Hospice képzést tervez a Debreceni Egyetem

Az egészségügyi reform megszorításai miatt megüresedett ágyain gyógyíthatatlan betegek speciális ellátását tervezi a Debreceni Egyetem. Az ápolószemélyzet képzését várhatóan a következő szemeszterben elkezdik, ezt követően születhet döntés arról, melyik klinikán alakítanak ki egy tíz-húsz ágyas részleget erre a célra – jelentette be szombaton Fésüs László rektor a gyógyíthatatlan betegekért indított Méltóság mezeje program debreceni rendezvényén.

2007. 10. 13. 11:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Hospice Alalpítvány által kezdeményezett program keretében a város főterén ismert személyiségek – köztük Bölcskei Gusztáv református püspök, a zsinat egyházi elnöke, Kósa Lajos polgármester Halmosi Zsolt Hajdú-Bihar megyei rendőrfőkapitány, Sándor Tamás, a DVSC labdarúgója, Cserhalmi György színművész és Dobó Kata, a Méltóság mezeje akció arca – öt iskola gyermekeivel közösen nárciszt ültettek az élet és az elmúlás tiszteletére. Muszbek Katalin, az alapítvány elnöke a kezdeményezés legfőbb céljaként jelölte meg, hogy változtatni kell az ember halálhoz fűződő viszonyán, azt az élet természetes velejárójaként kell értelmezni, a haldoklót pedig nem szabad magára hagyni, segíteni kell abban, hogy emberi méltóságát mindvégig megőrizhesse.

Bente Angell-Hensen, Norvégia nagykövete elismeréssel szólt a Debrecenben folyó angol nyelvű orvosképzésről, amiben több száz norvég diák is részt vesz, és üdvözölte az egyetem kezdeményezését, valamint azt, hogy a város Budapest után a vidéki Magyarországon elsőként karolta fel a Magyar Hospice Alapívány kezdeményezését. Hangsúlyozta, a rossz életkilátásokkal járó daganatos betegségek Magyarországon és Norvégiában egyaránt aggasztóan szaporodnak, hovatovább, minden embernek számolnia kell azzal, hogy barátai, rokonai körében előbb-utóbb találkozik a rák problémájával. Ezért is fontos, hogy olyan kezdeményezésekkel, mint a Méltóság mezeje, közelebb kerüljünk bajbajutott embertársainkhoz – mondta.

A program debreceni gazdája, Porkoláb Gyöngyi rámutatott, a gyógyíthatatlan betegekhez fűződő viszony emberibbé tételére, a halál természetes voltának feldolgozására, elfogadására gyermekkortól kell nevelni a jövő nemzedékét. Ehhez viszont szükség van a szülőkre is, ezért indították el idén öt iskolában az édesanyák és édesapák bevonásával a Méltóság mezeje programot. A szenvedő emberrel való együttérzést, a gondoskodást, és a segítségnyújtást zászlójára tűző program keretében október közepétől kéthetes előadássorozatot rendeznek gyermekek és felnőttek számára, a Gönczy Pál Általános Iskolában pedig a nárcisz jegyében szabadtéri sütéssel, lovaglással egybekötött kézműves délutánt szerveznek 26-án az Élet szép, légy vidám címmel.

A református általános iskola novemberben indítja el Szülők iskolája című sorozatát a programban részt vevő öt iskola érdeklődő szülői számára, decemberben jótékonysági koncertet és karácsonyi műsorokat terveznek az idősek otthonában és a klinikákon. A jövő év első, januári programjának, a Nagyi és én címűnek az Ibolya Utcai Általános Iskola lesz a gazdája, februárban pedig a város hátrányos helyzetű gyermekeinek egy részét nevelő Nagysándor József Általános Iskola ad otthont Az élet érték című vers-, és prózamondó versenynek.

Márciusban a Vénkerti Általános Iskola gondozásában rajz- és virágkötő verseny lesz Az élet szép – az élet minden….címmel. A nagyszabású programsorozat áprilisba, a nárcisz virágzásának idején az öt iskola közös gálaműsorával zárul.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.