Mi lesz később? Takarékoskodjanak jobban a németek!

A Die Welt szenteste alkalmából a németek vallásosságának mélységéről elmélkedik. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungban Hans-Werner Sinn karácsonykor is takarékosságra szólítja fel a németeket.

2007. 12. 24. 9:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap vasárnapi kiadásában Lisa Nienhaus. A pénztárcánkban van a szavazócédulánk címmel készített interjút Hans-Werner Sinnel, a müncheni IfO gazdaságkutató intézet vezetőjével. Hans-Werner Sinn az egyik legismertebb és leggyakrabban idézett német közgazdász. Elsődlegesen a gazdasági folyamatoknak a mindennapokban kifejtett hatását vizsgálja. Ismertségét A bazár gazdaság című könyve hozta meg, amelyben betegségtünetnek tartja a német gazdaság exportsikereit. Ezt ugyanis magas munkanélküliséggel, csökkenő belföldi termelési mélységgel vásárolják meg, ami annyit jelent: a sok termék egyre több alkatrésze származik a világ más részéről és nem Németországból. Sinn szerint a németek az idén karácsonykor is túl sokat fogyasztanak és túl keveset takarékoskodnak. Tekintettel a küszöbön álló, fenyegető demográfiai gondokra, a németeknek lényegesen kevesebbet kellene költeniük, hogy később valamivel többet fogyaszthassanak. Egész életükre elosztva természetesen ez nem jelent kevesebb fogyasztást, de életük végére kell a fogyasztás nagyobb részét átütemezni – írja a lap. A fiataloknak mindenképpen tanácsos lenne, hogy a zsírosabb esztendőkben minél többet tegyenek félre. Egy terméket nemcsak a fizikai tulajdonságai, hanem az előállítási folyamat is meghatározza – állítja a közgazdász. Ha az emberek egyfajta előállítási módot támogatnak és ha erről bizonyítvány is készíthető, akkor ennek megfelelő árat kérhetnek termékükért –fogalmazott Sinn.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Matthias Kamann Álszent szülők ilyenkor templomba küldik gyermekeiket címmel ismerteti a karácsonyi vallási szokásokat. Karácsonykor ismét tele vannak a templomok, de többnyire nem a hit tereli be az embereket: sokkal inkább a rítus, valamint az a tény, hogy gyermekeikbe beleneveljék, a vallás a polgári létforma része. Az, hogy pontosan karácsonykor foglalkozunk olyan sokat a hittel, azt bizonyítja, hogy milyen szorosan összekapcsolódik az életrajz és a vallás. A karácsonyi gyermekkori emlékek és a szülői örömök, minden másnál jobban érzékelteti a németekkel, mennyire szorosan kapcsolódnak a valláshoz. A vallásosságnak eme életrajzi fixáltsága nem magától értetődő. A szerző szerint a vallás származhat a reflexióból, megvilágosodásból és extázisból. Ebben az esetben más ünnepek lennének fontosak, mint például a nagypéntek és a húsvét, illetve a pünkösd. Ugyanakkor a legtöbben ezeket a vallási tartalommal történő tudatos szembesülési lehetőséget kihasználatlanul hagyják elmúlni, ezzel szemben alig valaki hagyja elmulasztani a karácsonyi megbizonyosodást és az ehhez tartozó korai gyermekkor élményeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.