1998 között elkövetett cselekményekkel összesen több mint hatmilliárd forintos kárt okoztak sikkasztással, hűtlen kezeléssel, illetve tőkebefektetési csalással.

Postáné ügyvédje ugyanakkor állította: a Globex cégcsoport ténylegesen ingatlanfejlesztésre jött létre, nem álcázott „pénztermelésre”. Az 1990-es évek elején még virágzó társaság ellen 1996 körül hatósági eljárásdömping indult, amihez még a gáncsoskodó riválisok is hozzájárultak. A védő szerint a rendőrnyomozók és az általuk felkért szakértők teljesen alkalmatlanok voltak a gazdasági folyamatok megítélésére, ugyanis úgy vizsgálták az ügyet, mint egy gyilkosságot. Kihallgattak több száz tanút, ahelyett, hogy a szakkérdéseket vizsgálták volna. Azonban az új szakértők és a védelem bebizonyította, hogy a vád nem állja meg a helyét – fogalmazott Bús Béla.

Az ügyvéd vádpontonként elemezve az eljárást hangsúlyozta: egyik kisbefektetői tartozás sem járt le 1998-ban, a büntetőeljárás megindulásakor. Amelyikük jelezte igényét, azzal a felszámoló megállapodott. Szerinte a fővárosi XVIII. és XIX. kerületi önkormányzatok portfoliójának kezelése jogszerű volt, az elszámolás megtörtént és az önkormányzatoknak nem keletkezett kára. Ugyanígy vélekedett a soproni önkormányzat 3,2 milliárdos vagyonának kezeléséről is. Arra hivatkozott, hogy a soproni önkormányzat két évvel ezelőtt írásban nyilatkozott arról: a Globexszel elszámolt, polgári jogi igényét visszavonta, semmilyen követelése nincs. Az ügyvéd a Hotel Rózsadombbal összefüggő vádpontban is felmentést indítványozott. Az ügy összesen tíz vádlottjának védőbeszédei még várhatóan több tárgyalást vesznek igénybe, ezután hirdet a bíróság elsőfokú ítéletet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.