Portugal Diário
A népszerű Portugal Diário internetes kiadása közölte, hogy a teljes halászszakma – az összes halász és hajótulajdonos – most már biztosan sztrájkol péntektől a magas üzemanyagárak miatt. A május 30-án kezdődő, meghatározatlan idejű sztrájk azért nem marad el, mert a mezőgazdasági és halászati tárcavezető, Jaime Silva tárgyalás helyett szerencsétlen nyilatkozatokat tett a múlt héten. Silva közölte, hogy a hajótulajdonosok siránkozás és további állami támogatásra való ácsingózás helyett inkább pályázzanak az uniós pénzekre, mert nem csak őket sújtják a magas üzemanyagárak. António Miguel Cunha, a Halászipari Hajótulajdonosok Egyesületének vezetője viszont emlékeztette a minisztert, hogy az Európai Unió korlátozásai miatt kellene kiemelt módon támogatni őket, és állításai különben sem állják meg helyüket.
Jornal de Notícias
A független Jornal de Notícias cikke arról írt, hogy a gazdák elgondolkodtató figyelmeztetést intéztek az államhoz és a kőolajtermelő országokhoz: ismét igavonó állatokat alkalmaznak, mert nem bírják tovább fizetni a magas olajárakat. Félreteszik az erőgépeket, mert a folytonos áremelkedés miatt már nem éri meg használni őket, és könnyen elképzelhetőnek tartják, hogy helyükbe mindenhol visszatérnek a hajdani „szamaras és ökrös idők.”
El País
A szocialista kormányhoz közeli spanyol El País is meghökkentő írást közölt. A Perui Sportintézet vezetője az államfő, a szociáldemokrata Alan García kérésére bejelentette a másfél héttel ezelőtti, limai uniós és latin-amerikai csúcstalálkozó tapasztalatain fellelkesülve, hogy olimpiát szeretnének rendezni. Mercedes Aráoz külkereskedelmi miniszter asszony megerősítette: a perui szándék nem tréfa, az elmúlt csaknem hét év tartós gazdasági fellendülését kihasználva hazája már képes felvenni a versenyt más országokkal.
A cikkíró azonban figyelmeztetett: bár a dél-amerikai ország évtizedek óta először mondhatja el magáról, hogy tartós a fellendülés – 2007-ben 8,3 százalékkal nőtt a GDP, idén pedig 6 százalékra számítanak –, nem minden lakos részesül a konjunktúra áldásaiból. A szegénynek nevezettek aránya az eltelt időszakban mindössze 6 tizedet csökkent – idén a teljes (27 milliós) lakosság 42,5 százaléka –, és messze elmarad a 2011-ig, azaz az elnöki ciklus végére kitűzött 30 százalékos aránytól.