folha.uol.com.br – Brazília
A legolvasottabb brazil napilap közölte, hogy a baloldali államfő, Luiz Inácio „Lula” da Silva megadta az engedélyt Carlos Mincnek, a környezetvédelmi miniszterének, hogy létrehozza az egyelőre 3000 fős környezetvédelmi rendőrséget. Az új testület megszervezésére az egyre szaporodó környezetvédelmi bűncselekmények megelőzésére került sor, főleg a legvédettebb természetvédelmi területen, Amazóniában.
eldeber.com.bo, la-razon.com – Bolívia, tercera.cl – Chile
Bolívia bonyolult politikai válsága továbbra sem oldódott meg: a Dél-amerikai Nemzetek Uniója (UNASUR) rendkívüli ülésen tanácskozik a chilei fővárosban a helyzet megoldásáról a bolíviai elnök, Evo Morales jelenlétében. Az egymással szemben álló felek sajtója bő terjedelemben foglalkozik az óráról órára változó helyzettel: a spanyol érdekeltségű fővárosi La Razónban többek között arról olvashatunk, hogy a kormánypárti hívek erővel lépnek fel azon városok ellen, amelyek elfoglalták a kormányhivatalokat, főleg a kormányellenes erők székhelyén, Santa Cruzban. Közben súlyosbodott az egyik áldozat állapota: agyhalottnak nyilvánították az orvosok. A 25 éves ellenzéki fiatal részt vett a Santa Cruz blokádját megszüntetni akaró kormánypárti és ellenzéki csoportok szombati összecsapásában. Ha ő is életét veszti, akkor vele együtt már több mint harmincra emelkedik a csütörtökön újrakezdődött zavargások halálos áldozatainak hivatalos száma. A hétvégére helyreállították a földgázszállítást a két legfontosabb szomszédban, Argentínába és Brazíliába, de a városokat elszigetelő blokádok miatt az egész országban hiánycikk a földgáz és a fűtőolaj, akárcsak a benzin. A konzervatív chilei La Tercera közölte, hogy a szocialista Michelle Bachelet elnök asszony által összehívott tanácskozáson az UNASUR tizenkét vezetője közül csak három állam (Peru, Suriname és Guyana) képviselője nem jelent meg, hogy gyorsan elemezzék a kialakult válságos helyzetet. A legnagyobb ellenzéki tartomány, Santa Cruz székhelyének lapja, az El Deber is hangsúlyozza, hogy a tárgyalások elkezdődtek a felek között, és talán van esély a megbékélésre. Nemcsak az ellenzéki lap írja, hogy a legészakibb tartományban, Pandóban a kormánynak nem sikerült teljesen érvényesíteni a rendkívüli állapotot – vasárnap a gyülekezés korlátozása ellenére mintegy 400-an tüntettek Morales ellen. Minden mérvadó lap emlékeztetett, ha elfogják Leopoldo Fernándezt, Evo Morales elnök döntése alapján 30 év börtön vár a lázadó Pando tartomány prefektusára. Közben vasárnap távozott az országból Philip Goldberg, az Egyesült Államok még csütörtökön kiutasított nagykövete, aki sajtótájékoztatóján cáfolta az ellene felhozott vádakat, és megfenyegette Bolíviát: még súlyos következményei lesznek a szerinte elhamarkodott elnöki döntésnek.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is