elmundo.es – Spanyolország
A legolvasottabb spanyol jobboldali napilap gazdasági rovatának legfrissebb híre, hogy a spanyol baloldali kormányfő közölte a két legnagyobb baloldali szakszervezettel és a munkaadókkal tartott egyeztetés után: szigorú lesz a következő évi költségvetés. Ennek ellenére a kommunista Munkásbizottságok (CC.OO.) egyik vezetője bírálta José Luis Rodríguez Zapatero szocialista kormányfőt, mert kidolgozatlan tervezettel állt elő az egyeztető tárgyalásra. Ignacio Fernández Toxo elismerte, valóban súlyos az ország helyzete, és nehéz időszak vár rájuk, de főleg azt kifogásolta a spanyol sajtóorgánumnak adott nyilatkozatában, hogy a kormány későn hívta őket egyeztetni. Attól tart, hogy a mostani kormányajánlat lesz a végleges változat, abba pedig szakszervezete nem megy bele. A rovat újabb rossz híre, hogy súlyosbodik az Egyesült Államokból begyűrűző jelzáloghitel-válság hatása. Az emiatt kialakult spanyol építőipari és ingatlanválság következtében még kevesebb spanyol jelzáloghitelt felvett adós tud (időben) fizetni, sőt a lakásépítések száma is tovább csökkent – az uniós tagállamok közül Spanyolországban nem adták el vagy nem építették meg a legtöbb lakást –, ezért az ágazatban dolgozóknak további elbocsátásokra és alacsonyabb fizetésekre kell számítaniuk.
diarioeconomico.sapo.pt – Portugália
A portugál gazdasági napilap vezető híre: egy közvélemény-kutató intézet májusi felmérései alapján a megkérdezettek csaknem háromnegyede borúlátó az ország gazdasági kilátásaival kapcsolatban. A Marktest kérdésére – romlik vagy javul a portugál gazdaság helyzete jövőre? – úgy válaszolt a portugálok 72 százaléka, hogy jövőre tovább romlik az ország gazdasági helyzete. Minden száz portugál csaknem kétharmada (59,6 százalék) pedig arra számít, hogy saját családja helyzete sem lesz biztatóbb egy év múlva.
publico.clix.pt – Portugália
Minden mérvadó portugál lap, köztük a független napilap is beszámolt a portugál nyelvérettségi botrányáról: a Portugál Tanárok Egyesülete (APP) kétségeit fejezte ki, hogy a több mint 60 ezer érettségizőnek tudnia kellett volna a választ olyan kérdésekre is, vagy ismerniük kellett volna olyan szakkifejezéseket is, amelyeket még nem tettek kötelezővé sem az általános, sem a középiskolákban. Sőt a minisztérium csak tízórás késéssel küldte el a javítókulcsokat, holott a minisztériumi előírások szerint rögtön az írásbeli vizsga végeztével vagy már a vizsga alatt kellett volna eljuttatnia az iskolákba.