– Már látható, hogy a hazai készletek várhatóan egy hónappal korábban, április végére elfogynak. A hiányzó krumplit importból kell fedezni. Mivel külföldön is kevés termett belőle, az ára másfél-két euróra szökött, ezért nálunk is jelentősen drágulhat – jelezte Szentirmay András, az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács elnöke az elmúlt héten.
A hazai kiskereskedelemben 160-180, csomagolva 200 forint körül mozog kilója. Termelői ára több mint 80 százalékkal emelkedett a tavalyi év első hónapjához viszonyítva. A kedvezőtlen időjárás miatt az eddigi 550-600 ezer tonna helyett csak mintegy 450 ezer tonnát takarítottak be tavaly Magyarországon. A gumóhiány oka emellett a termőterület évi mintegy 7-10 százalékos csökkenése is. A nyolc évvel ezelőtti, 57 ezer hektár helyett már csak 21 ezer hektáron termelnek burgonyát.
Tavaly ősszel a szárazság miatt a konkurens uniós államokban is kisebb hozamok voltak. Így a krumplijáról híres Lengyelország is nálunk vásárolt, részben a jó árfekvés miatt, tavalyi készletei ugyanis kimerültek éppúgy, mint a német raktárkészletek. Csehországban és Szlovákiában ínség és drágaság van burgonyából. Kelet-Európa a holland túlkínálatra szorul, ám annak csaknem 200 forintos nagybani ára számunkra megfizethetetlen.
– A hazai krumplitermést bizonytalanná teszi, hogy döntően a kisüzemi vetésterületekről származik. A kistermesztők zöme nem tervez vele hosszú távon. Folyton korrigálják a vetésterületet: ha egyik évben jó árat kapnak érte, utána még többet vetnek, ami miatt a piaci árak leesnek.
Ez történt 2004–2005-ben, amikor 20-30 forint volt az étkezési burgonya ára. Például Bács-Kiskun megyében a 3,5-4 ezer hektár termőfelületnek csak a harmadát műveli stabilan krumplitermesztő nagygazdaság – festett helyzetképet Farkas Zoltán, az FVM Bács-Kiskun megyei hivatalának munkatársa. A krumplival legfeljebb azok a kistermesztők számolnak tartósan – például a Nyársapát és Csemő környékiek –, akik csak a betárolható zöldségféléket tudják eladni. A vetőgumópiacon egyelőre nem lehet következtetni a termesztők szándékára.
A vetőburgonya kilóját most 100-200 forint között tudják beszerezni. Farkas Zoltán úgy tudja, hogy jelenleg az UT1, UT2 minőségű szaporítóanyagból is van elegendő.
(vg.hu, lanchidradio.hu)
„Karácsony Gergely félretájékoztatja a budapestieket”