elmostrador.cl, elmercurio.com – Chile
A legolvasottabb chilei lap, a baloldali El Mostrador a tanárok és a diákok tiltakozásáról írt, akik a nélkülük megtárgyalt új oktatási törvény ellen tüntetnek. A lap megemlítette, hogy az összes olyan iskolából jöttek tanárok és diákok, amelyeket az önkormányzatok tartanak fenn vagy magánkézben vannak, de mégis kapnak állami támogatást. Szerdán a tanárok nem voltak hajlandók tanítani, és a tanárok szakszervezetének vezetője reméli, a kormány megértette, hogy diákok és tanárok lényeges változásokat akarnak az oktatási rendszerben. A konzervatív El Mercurio hozzátette, hogy a jobboldali ellenzék koalíciója azért nem hajlandó sürgősen tárgyalni az új oktatási törvényt, mivel megállapodásuk ellenére őket is kihagyták az egyik fontos egyeztetésből. Ha mégsem fogadják el a törvényt, akár meg is bukhat a szocialista-kereszténydemokrata kormánykoalíció.
Minden mérvadó chilei lap, így a konzervatív napilap is foglalkozott a kamionosok immár két napja tartó sztrájkjával az üzemanyagválság miatt. A tiltakozó akciók következtében a legtöbb városba nem jutnak el az élelmiszerek, de nehézségekbe ütközik a vidék ellátása is.
elpais.es – Spanyolország, folha.uol.com.br – Brazília
Lula kihasználja Chávez hibáit – írja a spanyol baloldali kormányhoz közeli El País egyik elemzése, amelyből a legolvasottabb brazil napilap, a Folha de Sao Paulo hosszan idézte a Brazíliára vonatkozó előnyös passzusokat. A szerző szerint a venezuelai elnök, Hugo Chávez hibái erősítik a latin-amerikaiak együvé tartozásának érzését, hiszen hozzá képest a szintén baloldali brazil elnök, Luiz Inácio „Lula” da Silva mérsékelt, tehát elfogadható politikus. Ha nem lenne Chávez, akkor Lulának ki kellene találnia, hogyan tudja használni előnyeit Brazília javára.
Lula kezdeményezése, a május 23-án megalakított Dél-amerikai Nemzetek Uniója és Brazília betöltheti azt az űrt, amit az Egyesült Államok hagyott Latin-Amerikában, mialatt Bush elnököt teljesen lekötötte nagyszabású közép-keleti kalandja Irakban és Afganisztánban. Az új orgánum az Egyesült Államok befolyása alá tartozó Amerikai Államok Szervezetének alternatívája, felépítése erősen emlékeztet az Európai Unióéra, és ami a dél-amerikai államok többsége számára ennél fontosabb, már a szuperhatalom nélkül. A térségi és a nemzetközi helyzet eddigi alakulása tehát erősíti Brazília kedvező arculatát, és azt az érzést, hogy Brazília nagyhatalomra teremtett ország – vonja le a következtetést a spanyol szerző.